اصول طراحی داخلی فضای اداری

25 اسفند ، 1400
مبلمان اداری فضا گویا

طراحی داخلی فضای اداری با توجه به تاثیر بسیار زیادی که بر راندمان کارکنان و همچنین افزایش رضایت مخاطبان و ارباب رجوع و غیره ایجاد می کند، نیاز به رعایت اصول متعددی دارد. این اصول و استانداردها تنها زیبایی را ملاک قرار نداده و بر کارایی و تاثیری که بر ذهن و خلاقیت و ایده پردازی و بهبود روند رشد کسب و کار نیز تمرکز بالایی دارد. برای آشنایی به چند اصل مهم در دکوراسیون داخلی فضای اداری و نحوه چیدمان و نورپردازی و غیره در ادامه با فضاگویا همراه باشید.

طراحی داخلی فضای اداری

طراحی داخلی فضای اداری

نظم؛ مهم ترین اصل در طراحی داخلی فضای اداری

اغلب کارمندان در شرکت های خصوصی و سازمان ها به طور متوسط هشت ساعت از زمان خود را صرف کار می کنند. به طوریکه می توان گفت مهم ترین ساعات شبانه روز را در محیط کار سپری می کنند. لذا باید طراحی داخلی فضای اداری به گونه ای انجام شود که ذهن دچار آشفتگی و خستگی نگردد. یکی از بدترین شرایطی که می توان برای کار کردن طولانی مدت در نظر گرفت، محیط های شلوغ و بدون نظم می باشد. استفاده زیاد از وسایل غیر ضروری و چیدمان آنها به صورت نامرتب ذهن را خیلی زود دچار آشفتگی می کند. هر چه ذهن خسته و آشفته باشد، به همان نسبت نیز کارایی و خلاقیت در آن از بین رفته و راندمان کاهش پیدا می کند. 
استفاده از چند شلف و قفسه برای محیط های کاری کوچک و نصب آنها روی دیوار می تواند فضای کافی برای چیدمان بسیاری از وسایل را فراهم نموده و نظم ایجاد کند. علاوه براین، میز کارمندی و میز اداری اگر دارای چند کشو و محفظه باشد، می توان از فضای خالی آنها برای چیدمان وسایل مختلف استفاده کرد. توجه داشته باشید که در خرید وسایل و میز و صندلی اداری باید به نظم و میزان فضایی که در محیط ایجاد می کنند دقت داشته باشید.

اصل انتخاب رنگ در طراحی داخلی فضای اداری

برخلاف تصور بسیاری از افراد، رنگ تنها برای زیبایی در محیط اطراف استفاده نمی شود. بلکه می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر احساسات افراد داشته باشد و این مساله از نظر روانشناسی به اثبات رسیده است. همان طور که اشاره شد، در تمام اصول طراحی داخلی فضای اداری به افزایش راندمان و کارایی کارکنان توجه میشود. به همین دلیل رنگ برای اتاق مدیریت و سایر کارکنان باید به گونه ای انتخاب شود که خلاقیت آنها را افزایش داده و از خسته شدن چشم و ذهن نیز جلوگیری کند. به عنوان مثال، محیط های کاری مدرن تمام سفید باعث خستگی چشم میشوند و بهتر است از رنگ های گرم به مقدار کم در چنین فضایی استفاده شود.

نورپردازی در دکوراسیون فضای کاری

نورپردازی در دکوراسیون فضای کاری

برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از انتخاب رنگ ها در طراحی دکوراسیون فضای اداری بدست آورید، کافیست تاثیر هر یک از رنگ های گرم و سرد و خنثی را از نظر روانشناسی بررسی و به بهترین ترکیب از آنها دست پیدا کنید. با توجه به شرایط محیط و هدفتان می توانید رنگ را انتخاب کنید. به عنوان مثال، رنگی که در اتاق غذا خوری و استراحت ادارات به کار می رود با آنچه برای اتاق جلسات استفاده میشود کاملا متفاوت خواهد بود.

اصل نورپردازی در دکوراسیون فضای کاری

متاسفانه به دلیل عدم رعایت استانداردهای معماری برای محیط های کاری، نور طبیعی در بسیاری از مواقع نادیده گرفته میشود. ورود نور طبیعی به اتاق کار اگر به صورت مستقیم نباشد، می تواند انرژی کارکنان را تا حد زیادی افزایش دهد. در شرایطی که اتاق کار فاقد نور طبیعی و پنجره می باشد، می توان از لامپ های مختلف استفاده کرد. استفاده از نور مناسب نه تنها فضا را روشن می کند، بلکه می تواند اتاق و کوچک بودن یا ارتفاع کم سقف را تا حد مطلوبی بهبود دهد و به عنوان یکی از اصول مهم طراحی دکوراسیون داخلی فضای اداری شناخته شده است.

انتخاب رنگ در طراحی داخلی فضای اداری

انتخاب رنگ در طراحی داخلی فضای اداری

دعوت طبیعت به فضای اداری

یکی از بزرگترین مشکلات موجود در فضاهای اداری، خسته شدن کارمندان به دلیل ساعت طولانی کار و همچنین استفاده زیاد از ذهن می باشد. یکی از اصول بسیار مهمی که در طراحی داخلی چنین فضاهایی وجود دارد، استفاده از گل و گیاه و عناصر طبیعی می باشد. قرار گرفتن چند گلدان روی دیوار و زمین و استفاده از دیوار سبز یکی از راهکارهای ایده آل در این شرایط است. علاوه براین، کاربرد چوب و سنگ طبیعی نیز در فضای اداری باعث میشود آرامش به فضا القا شده و بدون شک کارمندان نیز احساس بهتری از کار کردن در چنین شرایطی خواهند داشت.

کاربرد چوب و سنگ طبیعی در فضای اداری

کاربرد چوب و سنگ طبیعی در فضای اداری

انتخاب سبک مناسب برای طراحی داخلی اداری

اصل مهم بعدی در دکوراسیون داخلی فضای کار، انتخاب سبک چیدمان است. استفاده از یک سبک خاص برای چیدمان اتاق کار و مدیریت و سایر بخش ها باعث میشود انسجام و نظم به خوبی شکل بگیرد. چون در هر یک از سبک ها نوع متریال، رنگ و نحوه چیدمان مشخص بوده و از آشفتگی و از قرار گرفتن چندین رنگ و وسیله نامتناسب در کنار هم جلوگیری می کند.

حفظ حریم شخصی برای کارمندان در فضای کار

با توجه به سمتی که هر یک از کارکنان در فضاهای اداری دارند، وظایف خاصی برای آنها تعیین می گردد. به طوریکه برخی از افراد برای انجام کار نیاز به محیط ساکت و بدون رفت و آمد دارند. ایجاد فضای کاری خصوصی و حفظ حریم برای کارکنان یکی از اصول طراحی داخلی فضای اداری می باشد که به شیوه های مختلف می توان آن را اجرا کرد. اگر فضای کاری دارای اتاق های مجزا می باشد، بهتر است بر اساس سمت به کارمندان اتاق های مشخص ارائه داد. در غیر این صورت، استفاده از پارتیشن اداری که شیشه ای و چوبی می باشند گزینه ایده آلی خواهد بود.

رعایت اصول ارگونومیک در طراحی داخلی فضای اداری

بدون شک با این ضرب المثل که عقل سالم در بدن سالم است آشنایی دارید! این ضرب المثل نشان دهنده اهمیت و تاثیر بسیار زیاد سلامتی جسمی بر تمرکز روح و ذهن و خلاقیت و تمرکز است. به همین دلیل به عنوان یک اصل مهم در طراحی دکوراسیون فضای کار می توان به استفاده از وسایل و تجهیزات استاندارد و ارگونومیک اشاره کرد. میز کارمندی و مدیریت و صندلی اداری که انتخاب می کنید باید استانداردهای ارگونومیک را در خود جای داده باشند. در غیر این صورت، کارمندان پس از گذشت زمان دچار گردن درد، کمر درد و غیره شده و کارایی آنها کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

ایجاد فضای کاری گروهی

در برخی از محیط های کاری، روند کار چند کارمند به هم گره خورده و به همین دلیل باید در یک فضا حضور داشته باشند. برقراری ارتباط و ایجاد تعامل برای حل مسائل مختلف کاری و برگزاری جلسات گروهی تاثیر زیادی بر روند و سرعت رشد کار در چنین شرایطی دارد. لذا به عنوان یک اصل در طراحی داخلی فضای اداری باید ایجاد فضاهای کاری گروهی را مد نظر قرار داد. متراژ فضایی که به فضای کار گروهی اختصاص داده میشود، نوع وسایل و تجهیزات و مبل و میز و صندلی ها، رنگ بندی و نورپردازی و غیره همگی باید بر اساس استانداردها در چنین محیطی انتخاب شوند.

پرطرفدارترین مطالب فضاگویا

توجه به پوشش دیوار فضای کار

سکوت یکی از مهم ترین فاکتورهای مورد نیاز برای فضاهای کاری می باشد و به شیوه های مختلف می توان آن را فراهم کرد. یکی از روش های مناسب برای این منظور، استفاده از دیوارپوش است. دیوارپوش هایی که برای فضای اداری استفاده میشوند، باید تا حد امکان عایق حرارتی و صوتی باشند. علاوه براین، رنگ بندی و شکل کلی و متریال به کار رفته در آنها نیز باید با سبک چیدمان اتاق و شرایط محیط تناسب داشته باشد.به عنوان مثال، دیوارپوش چرمی از انتخاب های بسیار مناسب برای اتاق مدیریت کلاسیک می باشد و برای اتاق کارمندان می توان از کاغذ دیواری و دیوارپوش پی وی سی با رنگ مناسب استفاده کرد.

فضاگویا؛ فروش تجهیزات اداری عمده و جزئی

همان طور که در طول متن اشاره شد، یکی از مهم ترین اصول طراحی داخلی فضای اداری استفاده از مبل و میز و صندلی ارگونومیک و استاندارد می باشد. برای این منظور می توانید از محصولات گروه فضاگویا استفاده کنید. این مجموعه انواع مبل و میز و صندلی و پارتیشن اداری را با بهترین کیفیت تولید و به صورت عمده و جزئی به سراسر ایران ارسال می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فروش فضاگویا تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi