اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری

03 خرداد ، 1401
مبلمان اداری فضا گویا

اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری دایره لغات زیادی را شامل می شود ولی قبل از اینکه بخواهیم با این اصطلاحات آشنا شویم ابتدا باید بدانیم دکوراسیون داخلی چیست و چه مواردی در زمره دکور اداره جات و شرکت ها قرار می گیرد. پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا طراحان با ایده های خلاقانه و متریال مختلف دکورهای متفاوتی را برای منزل و محیط کار و حتی محیط های سرگرمی ایجاد کنند که هر کدام شامل اصطلاحات و اسم های خاص خود می شود. برای اینکه بتوانید یک دکور مناسب را انتخاب کنید، لازم است با آگاهی کامل از اصطلاحات تخصصی آن، گزینه های مختلف را بررسی کنید. به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب از فضاگویا؛ ارائه دهنده انواع تجهیزات و مبلمان اداری را تا پایان مطالعه بفرمایید.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی اداری چیست؟

مبلمان اداری که زیرشاخه‌ ای از سبک طراحی دکور اداره می باشند، محصولاتی هستند که به خوبی ارتباط بین مدرنیته با طراحی یک دفتر کار را حفظ می کند و مبتنی بر تکنولوژی بی سیم در سالیان اخیر طراحی شده اند. به مجموعه فعالیت هایی که با یک برنامه ریزی خاص برای رسیدن به زیباترین و بهینه ترین چیدمان در یک اداره با عناصر و المان های خاصی صورت می پذیرد دکوراسیون داخلی اداری گفته می شود. این دانش تلفیقی از حوزه های روانشناسی، صنعتی، ارگونومی، زیبایی شناسی، معماری و سبک شناسی است. در هنگام ایجاد یک دکوراسیون جذاب برای ادارات از معماری های اسلامی، کلاسیک، مدرن و سنتی بهره می گیرند.

هدف دکوراسیون داخلی اداری چیست؟

آشنایی با اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری بدون شناخت هدف این رشته کار اشتباهی است. رسیدن به طرحی زیبا برای محیط کار که در کنار آرامش و همچنین رفع برخی نقصان های ظاهری محیط، از اصلی ترین اهداف دکور داخلی ادارات می باشد. به گونه‌ای که آرامش و نشاط و خلاقیت کارکنان بالاتر برود و در  مراحل پایین تر به تسهیل ارتباطات و آگاهی امنیت اتاق‌ های هر اداره ارج نهد.

چرا باید با اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری آشنا باشیم؟

ابتدا باید بدانید با شناخت کامل اصطلاحات طراحی دکوراسیون داخلی اداری شما می توانید انواع متریال مورد استفاده را بشناسید و با سبک های مختلف طراحی در زبان انگلیسی را آشنا شوید تا بتوانید نظر دقیق‌ تری برای طرح اداره خود بدهید. همچنین شناخت اصطلاحات سبب می‌ شود بتوانید ایده‌ های مختلفی را که در بخش های مختلف مانند وب سایت ها و کتاب ها و کاتالوگ ها می بینید را دریافت کرده و به خوبی آن ها را ارزیابی کنید. همچنین اگر شما مدیر یک مجموعه یا مسئول خرید شرکتی باشید و بخواهید تجهیزاتی را برای دکور  آن محل کار تهیه کنید ممکن است به درستی نتوانید منظور خود را به فروشنده آن وسایل بفهمانید و در پروسه خرید نیز با مشکل رو به رو شوید. از این رو آشنایی با اصطلاحات تخصصی دکوراسیون اداری می تواند به شما در تمام زمینه ها کمک شایانی بکند.

اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری

اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری

مهمترین اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری

در ادامه به بررسی و معرفی ۵ اصطلاح پرکاربرد در طراحی دکور داخلی اداری می پردازیم.

پرطرفدارترین مطالب ما را دنبال کنید!

فاو (Faux)؛ رنگ آمیزی تقلیدی

این اصطلاح که به رنگ آمیزی تقلیدی نیز معروف است نوعی از رنگ آمیزی بوده که در واقع تقلیدی هوشمندانه و خلاقانه از بخش های طبیعی یک چوب یا سنگ می باشد. در این سبک برای این که تقلید رنگ طبیعی تر به نظر برسد از چرم نیز استفاده می شود. باید در نظر داشته باشید به دلیل تنوع بالای چرم ها این فرایند طراحی دکور ممکن است هزینه و زمان بر تر از سایر طرح ها باشد.

مونو کروم

هماهنگی تک رنگی و مونوکروم در طراحی دکور منزل مسکونی بیشتر کاربرد دارد اما اگر تیم خلاقی به تواند پروژه طراحی دکوراسیون اداری را برعهده بگیرد می تواند از این روش دیزاین برای آن شرکت یا اداره بهره ببرد تا نظر هر بیننده ای را به آن جلب گردد.

نیش (Niche) یکی از اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری

این اصطلاح مربوط به پارتیشن اداری و دیوار های ثابت چوبی است و به این معناست که حفره یا طاقچه هایی در درون این بخش ها ایجاد می کنند تا اشیا هنری یا تابلو ها را در آن قرار دهند. همچنین برخی طراحان در بخش های بالایی سقف این پارتیشن ها از نور پردازی بهره می برند که سبب دو چندان شدن زیبایی محیط کار می گردد.

ونیر (Veneer)

ونیر اصطلاحی همه‌ کاره است که در در قسمت های مختلفی می توانید آن را مشاهده کنید. در دندانپزشکی با نام لمینت شناخته می شود. به طور کلی ونیر لایه نازک از چوب، سنگ و آجر است که با ظرافت خاصی بر روی لایه دیگر قرار می گیرد و باعث زیبایی و بخشیدن به کار می شود. هرچه خلاقیت در اجرای ونیر بیشتر باشد دکوراسیون شما زیبا تر خواهد شد. فقط در هنگام قرار دادن این لایه باید توجه داشته باشید که لایه زیرین ضخیم تر باشد تا دوام و استقامت لایه بالایی به هم نخورد.

مینیمال

یکی از سبک های بسیار پرطرفدار در دنیای دکوراسیون داخلی اداری می باشد که تمرکز اصلی آن بر حذف پیچیدگی ها است. در این سبک زیبایی در عین سادگی مهم ترین هدف می باشد که با انتخاب رنگ و وسایل مناسب می توان به آن دست پیدا کرد.

پارتیشن

نوعی سطح ایستاده به عنوان جداکننده می باشد که در جنس های مختلف فلزی و چوبی و پلاستیکی و غیره ارائه میشود. این پارتیشن ها بیشتر برای محیط های اداری کاربرد دارد که دارای سالن بزرگ بوده و اتاق های کمی در آنها وجود دارد. در نهایت با پارتیشن می توان فضای کاری خصوصی برای کارمندان ایجاد کرد.

صندلی ارگونومیک

یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد در محیط های اداری صندلی ارگونومیک می باشد. اصطلاح ارگونومیک نه تنها در صندلی بلکه در میزو مبلمان های اداری نیز مورد استفاده قرار میگیرد و به معنای استاندارد بودن آنها بر اساس شرایط بدن است.

لمنیت؛  از اصطلاحات پرکاربرد دکوراسیون داخلی اداری

کلمه لمینت را احتمالا در دندانپزشکی  زیاد شنیده اید ولی در دکوراسیون اداری نوعی پارکت است که معمولاً برای کف سالن  استفاده می شود. این پارکت ها به ظاهر شبیه چوب هستند ولی از پلیمر در ساخت آن استفاده شده و با پیشرفت تکنولوژی تغییراتی در طرح آن ها به نسبت مدل های قدیمی به وجود آمده است.

دکوراتور

معمولا در شکل دهی یک طرح، علایق و خلاقیت فردی نقش بسیار زیادی را ایفا می‌کند. دکوراتور فردی است که همیشه در راه ارائه بهترین طرح ها متناسب با سلیقه های مختلف و دانش هنری روز دنیا تحقیق می کند و می تواند به شما در چینش شکیل دکور کمک کند. یک دکوراتور باید دانش از روانشناسی نیز بهره‌ مند بوده و بتواند به خوبی فنون مذاکره را فرا بگیرد تا بتواند مشتری را قانع به تغییر دکوراسیون حرفه‌ ای اداره نماید.

معرفی برخی اصطلاحات پرکاربرد دکوراسیون داخلی

تا اینجا سعی کردیم شما را با اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری آشنا کنیم ولی برخی اصطلاحات دیگر نیز هستند که شاید در طرح دکور یک اداره کاربرد زیادی نداشته باشد ولی شناخت آن ها می تواند به شما کمک کند تا هر چه بهتر با اصطلاحات پرکاربرد در این حوزه آشنا شوید و شاید روزی در چینش وسایل اداره نیز بتواند شناخت این موارد به شما کمک کند.

مبل سکشنال

از دیگر اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری که بیشتر برای مبلمان اداری کاربرد دارد، سکشنال است. مبل سکشنال به نوع خاصی از مبل های مورد استفاده در ادارات گفته میشود که بخش های مختلف آن را بر حسب شرایط محیط می توان از هم جدا نمود. به عبارت دیگر، این نوع مبلمان از چند بخش مجزا تشکیل شده اند.

فنگشویی

به دلیل اهمیت بسیار زیاد وجود انرژی مثبت در محیط های کاری، اصطلاح فنگ شویی در نحوه چیدمان اهمیت زیادی پیدا کرده است. اصطلاح فنگ شویی در دکوراسیون اداری به معنای اصول و قوانینی می باشد که در انتخاب وسایل و نحوه چیدمان و حتی رنگ بندی آنها به افزایش انرژی مثبت در محیط تمرکز دارد.

گرین وال

یکی دیگر از اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری که در چند سال اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است، گرین وال یا دیوار سبز است. این نوع دیوار با گیاهان طبیعی و مصنوعی سبز پوشانده میشود و باعث افزایش احساس آرامش و سرزنده بودن در محیط های کاری خواهد شد.

دکوراسیون داخلی اداری

دکوراسیون داخلی اداری

فضای اداری پلان باز

پلان باز نوعی معماری مورد استفاده در دکوراسیون مدرن داری می باشد که به حذف اتاق های سرپوشیده و بسته و انتقال کارمندان به محیط های باز برای کار تمرکز دارد.

کیوریتور (Curator): مجموعه آثار هنری با سبک های مختلف را اگر گرد آوری کنید و به صورتی نمایش گردان آن را در معرض نمایش قرار دهید کیوریتور خوانده می‌شود. معمولاً سلیقه شخص می‌تواند در چینش این وسایل نقش مهمی را ایفا کند و در یک لابی یا اتاق اداری می تواند جلوگری جذابی داشته باشد

صندلی اسلیپر (Slipper): یکی از اصطلاحات دکوراسیون داخلی که در ادارات نیز ممکن است از آن استفاده شود صندلی اسلیپر که واژه انگلیسی است می باشد. این   مبل کوچک بدون دسته است و پایه های کوچک نیز دارد و در لابی و برخی اتاق های انتظار می توان از آن ها استفاده کرد. همچنین در اتاق های اداری برای گردهمایی های کوچک که نیاز به طوفان فکری وجود دارد می تواند گزینه مناسبی باشد.

رنگ های برجسته: شاید یکی از اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری رنگ های برجسته باشند که یک طراح به صاحب یک شرکت پیشنهاد کند. این رنگ ها معمولاً در فضاهای کوچک استفاده می شوند تا بتوان آن فضا را بزرگتر نشان داد و در اداراتی که اتاق های کوچک زیادی وجود دارد برای اینکه کارمندان احساس خفگی و تنگی فضا را نداشته باشند کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت.

ام دی اف (MDF): ام دی اف واژه بسیار پرکاربرد است که معمولاً در تمامی بخش های دکوراسیون خانگی و اداری حتماً یک بار هم که شده آن را شنیده اید. ام دی اف چوبی با چگالی متوسط است که از خرده های چوب و چسباندن و پرس کردن آن ها ایجاد می شود و نسبت به چوب های دیگر به دلیل نداشتن چوب های دانه بلند، قیمت مناسب تری دارند.

جمع بندی نهایی اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری

در این مقاله سعی شد اصطلاحات دکوراسیون داخلی اداری را برای شما باز گو کنیم تا اگر قصد تغییر و طراحی دکور جدید برای اداره یا شرکت خود را داشته باشید با دانش و آگاهی بیشتر این امر را پیش ببرید. همچنین بهتر است اصطلاحات تخصصی دکوراسیون داخلی که ممکن است مرتبط با حوزه کاری شما باشد را آرام آرام بیاموزید تا بتوانید نظرات کارشناسی تری را برای طراحی محل کار خود بدهید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi