فضای کاری پلان باز و پلان بسته چه فرقی می کند؟

10 اردیبهشت ، 1401
مبلمان اداری فضا گویا

فضای کاری پلان باز و پلان بسته تفاوت هایی با هم دارند. در چند سال اخیر به خصوص پس از گسترش بیماری کرونا در جهان، بسیاری از مدیران شرکت ها و ادارات تصمیم گرفتند تا از پلان های باز برای طراحی دکوراسیون فضای کاری برای کارمندان خود استفاده کنند. هیچ کس منکر نیست که طراحی پلان باز نیز نقاط ضعفی دارد، اما معماران و مدیران شرکت ها با در نظر گرفتن اولویت های مهم انتخاب می کنند. اگر به دنبال تفاوت های طراحی پلان باز و پلان بسته هستید، با ادامه این مطلب از سایت مبلمان اداری فضاگویا همراه باشید.

فضای کاری

فضای کاری

 فضای کاری پلان باز چیست؟

فضای کاری پلان باز مکان هایی هستند که مدیریت و کارمندان برای انجام کار از یک فضای باز استفاده می کنند. در این فضا اتاق های مختلف در کنار هم نمی بینید. میزهایی که کنار هم چیده شده اند و بعضا به وسیله پارتیشن هایی از هم جدا شده اند، از مشخصه های پلان باز در فضای کاری است. اداراتی که با پلان باز طراحی شده اند، مجهز به سالن های غذاخوری و استراحت هستند تا کارمندان بتوانند در کنار هم جمع شوند. علاوه بر این مکان هایی نیز برای تفریح کارکنان در نظر گرفته می شود. در این طراحی گرچه بخش مدیریت نیز نزدیک به بخش عمومی کارمندان طراحی می شود، اما معمولا با اتاقک هایی از سایر افراد جدا هستند.

فضای کاری پلان باز

فضای کاری پلان باز

ویژگی های فضای کاری پلان باز چیست؟

این نوع طراحی دکوراسیون فضای کاری دارای ویژگی هایی است که آن را از پلان بسته متمایز می کند از جمله:
  • میزها به شکل ردیفی یا روبروی هم قرار گرفته اند و کارمندان در یک فضای تقریبا عمومی کنار هم به کار مشغول هستند.
  • بخشی از سالن بزرگ پلان باز به وسیله پارتیشن هایی از بخش عمومی جدا شده اند تا فضایی خصوصی تر برای برخی کارمندان ایجاد کند.
  • تامین انرژی و نور محیط برای همه و به شکل برابر انجام می شود.
  • کارمندان همگی دارای توانایی برقراری ارتباط کلامی با یکدیگر هستند.

مزایای فضای کاری پلان باز چیست؟

در این شکل از طراحی کارکنان می توانند بدون زحمت با هم ارتباط برقرار کنند.
امکان حداکثر استفاده از فضا در طراحی پلان باز وجود دارد. به این معنا که تعداد کارمندان بیشتری را می توان در هر متر مربع مشغول به کار کرد
ایجاد این فضای کاری برای مدیران ارزان تر از طرح پلان بسته است؛ چرا که نیاز به تهیه تهویه، تامین روشنایی، پارتیشن و... کمتری وجود دارد.
در این روش می توان از نور طبیعی حداکثر میزان استفاده را کرد.
به معمار امکان می دهد تا خلاقیت بیشتری در طراحی فضا داشته باشد.

معایب فضای کاری پلان باز چیست؟

اصلی ترین ایرادی که می توان به پلان باز گرفت، همان فضای عمومی است که بعضا باعث اختلال در کار کارمندان می شود. معمولا حرف زدن کارمندان و صداهای جانبی مثل پاسخ به تماس ها، استفاده از وسایل کاری (مثل صفحه کلید) و غیر کاری و... باعث به هم ریختن تمرکز کارمندان و پایین آمدن راندمان کاری افراد می شود. از دیگر معایب آن نیز می توان به حریم خصوصی کمتر و بعضا ایجاد مشکلاتی بین کارمندان اشاره کرد.

مطالب پربازدید ما را از دست ندهید!‍