آشنایی با 16 اصل مهم از اصول طراحی دکوراسیون اداری

12 آذر ، 1402
مبلمان اداری فضا گویا

احتمالاً شما صاحب کسب‌وکاری هستید که برای چیدمان اداره یا سازمان خود به دنبال ایده هستید. توجه به نکات و اصول طراحی دکوراسیون اداری به افزایش بهره‌وری کارکنان کمک می‌کند و راندمان کاری سازمان را بهبود می‌بخشد. در این مقاله، به بررسی 15 اصل مهم از اصول طراحی دکوراسیون اداری می‌پردازیم و مهم‌ترین نکات طراحی محیط کار را به شما می‌گوییم. 

1. باز یا بسته بودن پلان کلی اداره

فعالیت و کسب‌وکاری که در سازمان انجام می‌شود تعیین‌کنندۀ این امر است که فضای داخلی اداره چگونه طراحی شود‌. به صورت کلی اصول طراحی داخلی اداری را می‌توان را به دو بخش باز یا بسته تقسیم‌بندی کرد. در پلان بسته، یک یا چند کارمند در یک اتاق بسته و به صورت مجزا مشغول به کار هستند، در حالی که در دکوراسیون پلان باز چندین کارمند در فضای باز در کنار همدیگر به امور رسیدگی می‌کنند.

 اگر فعالیت سازمان به‌گونه‌ای باشد که کارمندان باید مدام با یکدیگر در تماس باشند، پلان باز گزینه بهتری خواهد بود. از طرفی نبود فضای کافی نیز می‌تواند موجب این امر شود که از این نوع طراحی بهره ببرید. اگر فضا به‌اندازۀ کافی در اختیار است یا موضوع کاری کارمندان و ارباب‌رجوع با یکدیگر فرق دارد، بهتر است در آرامش و مجزا از یکدیگر فعالیت خود را پیش ببرند.

2. تأثیر پارتیشن اداری در چیدمان دکوراسیون اداری

در برخی موارد شما فضایی محدود دارید، اما لازم است تا محل کار هر کارمند را از فرد دیگر جدا کنید‌. این کار باعث می‌شود تا در هنگام کار کارمندان یا در زمان مراجعه ارباب رجوع اغتشاشی ایجاد نشود و آرامش هر فرد به صورت مجزا حفظ شود‌. برای این کار لازم است از پارتیشن‌ اداری استفاده کنید. با کمک این ابزار نه‌تنها می‌توانید فضاهای متعددی را در نظر بگیرید؛ بلکه می‌توانید بخشی از بار طراحی دکوراسیون اداری لوکس را نیز روی این پارتیشن‌ها قرار دهید.

پارتیشن‌ها انواع مختلفی دارند که دست شما را در انتخاب باز می‌گذارند. برخی از آن‌ها شفاف هستند که به آن‌ها پارتیشن شیشه ای می‌گویند و می‌توانند علاو‌‌ه‌بر افزایش ارتباط صمیمانه میان کارمندان، حس امنیت را در ارباب رجوعان چندین برابر کنند. پارتیشن دوجداره و تک‌جداره نیز از مهم‌ترین انواع پارتیشن محسوب می‌شوند.

3. کاغذ دیواری یا دیوارکوب و تأثیر آن در چیدمان دکوراسیون اداری

انتخاب کاغذ دیواری که متناسب با فضای کاری باشد قوانین خاص خود را دارد. شاید بتوانید همان کاغذی را که برای منزل انتخاب کرده‌اید برای محل کار نیز انتخاب کنید؛ اما کار درستی نیست. رنگ‌های تند اصلاً تناسبی با محل کار ندارند و در عوض باید از رنگ‌های ملایم و خنثی مانند طوسی، نقره‌ای یا پلاتینی بهره ببرید. اگر تمایل دارید می‌توانید رنگ کاغذ دیواری محلی که میز اداری در آن قرار دارد یا می‌‌خواهید کمی بیشتر مرکز توجه باشد را تیره‌تر از سایر کاغذها انتخاب کنید. همچنین می‌توانید به‌جای کاغذ دیواری از دیوارکوب استفاده کنید که فضای شرکت شما را زیباتر می‌کند. 

تناسب کاغذ دیواری با دکوراسیون داخلی

4. تأثیر کفپوش اداری در زیبایی دکوراسیون محیط کار

اگر به نظرتان لزومی ندارد برای خرید و انتخاب کف‌پوش برنامه‌ریزی کنید سخت در اشتباه هستید. کف‌پوش‌ها باعث می‌شوند تا دکوراسیون اداری لاکچری‌تر به نظر برسد. همچنین لکه روی برخی کف‌پوش‌ها دیده نمی‌شود که باعث تمیزتر دیده شدن فضا خواهد شد. برخی کف‌پوش‌ها مانند موکت باعث راحتی کادر اداری می‌شود. مناسب‌ترین گزینه‌هایی که برای خرید کفپوش اداری در اختیار دارید کف‌پوش‌های پارکت، لمینت و پی وی سی هستند. 

5. از اهمیت سقف در دکوراسیون اداری غافل نشوید

اغلب اداره‌ها سیستم‌هایی دارند که با کابل‌ها و سیم‌های بسیاری که از سقف یا کف می‌گذرد به یکدیگر متصل شده‌اند. سقف‌ کاذب یکی از بهترین انتخاب‌ها برای فضای اداری است که علاوه‌بر پوشاندن کابل‌ها، در صورت نیاز اجازه دسترسی را به اپراتورها می‌دهد. 

6. تأثیر رنگ و نورپردازی در محیط اداری

هیچ‌کس منکر روان‌شناسی رنگ‌ها و تأثیر آن‌ روی روح و روان فرد نمی‌شود. در محلی که افراد مشغول به کار هستند و لازم است انرژی و انگیزه خود را در حین فعالیت حفظ کنند، اهمیت انتخاب رنگ‌ چند برابر می‌شود. انتخاب رنگ اصولی و مناسب برای فضای کاری باعث می‌شود کارمندان عملکرد بهتری نشان دهند و در افزایش راندمان کلی سازمان تأثیر بسزایی دارد. رنگ‌های روشن و البته تک‌رنگ برای دکوراسیون مدرن استفاده می‌شوند و جلوه بهتری به محیط کار می‌دهند.

در کنار انتخاب رنگ‌ها، لازم است به نورپردازی نیز دقت کافی داشته باشید. اگر نورپردازی را متناسب با اصول و قواعد درست انجام دهید نه‌تنها بر زیبایی محیط می‌افزاید، بلکه باعث می‌شود تا کارمندان زودتر از موعد دچار خستگی چشم نشوند. نکته اصلی این است که نه‌تنها باید به رنگ نور دقت کنید؛ بلکه شدت نور و محل قرارگیری آن نیز اهمیت دارد. شما می‌توانید با کمک نور توجه را به سمتی از دکوراسیون معطوف کنید که تمایل دارید بیشتر دیده شود. 

اصول طراحی دکوراسیون اداری

رنگ و نورپردازی در محیط اداری 

7. اهمیت نور طبیعی در چیدمان محیط کار

یکی از مواردی که باید در طراحی دکوراسیون اداری کلاسیک مورد توجه قرار بگیرد، استفاده از نور طبیعی روز است. نور طبیعی هم برای سلامت کارمندان اهمیت دارد و هم می‌تواند در شادابی و افزایش روحیه کارمندان مؤثر باشد. بهتر است دکوراسیون داخلی را به‌گونه‌ای تنظیم کنید تا پنجره کافی برای هدایت نور طبیعی به داخل محیط وجود داشته باشد.

8. استفاده از پرده در دکوراسیون اداره

همان‌طور که گفتیم بهترین نوری که می‌توانید از آن‌ در محیط لذت ببرید، نور طبیعی روز است. با این حال برای اینکه بتوانید میزان نور را تنظیم کنید یا از ورود گرما به داخل اتاق بکاهید بهترین راه استفاده‌ از پرده است. پرده‌های اداری نباید طرح پیچیده‌ای داشته باشند تا باعث از بین بردن‌ تمرکز شوند. همچنین لازم است به‌سادگی باز یا بسته شوند تا وقت کارمندان را نگیرد.

9. استفاده از گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی

استفاده از گل و گیاه در محیط کار به شادابی و زیبایی محیط کمک شایانی می‌کند. گیاهان طبیعی باعث افزایش اکسیژن در اتاق‌ها می‌شوند و فعالیت ذهنی کارمندان را توسعه می‌دهند. از طرف دیگر، گیاهان از نظر بصری نیز می‌توانند تأثیر بسیار شگرفی روی کارمندان یا ارباب رجوع بگذارند و طراوات را به محیط کار می‌آورند. 

10. استفاده از مبلمان اداری راحت در محیط کار

همۀ ما بر این باوریم که مبلمان اداری در طراحی دکوراسیون اداری شیک تأثیر می‌گذارد. مبلمان اداری از جمله صندلی اداری و میز باید ارگونومیک باشد تا باعث فرسودگی در حین کار نشود.‌ بسیاری از کارمندان در طول روز حدود 9 ساعت روی صندلی می‌نشینند و استفاده از صندلی نامناسب و میز غیراستاندارد باعث می‌شود کمردرد و گردن‌درد امان آن‌ها را ببرد.

در نظر داشته باشید مبلمان مخصوص ارباب رجوع در قسمت پذیرش اداره‌ها باید به حدی راحت باشد که افراد در هنگام انتظار کمتر دچار خستگی شوند و رضایت کلی داشته باشند. تعداد مبلمان در قسمت پذیرش باید متناسب با میانگین تعداد افرادی باشد که به عنوان ارباب رجوع به شرکت یا اداره شما رجوع می‌کنند. 

طراحی دکوراسیون اداری

مبلمان راحت در محیط کار

11. به طراحی اتاق کنفرانس توجه کنید

اغلب سازمان‌ها مکانی را به عنوان اتاق کنفرانس در نظر می‌گیرند که باید ویژگی‌های خاص و متفاوتی از اتاق کار کارمندان داشته باشد. فضایی که به این اتاق اختصاص داده می‌شود حتماً باید به‌گونه‌ای باشد که بیشترین تعداد مشارکت کارمندان را در نظر بگیرد. طراحی‌ مدرن بهترین گزینه برای اتاق‌های کنفرانس است. بسیاری از جلسه‌های مهم و تأثیرگذار سازمان‌ها در این اتاق‌ها برگزار می‌شود و ویترین یک سازمان محسوب می‌شود.

بر اساس اصول طراحی دکوراسیون اداری، مبلمان این بخش باید متناسب با نوع جلسات باشد. جلسه‌های مشارکتی یا سخنرانی‌محور نیازهای متفاوتی از نظر دسترسی به ابزارهای الکترونیکی یا مبلمان دارند؛ بنابراین با توجه به این موضوع اتاق کنفرانس را طراحی کنید. همچنین میز کنفرانس باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که بر زیبایی و جذابیت اتاق کنفرانس بیفزاید. در صورتی که جلسه‌های محرمانه در این اتاق برگزار می‌شود، از لوازمی مانند پرده استفاده یا دیوار اتاق کنفرانس را آکوستیک کنید.  

12. طراحی فضای استراحت را جدی بگیرید

اغلب کارمندان ساعت‌های بسیاری را در محل کار می‌گذرانند و ممکن است به دلیل کار فراوان احساس خستگی کنند. بهترین اقدام برای بالا بردن راندمان عملکرد کارمندان این است که محلی را در نظر بگیرید تا کارمندان شما در صورت نیاز دقایقی را در آن استراحت کنند. مکانی که افراد بتوانند در آن دراز بکشند یا نوشیدنی و خوراکی خود را در آن میل کنند. برای اتاق استراحت لوازمی مانند مبل، تخت و تلویزیون را در نظر بگیرید. این فضا را متناسب با تعداد کارمندان و اندازه کلی ساختمان در نظر بگیرید. 

اصول طراحی دکوراسیون اداری

فضای استراحت در محیط کار

13. استفاده از وسایل ارگانیک در دکوراسیون اداری 

منظور از وسایل ارگانیک، ابزاری هستند که متریال اولیه آن‌ها به صورت طبیعی در محیط وجود دارد و مانند پلاستیک ساخته دست بشر نیست. این ابزارها می‌توانند از چوب، سنگ، کاشی، شیشه یا حتی پنبه باشند و حس‌وحال طبیعت را به محل کار شما بیاورند.

14. استفاده از وسایل هنری برای آراستن محل کار

لوازم هنری فضایی جذاب‌تر به محل کار می‌دهند و طراحی دکوراسیون اداری ساده شما را کمی تغییر دهند. این امکان وجود دارد که از سبک‌ها و رنگ‌های مختلف برای زیباتر کردن محیط استفاده کنید. با استفاده از لوازم هنری هم به زیباتر کردن محیط کمک می‌کنید و هم باعث تلطیف فضا می‌شوید.

15. استفاده از آینه در محل کار

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم آینه‌ در محیط‌های اداری این است که فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. این ویژگی مخصوصاً برای سازمان‌هایی که فضای کوچک‌تری دارند نمود پیدا می‌کند. یکی از اصول استفاده از آینه در دکوراسیون این است که اگر فضای اداره شما کوچک باشد، حتماً از آینه استفاده یا پارتیشن‌ها و شیشه‌ها را رفلکس کنید تا نور بیشتری وارد فضای کار شما شود و محیط را بزرگ‌تر نشان دهد. همچنین از آینه برای پوشاندن فضاهای پرت و اضافی استفاده کنید.

16. از رنگ برند خود در دیزاین اداری الهام بگیرید

برای دکوراسیون اداری شیک از رنگ برند و لوگوی شرکت خود برای فضا الهام بگیرید. هنگام انتخاب یک طرح رنگی برای فضای خود، از رنگ‌های برندتان استفاده کنید تا فضای شما سبکی منسجم داشته باشد و بازتابی از شغلتان را نشان دهد. رنگ‌های مناسب تأثیر روانشناختی قدرتمندی روی افراد می‌گذارند و باعث احساس رضایت و شادابی آن‌ها می‌شوند.

از چه متریالی برای طراحی داخلی اداره خود استفاده کنیم؟

اداره‌ها و سازمان‌ها مکان‌هایی هستند که افراد فراوانی در آن رفت‌وآمد دارند و وقت بسیاری را در آن سپری می‌کنند؛ بنابراین باید از متریال‌های مقاوم در طراحی استفاده کنید. استفاده از چوب و فلز بهترین متریال برای طراحی داخلی اداره محسوب می‌شود.‌ لوازم و وسایلی که با فلز و چوب تولید می‌شوند تنوع بسیاری دارند و دست شما برای انتخاب مبلمان و لوازم اداری باز می‌گذارند.

دکوراسیون اداری فضای کوچک

در طراحی دکوراسیون داخلی اداره‌های کوچک ابتدا باید اتاق را بررسی کنید. صندلی اداری، میز مدیریتی، مبلمان اداری و کمد را در سمتی از اتاق قرار دهید که فضای داخلی دفتر را بزرگ‌تر نشان دهد. بهتر است برای پوشش روی دیوارها را از رنگ‌های متضاد با سایر قسمت‌های دفتر استفاده کنید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم از پوشش چرم و چوب مرغوب در دکوراسیون اداری استفاده کنید؛ چراکه حس لوکس بودن در محیط را ایجاد می‌کند. دکوراسیون اتاق کار کوچک برای کارمندان و مدیران باید بادقت بیشتری انجام شود؛ بنابراین از میز کارمندی کوچک برای کارکنان خود و میز مدیریتی کوچک برای اتاق مدیر استفاده کنید. تجربه ثابت کرده است برقراری ارتباط چشمی و فاصله نزدیک‌تر در گفت‌وگوهای رسمی درصد موفقیت را بالا می‌برد.

طراحی دکوراسیون اداری اتاق مدیریت

برای دکوراسیون اداری اتاق مدیریت از سبک مدرن یا کلاسیک استفاده کنید. بهتر است طراحی و چینش دکوراسیون اداری اتاق مدیریت از سایر فضاهای سازمان یا اداره شما زیباتر و شیک‌تر باشد و حساسیت بیشتری نسبت به دکوراسیون این اتاق داشته باشید.

پراهمیت‌ترین وسیله برای اتاق مدیریت، مبلمان اداری است که برای انتخاب و چینش آن باید باظرافت عمل کنید. برای چیدمان اتاق مدیریت بهتر است مبلمان اداری شیک و رسمی بخرید. نحوه چیدمان اتاق مدیریت نیز باید کاملاً مدرن و امروزی باشد؛ چراکه مهم‌ترین تصمیم‌گیری‌ها و قرارهای کاری در این اتاق برگزار می‌شود.

طراحی دکوراسیون اداری را جدی بگیرید

داشتن محیط کاری جذاب، آرام و مبتنی‌بر اصول طراحی دکوراسیون اداری نه‌تنها نظر‌ مثبت مراجعان را جلب‌ می‌کند، بلکه کارمندان با آرامش‌ و تمرکز بیشتری به امور خود می‌پردازند و راندمان کاری‌شان نیز افزایش می‌یابد. در انتخاب مبلمان اداری حتماً دقت کنید؛ چراکه استفاده از میز یا صندلی غیراستاندارد باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری به ستون فقرات کارمندان شما می‌شود و کمردرد و گردن‌درد را در پی دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi