روش کنترل صدا در محیط اداری برای افزایش تمرکز

14 دی ، 1399
مبلمان اداری فضا گویا

برای افزایش تمرکز در محیط اداری چگونه صداها را کنترل کنیم؟ 

صداهای مزاحم و بلند موجب عدم تمرکز و دقت کارمندان و کارگران در محل کار می شود و از همین رو باید هر شخص نسبت به روش کنترل صدا در محیط اداری آگاهی داشته باشد تا بتواند به نحوی بر روی تمرکز خود در محل های شلوغ و پر سر و صدا مدیریت و کنترل داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را راجع به روش های کنترل صدا در محیط اداری برای افزایش تمرکز در محیط ها پر سروصدا با شما در میان بگذاریم، با ما همراه باشید. 

کنترل سر و صدا در محیط کارکنترل سر و صدا در محیط کار 

اثرات صدا بر روی ذهن و روان انسان 

در این بخش قصد داریم تا به صورت مختصر اما مفید در خصوص تاثیر صدا بر ذهن افراد به عنوان مقدمه ای برای وارد شدن به مبحث اصلی خود یعنی روش کنترل صدا در محیط اداری بپردازیم. بر اساس بررسی های انجام شده می توان گفت که تاثیر صدا بر روی ذهن و روان انسان به دو صورت خوشایند و آزاردهنده بوده و نوع آزار دهنده باعث بر هم ریختن دقت و تمرکز فرد و در نتیجه عصبانیت و پریشانی او خواهد شد.
شنیدن صداهای آزار دهنده و نامطلوب باعث توجه تمام حواس مغز به آن صدا شده و این امر برای چند ثانیه که مغز به آن عادت کند، باعث اختلال در عملکردهای انسان می گردد. انسان هیچ  قدرت و قابلیتی برای کنترل حس شنوایی به عنوان یکی از حواس پنجگانه انسان نداشته و نمی تواند در شرایط دلخواه برخی از صدا ها را بشوند و برخی که را نشنیده بگیرد. همین موضوع باعث می شود که پرداختن به مسئله معضلات ناشی از صدای مزاحم و آزار دهنده و راهکارهای کنترل صدا در دفتر کار یا هر محیط دیگر با سر و صدای بیش ‌از حد حائز اهمیت به نظر برسد. 

روش کنترل صدا در محیط اداری

در دنیای اطراف ما همواره خواه یا ناخواه مجبوریم در برخی از مواقع با معضلات ناشی از صداهای مزاحم و ناخوشایند دست و پنجه نرم کنیم و این موضوع به شدت بر روی عملکرد صحیح شما به هنگام انجام کاری مهم تاثیر خواهد گذاشت. به طور سر و صدای ناشی از ترافیک ماشین ها، بوق زدن، ازدحام جمعیت و... در تمام بخش های یک شهر بوده و محیط کار شما نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. در این قسمت با برخی از روش کنترل صدا در محیط اداری برای افزایش تمرکز و دقت بیشتر آشنا خواهید شد: 

بهره گیری از محصولات آکوستیک اداری

هر شخص برای مدیریت و کنترل صداهای مزاحم در محیط کاری یا منزل خود می تواند به گزینه های مختلفی روی آورد که از جمله آنها گذاشتن هدفون است. اما گاه این شرایط بسیار آزار دهنده تر از حد تصور بوده و با در میان گذاشتن این مشکل با مدیران ارشد، باید به دنبال راهکاری اساسی برای برقراری حد مجاز صدا در محیط کار بود. یکی از این راهکارها استفاده از محصولات آکوستیک اداری برای طراحی و ساخت اتاق سکوت به‌منظور آرام کردن ذهن کارکنان و بازپس‌گیری آرامش و تمرکز آنان برای کار در آن محیط است. همچنین در نظر گرفتن اتاقی مجزا برای سر و صدا نیز این امکان را به افراد حاضر در آن محیط کاری میدهد که در آنجا به مباحثه پرداخته و هیجانات خود را تخلیه کنند. از دیگر راهکارها روش کنترل صدا در محیط اداری میتوان به استفاده از گل و گیاه یا پخش یا موزیک ملایم و .... است.

راهنمای تعیین حد مجاز مواجهه با صدا در محیط کارراهنمای تعیین حد مجاز مواجهه با صدا در محیط کار 

استفاده از انواع پارتیشن ها و جداکننده فضا

یکی از کارآمدترین روش کنترل صدا در محیط اداری استفاده از پارتیشن اداری دوجداره و پارتیشن اداری تک جداره در انواع مختلف است که تا حدی می توانند به عنوان یکی عایق صوتی عمل کنند. همانطور که اشاره شد؛ پارتیشن های در انواع طرح و جنس های مختلف نظیر پارتیشن های شیشه ای و فلزی و چوبی در بازار موجود هستند که نوع دوجداره آن به سبب استحکام و مقاومت بیشتر، عایق صوتی و حرارتی نسبت به نوع تک جداره از شرایط بهتری برخوردار است. 

روش کنترل صدا در محیط اداری مدرن 

 در بسیاری از محیط های کاری به دلیل رفت و آمد زیاد مراجعین، زنگ خوردن تلفن، سر و صدای خارج از محیط کار و ... امکان کنترل تمامی صداهای آزاردهنده و ناخوشایند که بر روی تمرکز و روان دیگر افراد حاضر در محل کار تاثیر می گذارد؛ وجود ندارد. از همین رو یکی از بهترین روش کنترل صدا در محیط اداری مدرن امروزی، استفاده از اتاقک های آکوستیک پیش ساخته است که به عنوان یک عایق صوتی در برابر صداهای داخلی و خارجی عمل کرده و می توان به راحتی آن را در هر محلی که مورد نظر است؛ حمل کرد. وجود این نوع اتاقک ها در تعداد زیاد اگرچه ظاهر و جلوه زیبایی به محیط کاری نمی بخشد اما استفاده از متریال با کیفیت برای عایق بودن آنها در برابر انواع صداهای تولید شده در محل کار یکی از مزایای این اتاقک ها به شمار می آید. این محصول را میتوان به عنوان روش کنترل صدا در محیط اداری در راستای رفع نیاز دفاتر با رنگ و ابعاد دلخواه سفارش داد.

حد مجاز صدا در محیط‌های کاری و اداری

توجه به راهکارها و روش کنترل صدا در محیط اداری می تواند نقش و تاثیر بسزایی بر روی بازدهی و عملکرد کارکنان آن محیط داشته باشد و از همین رو لازم است که در هر محیطی بر حسب نوع فعالیت و حساسیت کاری موجود در آن حد مجازی را برای کنترل صدا در آن محل مشخص کرد. بر اساس استانداردهای موجود حداکثر حد مجاز صدا در محیط اداری حدود 70 دسی‌بل تعریف شده و با رعایت و مدیریت صحیح مدیر و کارکنان حاضر در دفتر میتوان در حد  55 دسی‌بل کاهش داد. البته این استاندارد با توجه به موقعیت و شرایط کاری هر محیط فرق داشته و بهتر است که آن را با راهکارهای مختلف کنترل صدا برای تمرکز و دقت بیشتر کارکنان و کارمندان مدیریت کرد. شرکت مبلمان مدرن اداری فضاگویا با ارائه بهترین خدمات در کنار شما عزیزان می باشد.

راهنمای چگونگی کنترل صدا در محیط اداریراهنمای چگونگی کنترل صدا در محیط اداری 

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi