تاثیرات روانشناسی پارتیشن اداری بر راندمان کار کارمندان

30 آبان ، 1396
مبلمان اداری فضا گویا

در این مقاله بر کیفیت محیط کاری کارمندان و نیز اثر آن بر عملکرد کارکنان بحث می شود. هدف اصلی این مقاله یافتن رابطه ای بین طراحی دفتر و بهره وری است.

به گفته محققان در سال های اخیر موفقیت یا شکست شرکت ها مستقیما به استخدام و حفظ کارکنان حرفه ای بستگی دارد. از این رو محیط کار نقش به سزایی برای بهبود کاربری آنها دارد. محیط کار مناسب همچنین باعث یکدلی کارکنان با یکدیگر می شود که این خود منتج به افزایش بازده کلی مجموعه خواهد شد. شرکت ها به اهمیت محیط کار واقف هستند و می دانند که اگر کارکنان از لحاظ روانی در آرامش باشند کیفیت کار بالا می رود و نیز باعث افزایش رقابت در میان کارکنان می شود. در واقع کیفیت محیط کار کارمندان موثرترین فاکتور در افزایش انگیزه آنها است.

بیشتر مردم 50% از عمر خود را در محیط کار سپری می کنند. از این رو محیط کار بر وضعیت روحی، جسمی و توانایی های آنها تاثیر می گذارد. هرچه محیط کار از نظر فیزیکی مناسب تر باشد، کارمندان بیشتر تقویت شده و در نتیجه راندمان کل بالا می رود.

بنابراین هزینه کردن برای بهبود کیفیت محیط کار بهترین روش برای افزایش عملکرد مجموعه است مثلا هزینه کردن 0.1% از سود شرکت برای بهتر کردن کیفیت محیط تا 20% باعث افزایش سوددهی مجموعه خواهد شد.

رابطه ای میان طراحی دفتر و بهره وری وجود دارد. این رابطه به صورت مجموعه ای از عوامل و فاکتورها تعریف شده است. این فاکتورها اثرات مختلفی بر کارکنان خواهند گذاشت. به عنوان نمونه می توان از 4 فاکتور مبلمان، سروصدا، دما و نور نام برد.

فضا گویابه عنوان یکی از برترین تولید کنندگان پارتیشن های اداری، با نوآوری در این صنعت، هر 4 فاکتور را به وسیله پارتیشن های ام دی اف پوشش داده است. در ادامه این عوامل به طور خلاصه بیان می شوند.

تاثیرات روانشناسی پارتیشن اداری بر راندمان کار کارمندان یک مجموعه

-مبلمان

مبلمان اداریشامل میز، کمد، صندلی و سایر وسایل اداری می شوند. بهتر است در خرید این وسایل به ارگونومیک بودن آنها دقت کنید. ارگونومیک به معنای راحتی و آرامش بخش بودن است. ارگونومیک بودن مبلمان اهمیت بسیاری دارد زیرا کارکنان باید تمام وقتی که در محل کار حضور دارند با آنها مواجه شوند.

پارتیشن های اداری برای کارمندان یک فضای خصوصی را فراهم می آورد که به سلیقه خود وسایل اداری خود را چیدمان نمایند بطوریکه نظم محیط را تحت تاثیر قرار ندهند. در واقع پارتیشن اداریمحیط را علاوه بر اینکه خصوصی سازی می کند، یکپارچه نشان میدهد.

شرکت فضاگویابا تنوع و نوآوری در تولید پارتیشن های ام دی اف، سه نوع پارتیشن اعم از پارتیشن تک جداره و پارتیشن دوجدارهو پارتیشن تمام شیشهرا ارائه می نماید و اینگونه انتخاب را برای مجموعه های مختلف راحت نموده است.

پارتیشن های تک جداره فضا گویا علاوه بر اینکه سبک و مقرون به صرفه می باشد، با توجه به موقعیت قرارگیری آنها در فضا و طرح کلی چیدمان و نیازهای مشتریان با افزودن کمد، قفسه بندی و فلاور باکس می توان بر زیبایی آنها افزود.

2-سروصدا

سروصدا بسیار بیشتر از اینکه فکر می کنید بر عملکرد تاثیر می گذارد. منابع آلودگی صوتی بسیاری وجود دارند. اغلب سروصدا نتایج قابل رویتی ندارد، از رو شاید به این دلیل باشد که مردم گمان می کنند سروصدا اثری بر سلامتی ندارد. ولی در تحقیقات اخیر نشان داده شده کار در سروصدا بر عملکرد تاثیر منفی دارد و نیز اثرات جبران ناپذیری بر سلامتی افراد دارد.

3-دمای محیط کار

بسته به بدن افراد، دما بر راندمان کار آنها تاثیر می گذارد. برای افراد لاغر اندام بهتر است دمای کاری بیشتر باشد، اما برای افراد با وزن بیشتر دمای محیط کاری کم مناسب تر است. به صورت کلی اگر دمای محیط کار بالا باشد باعث خستگی ذهنی و کاهش راندمان کارکنان می شود. همچنین دما نباید زیاد پایین باشد زیرا اثر یکسانی بر ذهن کارکنان خواهد گذاشت.

فضا گویابا تولید پارتیشن های دو جداره چوب و شیشه علاوه بر جداسازی فضای اداری، عایقی مناسب برای صدا و حرارت تولید کرده است. این نوع پارتیشن از هدر رفتن گرما در زمستان جلوگیری می کند و خنکای محیط را در تابستان حفظ می نماید. علاوه بر اینکه جلوی ورود و خروج صدا را کاملا می گیرد.

تاثیرات روانشناسی پارتیشن اداری بر راندمان کار کارمندان یک مجموعه

-نور محیط کار

تا کنون تنها هدف استفاده از نور در داخل کارگاه ها و ادارات کمک به دیدن اشیا بوده آن هم زمانی که نور خارجی مناسب برای کار کردن نباشد. اما تحقیقات به تازگی نشان داده اند که نور اثری ورای آنچه فکر می کنید دارد. نور باعث تنظیم شدن ساعت بیولوژیکی بدن دارد و به بهتر کار کردن مغز کمک می کند. اخیرا اثبات شده است که کیفیت نور داخلی در دفاتر اثرات قابل توجهی بر افزایش بهره وری و سلامت کارکنان خواهد داشت. اگر محیط کار دارای نور کافی و مناسب باشد، باعث افزایش هوشیاری، تمرکز، و وظیفه شناسی کارمندان می شود و نیز باعث کاهش کسالت آنها می گردد.

پارتیشن های تمام شیشهفضا گویا، علاوه بر بیشترنمودن فضاهای اداری، موجب انتقال نور در فضاهای مربوطه می شوند.

با توجه به بحث های انجام شده مشخص می شود هرچه کارمند در محیط کار خود احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشد، راندمان بیشتری خواهد داشت. همچنین نتیجه می شود پرداخت هزینه برای بهبود کیفیت محیط کار نه تنها مصرف کردن پول نیست بلکه باعث افزایش میزان سوددهی مجموعه نیز خواهد شد.

برای انتخاب بهتر با کارشناسان فضاگویا، رایگان مشاوره نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi