طراحی بیوفیلیک در محیط اداری چه مزایایی دارد؟

07 اسفند ، 1401
مبلمان اداری فضا گویا

طراحی داخلی بیوفیلیک اداری چه مزایایی دارد؟ این دغدغه خیلی از افراد است و با توسعه تکنولوژی و افزایش استرس در محیط های کاری به شدت مورد توجه طراحان و صاحبان برند و کسب و کارها قرار گرفته. چون این نوع طراحی تاکید زیادی بر استفاده از المان های طبیعی و دعوت محیط زیست به محیط های بسته و کاری داشته و می تواند بر راندمان و بازدهی کارکنان تاثیر بسزایی داشته باشد. گروه فضاگویا در ادامه تعریف طراحی بیوفیلیک در دفتر کار و این که طراحی بیوفیلیک در محیط اداری چه مزایایی دارد، توضیح خواهیم داد.

طراحی داخلی بیوفیلیک اداری

طراحی داخلی بیوفیلیک اداری

طراحی داخلی بیوفیلیک در محیط اداری چیست؟

بیوفیلیک از دو بخش بیو و فیلیک تشکیل شده است که بخش ابتدایی آن نشان دهنده طبیعت و محیط زیست می باشد. فیلیک نیز ریشه بر گرایش و علاقه و تمایل دارد. به همین دلیل می توان برای تعریف طراحی داخلی بیوفیلیک اداری این طور بیان کرد که نوعی چیدمان و دیزاین و تزیین فضای داخلی ساختمان گفته میشود که زیست گرا بوده و طبیعت را در آن می توان احساس کرد. به طوری که در این نوع معماری و طراحی وجود گل طبیعی و سر سبز و زنده، سنگ های طبیعی و چوب و همچنین نور اهمیت زیادی داشته و در یک کلام، تلفیق زندگی مدرن با طبیعت و محیط زیست است. این عبارت برای اولین بار در سال 1964 میلادی توسط اریک فرم معرفی شده و به مرور به عنوان زیر شاخه ای از علم معماری سبز قرار گرفت. لازم به ذکر است، دعوت طبیعت به محیط و فضاهای کاری و اداری و حتی مسکونی، حاصل تحقیقات گسترده علوم مختلف از جمله معماری، طراحی داخلی، روانشناسی و زیست شناسی می باشد. چون در طراحی داخلی بیوفیلیک اداری تنها زیبایی محیط ملاک نبوده و بیشتر به تاثیر آن بر بهبود روحیه کارمندان و جلوگیری از ایجاد اضطراب در محیط کار تاکید دارد.

دکوراسیون بیوفیلیک اداری

دکوراسیون بیوفیلیک اداری

مزایای طراحی داخلی بیوفیلیک

همان طور که اشاره شد، طراحی بیوفیلیک در علوم مختلف از جمله روانشناسی و اقتصاد و معماری به شدت مورد توجه قرار گرفته اند. لذا می توان به این نتیجه رسید که این نحوه طراحی و دیزاین چیزی فراتر از زیباسازی محیط اطراف می باشد و قطعا مزایای متعددی را به همراه دارد. برخی از مزایای طراحی بیوفیلیک برای محیط کار عبارتند از:

  • وجود هر یک از عناصر طبیعی از قبیل گل و گیاه و چوب و سنگ باعث میشود راندمان و بازدهی کاری کارمندان تا 6 درصد افزایش پیدا کند.
  • به دلیل زیباتر شدن محیط کار و بهبود روند کار، این شیوه طراحی داخلی منجر به افزایش 18 درصد رفاه عمومی میشود.
  • گل و گیاه در محیط کار منجر به تصفیه هوا و کاهش سطح دی اکسید کربن میشود.
  • به دلیل وجود عناصر طبیعی از قبیل چوب و گیاهان سر سبز، خلاقیت کارمندان تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.
  • محیط های کاری که دارای دیزاین زیباتری بوده و سر سبزی و زیست گرایی در آنها به چشم میخورد، در جلب نیروی کار موفق تر عمل می کنند. چون زیبایی محیط کار برای اغلب افراد در زمان استخدام اهمیت زیادی دارد.
  • با توجه به اینکه تنها از عنصر طبیعی در طراحی داخلی بیوفیلکی اداری استفاده میشود، به همین دلیل المان های تزئینی قابل بازیافت بوده و از نظر اقتصادی نیز به صرفه هستند.

مزایای طراحی داخلی بیوفیلیک

مزایای طراحی داخلی بیوفیلیک

نکات مهم در طراحی بیوفیلیک در محیط اداری

بر اساس آنچه در تعریف طراحی بیوفیلیک یا فضای اداری سبز تا این بخش از متن بیان شد، تاثیر مستقیم بر بهبود روند کار و خلاقیت و بازدهی و رضایت کارکنان دارد. البته در شرایطی می توان به این مزایا دست پیدا نمود که بتوان استانداردها را رعایت کرد. به عنوان مثال، چون گل و گیاه زیاد در فضای بسته منجر به گلخانه ای شدن هوا میشود، به همین دلیل به مرور امکان خواب آلودگی در افراد بوجود خواهد آمد. لذا بهتر است چند نکته مهم را در طراحی بیوفیلیک برای اتاق کار و محیط ادارات و سازمان ها در نظر داشته باشید:

  • وجود سیستم تهویه در محیط های کاریی با گل و گیاه طبیعی زیاد ضروری است.
  • گل و گیاهانی را انتخاب کنید که با شرایط محیط سازگار باشند. در غیر این صورت به مرور زرد و پژمرده شده و تاثیر منفی بر زیبایی محیط اطراف و روحیه کارمندان خواهد داشت.
  • به منظور جلوگیری از رشد قارچ و تکثیر انواع حشرات، حتما در این محیط ها باید از آفت کش و سموم ضد قارچ استفاده شود. 
  • تعداد و نوع و ساز گل ها باید بر اساس شرایط محیط انتخاب شوند. چون قرار گرفتن بیش از اندازه گل و گلدان در راهروها و اتاق های کار باعث کاهش نظم شده و ذهن به مرور خسته خواهد شد.

نکات مهم در طراحی بیوفیلیک

نکات مهم در طراحی بیوفیلیک

ایده برای طراحی بیوفیلیک فضای اداری

حالا سوال این است، چطور می توان طراحی داخلی بیوفیلیک اداری را پیاده سازی کرد؟ آیا استفاده از چند گل و گلدان می تواند در محیط کار به معنای بیوفیلیک باشد؟ در ادامه چند ایده کاربردی برای داشتن فضای اداری سبز و دعوت طبیعت به اتاق های کار ارائه خواهیم داد:

استفاده از دیوار سبز در محیط اداری

دیوار سبز همان طور که از نامش مشخص است، به استفاده از گل و گیاهان با قد کوتاه بر روی دیوار گفته میشود. دیوار راهرو و اتاق ها و سالن و حتی اتاق برگزاری جلسات و نشست ها همگی می توانند انتخاب خوبی برای ورود طبیعت به محیط اداری باشند. سعی کنید یک یا دو دیوار را در محیط کار با گل و گیاهان مناسب تزیین کنید. استفاده از دیوار سبز برای محیط های کاری که فضای کمی داشته و اتاق های آنها کوچک است، گزینه مناسبی خواهد بود. چون نیاز به قرار دادن گلدان روی زمین نخواهد بود و رفت و آمد کارکنان و ارباب رجوع را با چالش مواجه نمی کند.

ایده برای طراحی بیوفیلیک فضای اداری

ایده برای طراحی بیوفیلیک فضای اداری

انتخاب میز و صندلی با چوب طبیعی

طراحی بیوفیلیک تنها بر نقش گل و گیاه تمرکز ندارد و می توان از چوب های طبیعی نیز برای آن استفاده کرد. به عنوان مثال، قرار دادن چند پایه یا میز تولید شده با تنه درختان از جمله ایده های کاربردی و منحصر به فرد است. دقت داشته باشید که طرح تنه درخت در این شرایط بهتر است تغییر نکند و جلوه طبیعی خودش را به خوبی حفظ کند. پس فراموش نکنید برای طراحی بیوفیلیک از مبلمان اداری با چوب طبیعی استفاده کنید.

پربازدیدترین مطالب را از دست ندهید!

انتخاب رنگ کرم و قهوه ای برای میز و تجهیزات اداری

رنگ در طراحی داخلی بیوفیلیک اداری باید با دقت بالایی انتخاب شود. چون طبیعت بیشتر بر رنگ های سبز و کرم و قهوه ای تمرکز دارد، لذا بهتر است رنگ میز اداری و مبلمان و سایر تجهیزات نیز بر همین اساس انتخاب شوند.

انتخاب میز و صندلی با چوب طبیعی در طراحی داخلی بیوفیلیک اداری

انتخاب میز و صندلی با چوب طبیعی در طراحی داخلی بیوفیلیک اداری

توجه به نورپردازی در طراحی بیوفیلیک

از بهترین شرایطی که می توان برای طراحی بیوفیلیک اشاره کرد، وجود پنجره در اتاق ها و ورود نور طبیعی به فضای داخل می باشد. نور خورشید منبع غنی ویتامین d بوده و به شدت بر سلامتی افراد و خلاقیت ذهن آنها تاثیرگذار است. اگر در محیط کار پنجره وجود ندارد، حتما باید از لامپ برای بهبود نورپردازی اتاق کار استفاده شود. توجه داشته باشید که نور از اصلی ترین عوامل برای رشد و سلامت گیاهان به شمار می رود که به صورت طبیعی و مصنوعی با لامپ می توان آن را تامین کرد.

تاثیر گلدان بر طراحی بیوفیلیک اداری

با توجه به اینکه راه اندازی دیوار سبز نیاز به تخصص و مهارت دارد، به همین دلیل می توان گلدان ها را جایگزین آن قرار داد. محیط های کاری را تصور کنید که روی میز کارمندان گلدان هایی زیبا قرار گرفته اند که از نظر رنگ بندی و شکل با طراحی داخلی اتاق تناسب دارند. علاوه براین، با استفاده از قفسه و شلف می توان گلدان های متعددی را در گوشه و کنار اتاق و راهروها در فضای اداری استفاده کرد.

نقش سنگ طبیعی در طراحی داخلی بیوفیلیک اداری

در حالت کلی تزئین و طراحی فضای داخلی محیط کار با عناصر طبیعی نیاز به هزینه زیادی ندارد و کافیست کمی خلاقانه فکر کنید. به عنوان مثال، قرار گرفتن سنگ های طبیعی با شکل های منحصر به فرد که براحتی می توان از طبیعت جمع آوری کرد در اتاق کار جلوه فوق العده ای خواهند داشت. از نظر فنگ شویی نیز سنگ طبیعی در محیط می تواند به شدت در افزایش انرژی مثبت موثر عمل کند.

ترکیب چوب و فضای سبز در کف اتاق کار

از دیگر ایده هایی که می توان برای طراحی بیوفیلیک فضای اداری و کاری ارائه داد، استفاده از چوب و چمن طبیعی برای کف می باشد. به عنوان مثال، کنار دیوار یا پله های ورودی و داخلی می توان از این ایده استفاده کرد و نتیجه فوق العاده آن را مشاهده نمود.

فضا گویا؛ تولید و فروش تجهیزات اداری

با توجه به اینکه در طراحی داخلی بیوفیلیک اداری استفاده از میز و مبلمان اداری چوبی اهمیت زیادی دارد، لذا می توانید محصولات فضا گویا را انتخاب کنید. این مجموعه از بهترین متریال های طبیعی انواع تجهیزات اداری را تولید و با قیمت مناسب ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فروش فضا گویا تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi