مبل چستر فیلد چیست؟

12 شهریور ، 1401
مبلمان اداری فضا گویا

مبل چستر فیلد چیست؟ اگر این سوال برای شما هم بوجود آمده است، لازم است بدانید که این مبل به دلیل استفاده از لمسه کاری های بسیار زیبا و شکل ظاهری منحصر به فرد به کلاسیک جاودان معروف است. روکش چرم، دسته های رول شده به بیرون با ارتفاع یکسان با پشتی و تکیه گاه مبل از دیگر ویژگی های مبلمان چستر به شمار می رود. فضاگویا در ادامه نگاهی جامع به مبل چستر فیلد خواهد داشت و به مواردی از قبیل تاریخچه، انواع، کاربرد و مزایا و معایب آن اشاره می کند.

مبل چستر فیلد چیست

مبل چستر طوسی

تاریخچه مبل چستر فیلد

در دنیای دکوراسیون و صنعت تولید مبلمان، چستر فیلد جایگاه بسیار ویژه ای دارد و می توان گفت از قدیمی ترین مدل های مبل راحتی و کلاسیک به شمار می رود. مبل چستر فیلد از آن دسته مبلمان هایی می باشد که به طور دقیق طراح اولیه آن مشخص نیست و ابهاماتی در این زمینه وجود دارد. اما بسیاری از فعالان این حوزه معتقدند که اولین مبل چستر فیلد به سفارش لرد استنهوب فیلیپ که چهارمین ارل چستر فیلد می باشد طراحی و ساخته شده است. بر همین اساس می توان گفت، این نوع از مبلمان در اواسط دهه 1700 تولید و به دلیل تناسب کامل آن با زندگی اشراف مورد استقبال آنها قرار گرفت. از جمله طرفداران مبلمان چستر، ملکه ویکتوریا می باشد که در اتاق کار و سایر بخش های محل زندگی اش مبل های چرم تیره چستر جلوه فوق العاده ای پیدا کرده بودند.

ویژگی های اصلی مبل چستر فیلد چیست؟

مبل چستر فیلد به نوع خاصی از مبلمان های راحتی گفته میشود که در اغلب مواقع روکش آنها چرم بوده و البته با سایر روکش ها نیز در حال حاضر تولید می گردند. از اصلی ترین شاخصه های آن می توان به تکیه گاه و دسته های لمسه کاری شده آنها اشاره کرد و آنها را از سایر انواع مبل متمایز کرده است. همچنین لازم به ذکر است که طراح این مبل، تغییر شگرفی را در دسته ها بوجود آورده است. برخلاف سایر مبل های راحتی و استیل، ارتفاع دسته های مبل چستر به اندازه تکیه گاه بوده و حدود 30 سانتی متر به بدنه اصلی مبل اضافه کرده اند. در نمونه ها و مدل های قدیمی تر چستر فیلد می توان دسته های رول شده به بیرون را مشاهده کرد.

ویژگی های مبل چستر فیلد

مبل چستر فیلد در دکوراسیون داخلی

انواع مبل چستر فیلد چیست؟

به دلیل جلوه منحصر به فرد و اصالت خاص این مبلمان که یادآور زندگی اشرافی بریتانیا می باشد، مبل چستر به شدت مورد توجه قرار گرفت. استفاده زیاد از مبل های چستر در محیط های کاری و اداری و منازل طراحان را بر آن داشت تا تغییراتی در اجرای آنها بوجود آورند. به طوریکه در حال حاضر انواع مبل چستر فیلد را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

مبل چستر فیلد قایقی

برخلاف چستر فیلدهای کلاسیک و قدیمی، در نوع قایقی کمی تغییر ایجاد شده و خبری از دسته های پهن با ارتفاع زیاد در آنها نیست. بدنه مبل چستر فیلد قایقی به گونه ای طراحی شده است که تکیه گاه آنها کمی به عقب انحنا داشته و قسمت نشیمن نیز شبیه به قایق است. با توجه به اینکه این گروه از مبل های چستر دسته های پهن ندارند، به همین دلیل می توان در خانه ها و محیط های کوچک از آنها استفاده کرد.

مبل چستر مکعبی

از دیگر مدل های بسیار پرطرفدار مبلمان چستر فیلد می توان به نوع مکعبی آنها اشاره کرد. طرح این مبلمان ها به گونه ایست که دسته ها هم اندازه تکیه گاه بوده اما بالای آن به بیرون رول نمیشود. به طوریکه مبل شبیه به مکعب به نظر می رسد و گوشه های زاویه دار و عمودی باعث میشود تا ظاهری مرتب و رسمی به خود بگیرند. مبل مکعبی چستر از گزینه های بسیار کاربردی برای محیط های اداری به شمار می رود.

مبل چستر مکعبی

طراحی مبل چستر فیلد

مبل چستر ال

با توجه به اینکه در طرح بدنه مبل چستر انحنا وجود ندارد، به همین دلیل می توان از آنها با چیدمان ال استفاده کرد. مبل چستر فیلد ال دارای یک بخش بدون دسته بوده و از همان قسمت بخش دوم به گونه ای در کنار آن قرار میگیرد که زاویه 90 بین آنها ایجاد میشود. در قسمت دوم ال مانند این مبل ها ممکن است دسته قرار بگیرد و در برخی از مدل ها بدون دسته اجرا میشوند. به همین دلیل می توان برای استراحت نیز در شرایط لزوم از این مدل چستر فیلد استفاده کرد.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

مبل چستر فیلد کلاسیک بهتر است یا مدرن؟

به دلیل تنوع بسیار زیاد در رنگ بندی و جنس روکش و حتی شکل ظاهری مبل های چستر، می توان از آنها در محیط های مختلفی استفاده نمود. اما این سوال برای بسیاری از افراد وجود دارد که مبل چستر کلاسیک بهتر است یا چستر مدرن؟ لازم است بدانید که هر دو مدل این مبلمان ها جلوه فوق العاده زیبایی دارند و بر اساس سبک دکوراسیون و چیدمان منزل می توانید آنها را انتخاب کنید.

به عنوان مثال، اگر در دفتر کار با میز اداری چوبی قهوه ای کلاسیک استفاده شده است، مبل های مکعبی کلاسیک با روکش چرم می توانند گزینه مناسبی باشند. در مقابل، برای خانه ها و محیط های کاری با وسایل و چیدمان مدرن، مواردی همچون چستر قایقی و ال همگی مناسب خواهند بود.

مزایای مبل چستر

با توجه به آنچه در طول متن اشاره شد، چند مزیت مهم را می توان در مبلمان چستر فیلد مشاهده کرد که عبارتند از:

  • تنوع بسیار زیاد در رنگ مبل چستر
  • تنوع بالا در جنس روکش مبل و قابل اجرا با پارچه های چرمی و مخمل و غیره
  • جلوه منحصر به فرد و شیک و اصیل

مبل چستر راحتی

معایب مبل چستر

علیرغم مزایای متعددی که این مبلمان ها به همراه دارند، چند نقطه ضعف نیز که در قیمت مبل چستر فیلد تاثیر دارند و در زمان خرید باید به آن توجه کنید، عبارتند از:

  • اندازه بزرگ دسته ها باعث میشود تا تمام مدل های مبل چستر در خانه های کوچک کاربرد نداشته باشند.
  • در صورت استفاده از چرم نامرغوب بدنه این مبلمان خیلی زود دچار خراشیدگی میشود.

کاربرد مبل چستر فیلد چیست؟

کاربرد مبل چستر فیلد چیست از دیگر سوالاتی می باشد که ممکن است ذهنتان را در زمان انتخاب آنها مشغول کرده باشد. بدون شک در زمان انتخاب مبل باید به شرایط محیط نیز توجه داشته باشید و بر همین اساس در نهایت می توانید بهترین را خریداری کنید. از اصلی ترین موارد کاربرد مبل چستر فیلد می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

مبل چستر فیلد اداری

با توجه به اینکه ساختار مبل های چستر در بسیاری از مدل های مبلمان اداری رسمی هستند، به همین دلیل می توان آنها را در گروه مبلمان اداری قرار داد. چسترهای مناسب برای اتاق مدیریت و فضاهای کاری بهتر است روکش چرم داشته باشند تا در کنار لمسه کاری های هنرمندانه بهترین جلوه را از خود نشان دهند.

مبل چستر برای پذیرایی

از دیگر موارد کاربرد این نوع مبل می توان به استفاده از آنها در پذیرایی منزل اشاره کرد. تمام انواع چسترهای چرمی و طرح دار در مدل های مکعبی و قایقی و ال را می توان با بهترین چیدمان در پذیرایی استفاده کرد. برای سالن پذیرایی مبل چستر با روکش مخمل نیز گزینه ای بسیار عالی خواهد بود و به خوبی با پرده ها و فرش می توان آنها را ست کرد.

مبل چستر اتاق نشیمن

برای اتاق نشیمن می توانید از نیم ست چستر یا مدل های ال استفاده کنید. با توجه به اینکه در اغلب مواقع اتاق نشیمن کوچک است، یک ست سه نفره چستر برای جلوی تلویزیون می تواند انتخاب ایده آلی باشد. علاوه براین، چسترهای ال نیز با جو صمیمانه اتاق نشیمن تناسب دارند.

در حالت کلی مدل های مختلف مبل چستر فیلد را می توانید در خانه های لوکس و کلاسیک یا مدرن و مینیمال و حتی در فضاهای کاری و اتاق مدیریت و بخش انتظار استفاده کرد. چون ساختار این نوع مبل در عین رسمی بودن، شیک و راحتی و زیبایی را نیز به همراه دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi