آشنایی با نحوه ارگونومی در محیط کار

28 بهمن ، 1399
مبلمان اداری فضا گویا

 نحوه ارگونومی در محیط کار یکی از موضوعات مورد توجه برای سلامت شاغلین بوده و لازم است که آنها از اصول ارگونومی در جهت کاهش بیماری های اسکلتی و عضلانی آگاه شوند. در این بخش قصد داریم تا اطلاعاتی را در خصوص نحوه ارگونومی در محیط کار و اصول آن با شما خوانندگان عزیز و محترم به اشتراک بگذاریم؛ همراه ما باشید. 

منظور از ارگونومی چیست؟

ارگونومی از دو کلمه ارگو ( ERGO ) و نوموس ( NOMS ) تشکیل شده و معنای هر یک از این دو کلمه به ترتیب کار و قانون (قاعده) می باشد. در حقیقت ارگونومی به علم اصلاح و بهینه سازی محیط کار گفته می شود؛ به گونه ای که در آن تمامی تجهیزات مورد استفاده متناسب با ظرفیت، ویژگی و قابلیت های انسان طراحی و در نظر گرفته شود. در حقیقت این علم به بررسی توانایی های ارگانیسم انسان پرداخته و تلاش میکند که شرایط محیط کار را به شکل اصولی و کارا مطابق با محدودیت های انسان اصلاح کند.

به طور مثال، کارمندان به هنگام کار با سیستم در طول روز ممکن است با اختلالات اسکلتی و عضلانی روبه رو شوند و پیامدهای شایع ناشی از وضعیت بدنی نامناسب نظیر گردن درد و یا کمر درد گریبانگیر آن ها شود. توجه به ارتقاء شرایط ارگونومی در محیط کار باعث خواهد شد که ایمنی و سلامت نیروی انسانی حفظ شده و با بازدهی و انرژی بیشتری به وظیفه خود عمل کنند. در حالت کلی می توان گفت که طراحی اصولی یک محیط کار به سه عامل نحوه ارگونومی در محیط کار، بازدهی و کیفیت بالا و مشارکت فعال بین کارمندان و کارفرمایان بستگی دارد.

آشنایی با محیط کار ارگونومیآشنایی با محیط کار ارگونومی

اجزا و نحوه ارگونومی در محیط کار 

نحوه ارگونومی در محیط کار ارتباط مستقیمی با اجزا و تجهیزات مورد استفاده در شغل مورد نظر داشته و طراحی و تنظیم آن ها باید دقیقا مطابق شرایط و ویژگی های فرد صورت گیرد. صندلی اداری، میزکار، نمایشگر و دستگاه های ورودی اطلاعات و ... از جمله ابزارها و تجهیزاتی هستند که افراد در طول روز به طور مداوم با آن ها سر و کار دارند.

هر یک از این تجهیزات باید از استانداردهایی برخوردار باشند که بر وضعیت صحیح نشستن و سلامتی افراد به هنگام کارکردن کمک نمایند. به طور مثال نحوه ارگونومی در محیط کار با وجود یک صندلی استاندارد که از مشخصات و ویژگی هایی نظیر ارتفاع و عمق قابل تنظیم، پشتی و عرض مناسب، پارچه قابل تنفس، دسته های تنظیم یا جدا شوند و ... برخوردار باشد، کمک بسزایی بر وضعیت درست بدن فرد به هنگام نشستن خواهد کرد. همچین سطح میز کار باید در ارتفاع مناسبی از سطح زمین قرار گرفته  و فضایی مناسب برای قرار دادن پاهای شخص نیز در نظر گرفته شود. ابعاد و اندازه میز نیز باید به صورتی باشد که بتوان تمامی اشیاء و وسایل را به راحتی و بدون احساس کمبود جا بر روی آن قرار داد.

آخرین مطالب تکمیلی شرکت فضا گویا را در این بخش دنبال نمایید

تاثیر طراحی محیط کار بر عملکرد بازاریابی

محیط کاری خود را با مبلمان اداری مدرن زیبا کنید

روش کنترل صدا در محیط اداری برای افزایش تمرکز

چگونگی نحوه ارگونومی در محیط کار

یک محیط کار مناسب و استاندارد تاثیر به سزایی بر روی کارایی و عملکرد کارکنان خود خواهد داشت و با آشنایی با اصول اولیه نحوه ارگونومی در محیط کار میتوان تا حد بسیار زیادی، ریسک فاکتور های تاثیرگذار بر مشکلات و آسیب هایی که فرد در حین کار کردن ممکن است با آن مواجه شود را کاهش داد.  در این بخش نحوه ارگونومی در محیط کار را به صورت دسته های زیر مورد بررسی قرار داده ایم : 

چگونگی نحوه ارگونومی در محیط کارچگونگی نحوه ارگونومی در محیط کار

وضعیت بدن در حین نشستن برای انجام کار

کارمندان در محیط های کاری معمولا پشت زمان خود را پشت سیستم های کامپیوتر و لپ تاپ سپری می کنند و از همین رو نحوه ارگونومی در محیط کار برای وضعیت صحیح نشستن آن پشت سیستم بسیار حائز اهمیت است. در حقیقت بر اساس بررسی های انجام گرفته شده؛ معمولا افراد در ابتدای شروع کار خود در وضعیت مناسبی پشت سیستم قرار می گیرند اما به تدریج و با گذشت زمان حالت نشستن ایده آل آن ها به وضعیت لمیده تغییر پیدا می کند. این موضوع باعث ایجاد آسیب ها جبران ناپذیری به مهرهای پایین ستون فقرات، گردن و حتی دست فرد شده و لازم است که هر چه زودتر با اصول اولیه صحیح نشستن پشت میز یا سیستم آشنا شد. این اصول راجع به وضعیت صحیح قرارگیری قامت فرد به صورت موارد زیر بیان شده است:

  • قرارگیری دست، مچ و ساعد در یک خط مستقیم و تقریبا موازی با زمین
  • سر صاف و بالای شانه ها
  • گذاشتن کف پاها به صورت کامل و صاف بر روی زمین
  • مشاهده صفحه نمایشگر به صورت واضح و بدون نیاز به تکان دادن یا خم شدن سر با تنظیم صحیح مانیتور
  • وضعیت ران ها به صورت افقی و پوشاند حالت طبیعی انحنای کمر با یک صندلی استاندارد
  • تقسیم مساوی وزن در همه قسمت های صندلی
  • تغییر مدام وضعیت نشستن خود با تنظیمات صندلی و استراحت به موقع و برنامه ریزی شده

و ...

نحوه نشستن صحیح در پشت میزنحوه نشستن صحیح در پشت میز

نحوه نورپردازی مناسب محیط کار

از دیگر نکات مورد توجه در علم ارگونومی که باید در محیط های کاری به آن توجه شود؛ شرایط نورپردازی فضایی است که کارکنان در آن به کار مشغول هستند. در حقیقت نحوه ارگونی در محیط کار از نظر شرایط نورپردازی باید طوری باشد که نور به صورت مستقیم از بیرون بر روی صفحه نمایشگر کامپیوتر یا سیستم نتابد و بدین منظور بهتر است که از پرده یا نورگیر برای پنجره ها استفاده شود. همچنین استفاده از نورهای ترکیبی شامل نور خورشید و چراغ برای روشنایی مطلوب فضا از دیگر اصول نحوه ارگونومی در محیط کار می باشد.  جایگاه نشستن افراد معمولا پشت به پنجره باید در نظر گرفته شود تا منابع روشنایی درخشان باعث تاریکی مانیتور یا اذیت شدن چشمان فرد به هنگام کار کردن نشود.

نحوه صحیح راه رفتن در محیط کار 

آشنایی با اصول و نحوه ارگونومی در محیط کار برای راه رفتن از دیگرنکات مورد توجهی است که افراد چه در داخل محیط کار و چه در خارج آن باید به آن توجه کافی را داشته باشند. هنگام راه رفتن بهتر است که سر خود را بالا  و شانه ها را نیز هم راستا با بدن تنظیم کنید؛ این کار باعث می شود که نگاه شما رو به جلو بوده و اختلالی در حرکت طبیعی بازوها به هنگام راه رفتن ایجاد نشود. همچنین بهتر است که بدانید به طرز قرارگیری پاها در نحوه صحیح راه رفتن باید به صورت هم راستا و موازي با یکدیگر باشد.

اصول ارگونومی در محیط کاراصول ارگونومی در محیط کار

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi