باید و نبایدهای استفاده از پنل آکوستیک

1398/06/06 | تعداد نظرات :0

استفاده از پنل های آکوستیک

یکی از راه هایی که می توان با استفاده از آن جلوی ورود صدا را به ساختمان ها گرفت، استفاده از پنل آکوستیک می باشد که علاوه بر اینکه عایق صدا بوده، با انواع و طرح های خاصی که دارد، به عنوان عنصری برای دکوراسیون محیط هم مورد استفاده قرار می گیرد. اما اصولا ما در چه مکان هایی از پنل های آکوستیک استفاده می کنیم و آیا همه جا باید از پنل عایق صوتی، استفاده کرد؟

پنل آکوستیک

پنل آکوستیک چیست؟

زمانی که در مورد پنل آکوستیک صحبت می شود، اولین موردی که به ذهن ما خطور می کند این است که از دیوارپوش های عایق صوتی استفاده می کنیم تا از ورود صدا به منزل و یا محل کار و یا هر محیط دیگر، جلوگیری کرده و کاملا محیط را بی صدا سازیم. اما اگر بخواهیم دقیقتر در مورد پنل آکوستیک بگوییم این است که زمانی که بخواهیم کیفیت صدا را در محیطی بهبود ببخشیم از پنل های آکوستیک استفاده می کنیم و بسته به محیط، نوع این پنل و دیوار پوش متفاوت خواهد بود. برخی کاملا عایق صدا بوده و از نفوذ صدا جلوگیری می کنند، مانند استودیوهای ضبط موسیقی و ... ، و برخی صرفا جلوی نویز و سر و صداهای اضافی را می گیرند، مانند اماکن شلوغ و بیمارستان ها و سالن های کنفرانس و ... .

پنل های آکوستیک

استفاده از پنل های آکوستیک آری یا خیر؟

باید گفت لزومی ندارد که در همه مکان ها از پنل آکوستیک استفاده شود؛ بسته به نوع محیط و کاربری که دارد می توان از پنل های مختلفی استفاده کرد. برای مثال بیمارستان ها و سالن های کنفرانس و استودیوهای ضبط صدا از مکان هایی هستند که استفاده از پنل عایق صدا ضروری است و نباید تبادل صدایی بین محیط درون و بیرون باشد. از طرفی در چنین مکان هایی هم لزومی ندارد که تمامی دیوارها از عایق پوشانده شوند و بر حسب محاسبات و حساسیت محیط میتوان بخشی از آن را عایق بندی کرد. پنل آکوستیک می تواند هم در داخل دیوار قرار داده شود و هم می توان روی دیوار در بخشی از محیط قرار داده شود که چون دارای انواع رنگ ها و طرح ها هم هستند، به نوعی منجر به زیبایی محیط شده و در دکوراسیون محیط نیز نقش دارند و می توان گفت به نوعی به خودی خود یک دیوارکوب پنلی زیبا به شمار می رود..

پنل های آکوستیک

پنل آکوستیک چگونه کار می کند؟

پنل های آکوستیک، بسته به نوعی که دارند، عملکردی بعضا متفاوت را اجرا می کنند. اما اگر بخواهیم به طور کلی در مورد نحوه عملکرد این قبیل پنل ها بگوییم باید گفت که، این پنل ها امواج صوتی را جذب و از نویز کلی صداها کم می کنند و این خود باعث وضوح صدا شده و از بازتاب صدا در محیط بسته جلوگیری می کند. این امر باعث حذف بخش غیر ضروری و نویزها از صدا شده و صدای برای مثال سخنران بهتر شنیده می شود. مبلمان اداری نیز می تواند از این پنل ها داشته باشد تا محیط اداری آرام تری را داشته باشیم، به این نحو، کارایی کارمندان نیز بیشتر خواهد شد.

استفاده از پنل آکوستیک

در محیط بسته ای که قرار داریم، امواج صدا توسط دیوار و بازتاب از دیوارها و اشیاء ها در فضای محیط حرکت می کنند؛ در صورتی که محیط مورد نظر دارای پنل آکوستیک باشد، این امواج در لایه ها و منافذ فیبر ارتعاشی را ایجاد می کنند و این باعث افزایش اصطکاک بین منافذ و لایه های الیاف و در نهایت افزایش انرژی جنبشی این امواج را به همراه دارد که باعث پراکنده شدن سریع آنها می شود و به این ترتیب صوتی شنیده نمی شود. 

انواع پنل های آکوستیک

بسته به نوع کاربری که محیط دارد، پنل های مختلفی را مورد استفاده قرار می دهند. در اینجا به صورت مختصر با این پنل های عایق صوتی و حوزه کاربری آنها آشنا می شویم:

  • پنل شانه تخم مرغی: این پنل که به فوم شانه تخم مرغی نیز شناخته می شود، دارای ظاهری مشابه با شانه تخم مرغ است. این پنل حداکثر سطح جذب را دارا می باشد و برای حذف ریورب و فرکانس های بالا استفاده می شود از این رو برای استودیوهای ضبط صدا و محیط هایی که پژواک صدا بیش از حد دارند مناسب می باشد.
  • پنل هرمی: عملکرد این فوم و پنل مانند فوم شانه تخم مرغی بوده، منتها دارای ظاهری کمیم تفاوت تر بوده و در استودیوهای حرفه ای از این فوم استفاده می کنند.
  • دیفیوزر: این پنل از جنس یونولیت و چوب بیشتر وجود دارد و بر خلاف پنل های دیگر که برای جذب صدا هستند، برای پخش صدا در جهات مختلف استفاده می شوند. ساخت شکل ظاهری این پنل نیاز به محاسبه دقیق دارد.
  • ایزولاتور: استفاده از پنل و فوم آکوستیک لزوما مربوط به محیط بزرگ نمی شود، بلکه می توان برای مثال در جلوی میکروفون به صورت یک جز مجزا برای جلوگیری از ورود نویز به میکروفون استفاده کرد.

پنل آکوستیک

دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه
آخرین پست ها
تگ ها
میز اداری میز مدیریتی میز پذیرش میز کنفرانس پارتیشن اداری مبلمان اداری قیمت مبلمان اداری میز مدیریت قیمت میز مدیریت پارتیشن‌ اداری پارتیشن‌ تک جداره پارتیشن‌ دوجداره مبلمان اداری مدرن قیمت میز اداری میز کارمندی تولید مبلمان مدرن مبلمان اداری فضا گویا صندلی اداری استاندارد صندلی اداری صندلی اداری مدرن اهمیت نورپردازی پارتیشن‌ شیشه‌ای شرکت فضاگویا پارتیشن‌اداری متحرک مبلمان اداری کلاسیک خرید میز اداری قیمت میزاداری خریدمبلمان اداری انواع پارتیشن اداری میزمدیریت طراحی مبلمان اداری چیدمان مبلمان اداری خرید میز مدیریت پارتیشن اداری تک جداره پارتیشن اداری شیشه ای پارتیشن شیشه ای مبلمان کلاسیک مبلمان مدرن میزاداری پارتیشن تک جداره دکوراسیون داخلی پارتیشن دو جداره پارتیشن MDF زمان خرید مبلمان اداری مبلمان لوکس مبلمان اداری لوکس پارتیشن اداری دوجداره مزایای استفاده از پارتیشن اداری پارتیشن اداری ارزان ساخت پارتیشن اداری مدل های مبلمان اداری خرید مبلمان اداری جنس پارتیشن های اداری پارتیشن اداری آلومینیومی انواع مختلف پارتیشن اداری مزیت پارتیشن اداری انواع پارتیشن های اداری لوکس ترین پارتیشن های اداری قیمت میزهای کنفرانس خرید میز کنفرانس انواع میزهای کنفرانس بهترین نوع میز کنفرانس قیمت میز کنفرانس طراحی میزهای کنفرانس صندلی صندلی آرایشگاهی صندلی انتظار میزهای اداری میز کار گروهی میز اداری گروهی تزئینات مبلمان اداری استودیو وسایل آکوستیک محصولات استودیو محیط کار تجهیزات مبلمان اداری سرگرمی در دفتر کار طراحی اتاق کار دفتر کار دفتر کار اجاره ای جداکننده فضا استفاده از پارتیشن نصب دیوار موسیقی در کار پخش موزیک در کار اتاق استراحت مبلمان اتاق استراحت طراحی محل کار چیدمان دفتر کار میز کار مرتب کردن میز کار میان وعده در محیط کار پارتیشن چیدمان و طراحی تزئین محل کار پارتیشن اداری هوشمند میز انواع میز اداری اتاق کار کلاسیک مبلمان جنس مبلمان اداری ارتفاع اداری کمد ویترین دکوراسیون داخلی محیط اداری اتاق کنفرانس فضاگویا کانتر