صندلی دانشجویی چه ویژگی هایی دارد؟

12 شهریور ، 1401
مبلمان اداری فضاگویا

صندلی دانشجویی از مهم ترین تجهیزات آموزشی می باشد که متاسفانه در اغلب مواقع فاقد ویژگی های استاندارد است. با توجه به اینکه دانشجویان حدود 5 ساعت در روز را روی این صندلی ها مینشینند، استاندارد نبودن آنها و عدم تناسب با ارگونومی بدن در نهایت منجر به آسیب های جدی به کمر و گردن و شانه ها خواهد شد. در ادامه به چند مورد از مهم ترین ویژگی های صندلی دانشجویی دسته دار چرمی و صندلی دانشجویی ارزان و ساده باید داشته باشد اشاره خواهیم داشت.

صندلی دانشجوییقیمت صندلی دانشجویی پلاستیکی

صندلی دانشجویی چیست؟

کافیست برای خرید صندلی جستجوی ساده ای داشته باشید تا با لیست بلند بالایی از انواع آنها روبرو شوید. شکل و ظاهر هر یک از صندلی ها با توجه به نوع کاربردشان متفاوت است. به عنوان مثال، صندلی اداری در بسیاری از مواقع چرخ دار و متحرک می باشد، در مقابل صندلی های آموزشی بدون چرخ و ثابت هستند. صندلی دانشجویی یکی از زیرمجموعه های صندلی های آموزشی می باشد که از نظر ساختار شبیه به صندلی دانش آموزشی است. این صندلی ها دارای یک دسته برای قرار دادن کتاب و دفتر بوده و در برخی از مدل ها قفسه کیف نیز در پایین آن تعبیه میشود. با توجه به امکان جا به جایی آسان و تغییر چیدمان بر حسب شرایط محیط، صندلی های دانشجویی در بسیاری از محیط های آموزشی و مدارس و دانشگاه ها کاربرد دارند.

انواع صندلی دانشجویی

به منظور زیباتر شدن فضای کلاس های درس در دانشگاه ها و همچنین فراهم شدن شرایط ایده آل برای نشستن دانشجوها در کلاس، مدل های متنوعی از صندلی توسط برندهای مختلف ارائه شده است. در یک دسته بندی کلی می توان صندلی های دانشجویی را بر اساس جنس در گروه های زیر قرار داد:

صندلی دانشجویی ام دی اف

از گذشته تا امروز میز و صندلی های چوبی بیشترین کاربرد را در محیط های آموزشی و اداری دارند و این مساله در دانشگاه ها نیز به چشم میخورد. با توجه به وزن سنگین چوب طبیعی و گران بودن آنها، صندلی دانشجویی ام دی اف تولید میشود. این صندلی ها دارای پایه های فلزی بسیار مقاوم بوده و برای کفی، تکیه گاه و دسته از ورق های ضخیم mdf استفاده میشود. از مهم ترین ویژگی های این صندلی ها می توان به مقاومت بالا در برابر وزن و ضربه اشاره کرد.

صندلی دانشجویی ام دی اف

صندلی دانشجویی چرمی با جای وسایل

صندلی دانشجویی فایبرگلاس

صندلی دانشجویی فایبرگلاس یا پلاستیکی از دیگر گزینه های پرکاربرد در محیط های آموزشی می باشد که از نظر قیمت نسبت به ام دی اف ارزان تر هستند. توجه داشته باشید که دسته های فایبرگلاس این نوع صندلی مقاومت کمی داشته و در صورت تکیه دانشجو به آنها امکان ترک و شکستگی دسته وجود دارد. البته این مشکل را می توان با استفاده از دسته های ام دی اف به جای فایبرگلاس حل کرد.

از نقاط قوت صندلی های پلاستیکی دانشجویی می توان به تنوع بالا در طرح و رنگ، وزن سبک و استحکام بالا و صندلی دانشجویی قیمت ارزان آنها اشاره کرد. از جمله مدل های بسیار پرطرفدار این گروه می توان به صندلی دانشجویی صدفی اشاره کرد که طراحی مدرن و شیکی دارند.

علاوه بر تفاوت هایی که در جنش بدنه این صندلی ها وجود دارد، می توان آنها را بر اساس قابلیت هایشان نیز دسته بندی کرد. به عنوان مثال، برخی از این صندلی ها تاشو می باشند و پایه های آنها به صورت ضربدری در هم رفته و جمع میشوند. این صندلی ها گزینه ای عالی برای اضافه کردن ظرفیت کلاس ها به صورت موقت می باشند.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

ویژگی های صندلی دانشجویی

یکی از رایج ترین سوالاتی که اغلب افرد در زمان خرید صندلی دانشجویی می پرسند این است که به چه ویژگی هایی در آنها باید توجه داشته باشیم؟ لازم به ذکر است که چند ویژگی مهم باید در صندلی دانشجویی استاندارد وجود داشته باشد که عبارتند از:

ارتفاع پایه صندلی

با توجه به عوارض بد نشستن روی صندلی، باید به نحوه قرار گرفتن پاها و زانو در زمان نشستن توجه داشته باشید. در حالت استاندارد ارتفاع پایه های صندلی باید به گونه ای باشد که کف پا به صورت کاملا صاف روی زمین قرار بگیرد. به همین دلیل است که صندلی دانش آموزی برای دانشجویان مناسب نیست.

اندازه استاندارد نشیمن صندلی

فاکتور مهم بعدی که از اصلی ترین ویژگی های صندلی دانشجویی به شمار می رود، اندازه نشیمن آن است. نشیمن صندلی باید به گونه ای طراحی شود که با جثه و هیکل دانشجویان دختر و پسر تناسب داشته باشد، در غیر این صورت بدن احساس خوشایندی در زمان نشستن نخواهد داشت و به شدت کمر آسیب میبیند.

ابعاد صندلی دانشجوییصندلی دانشجویی چوبی

جنس نشیمن صندلی دانشجویی

در اغلب مواقع صندلی های دانش آموزشی و دانشجویی تخت و خشک می باشند و به همین دلیل خیلی زود فرد خسته شده و تمرکز کافی برای گوش دادن به درس را ندارد. در مدل های جدید این صندلی ها برای قسمت نشیمن از فوم با روکش چرم استفاده میشود و تاثیر زیادی بر نرم شدن آن دارد. بهتر است برای قسمت تکیه گاه نیز این روکش ها استفاده شود تا شانه ها احساس ناراحتی نداشته باشند.

دسته صندلی

دسته ای که برای صندلی دانشجویی در نظر گرفته میشود نه تنها باید مقاومت باشد، بلکه اندازه آن نیز باید استاندارد طراحی شود. کوچک بودن این دسته ها در بسیاری از مواقع باعث میشود تا براحتی نتوانید جزوه و کتاب را روی آن قرار دهید و این مساله مخصوصا در زمان برگزاری امتحانات مشکل ساز میشود.

علاوه بر اندازه استاندارد دسته، بهتر است مدل هایی از این صندلی ها را انتخاب کنید که دسته ها باز و بسته شوند. باز و بسته شدن دسته صندلی باعث میشود جا به جایی دانشجویان و نشست و برخاست آنها براحتی انجام شود.

جا کیفی صندلی

از دیگر ویژگی های صندلی های دانشجویی استاندارد می توان به وجود جا کیفی در آنها اشاره کرد. در پایین صندلی و زیر نشیمن قفسه فلزی و مشبک در نظر گرفته میشود که از آن می توان برای قرار دادن وسایل استفاده کرد. نبود فضای کافی برای قرار دادن کیف و سایر کتب و جزوه ها باعث میشود فضای کلاس بسیار نامنظم شود.

استقامت صندلی دانشجویی

برخلاف دانش آموزان که قد و وزن کمی دارند، دانشجویان وزن زیادی داشته و به همین دلیل صندلی باید بر همین اساس طراحی و ساخته شود. کفی، تکیه گاه و پایه های صندلی و همچنین دسته ها همگی باید از بهترین متریال تولید شوند تا بتوانند وزن سنگین دانشجویان خانم و آقا را تحمل کنند. در بسیاری از صندلی های استاندارد دانشجویی با 200 کیلوگرم وزن تحمل میشود و در مدل های فایبرگلاس ممکن است این عدد کمتر شود.

به عنوان یک نتیجه گیری کلی می توان گفت، ویژگی های صندلی دانشجویی استاندارد نیز مانند صندلی اداری شامل ارتفاع استاندارد، دسته مقاوم با قابلیت باز و بسته شدن، کفی با جنس مقاوم و روکش نرم و چرمی و سبد جاکیفی در پایین آن می باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi