فواید مبلمان ارگونومیک در فعالیت های دراز مدت

25 اسفند ، 1398
مبلمان اداری فضا گویا

مبلمان ارگونومیک به کسانی که تمام روز در مقابل کامپیوتر می نشینند کمک می کند

مبلمان ارگونومیک محصولاتی را توصیف می کند که با راحتی، کارآیی و حرکت ذهن انسان طراحی شده اند. این نوع مبلمان در طرح های مدرن به خصوص برای دفاتر و ادارات محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و چیزی است که توصیه می کنیم به عنوان بخش مهمی از هر گونه بهسازی جدید یا به عنوان پروژه ای مناسب آن را در نظر بگیرید. در ادامه بیشتر به معرفی این نوع از مبلمان و ویژگی ها و فواید آن می پردازیم.

معرفی مبلمان ارگونومیک

اصطلاحات مبلمان و اثاثیه مربوط به مبلمان است که در درجه اول در فضای داخلی از جمله آپارتمان ها، فروشگاه ها، دفاتر یا سایر واحدهای مسکونی استفاده می شود. همچنین از مبلمان در فضای باز (به عنوان مثال مبلمان باغ) نیز می توان استفاده کرد. بنابراین این اصطلاح برخلاف چیزهای غیر منقول (املاک و مستغلات) است که کاملاً با کف یا سازه های ساختمانی به آن متصل می شود.

در کل مبلمان مجموعه ای از اشیا هستند که از آنها برای ایجاد زمینه ای مناسب در جهت فعالیت های یک مجموعه استفاده می شود. مبلمان ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع آنها می توانند وسایل مختلفی با ویژگی های خاصی را در برگیرند. در ادامه می خواهیم  به یکی از مشهورترین انواع این اشیا به نام مبلمان ارگونومیک بپردازیم.

مبلمان اداری ارگونامیک

مبلمان ارگونومیک چیست؟

در واقع عده ای بسیاری از افراد امروزه با توجه به شغلی که دارند، مانند برنامه نویسان، کارمندان بانک ها و ادارات و ... با توجه به نوع شغلی که دارند و مجبور هستند به صورت طولانی مدت پشت میز و صندلی نشسته و فعالیت های خود را انجام دهند، در صورت عدم رعایت نکاتی که به حفظ سلامت ساختار بدن کمک می کند، در طولانی مدت دچار مشکلات فیزیکی می شوند، به همین خاطر بسیار مهم است تا مبلمان هایی ساخته می شد تا بتوانند به این مشکل کمک کنند.
مبلمان ارگونومیک به طور کلی مجموعه ای از اشیا و اسباب هستند که به منظور پشتیبانی از عملکرد و راحتی برای استفاده انسان، کاهش خطر مشکلات اسکلتی عضلانی، درد مفاصل، مشکلات کمر، درد گردن، ورم مفاصل، محدودیت برای اندام ها و فشار خون ضعیف طراحی شده است.

صندلی اداری ارگونومیک

ویژگی های مبلمان ارگونومیک

همانطور که گفتیم، مبلمان اداری ارگونومیک انواع خاص و بهسازی شده از مبلمان ها هستند که نسبت به مبلمان های دیگر ویژگی های خاصی دارند. این ویژگی های سبب شده است تا این نوع از مبلمان ها بیشتر مورد استقبال قرار بگیرند و بتوانند سلامت شخص را بهتر تضمین کنند.

از جمله این ویژگی های می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • محدود کننده نیست بلکه باعث تقویت بیشتر حرکت طبیعی و جریان بدن انسان می شود.
 • به راحتی تنظیم می شود تا با طیف متنوعی از  مردم هماهنگ شود
 • در صورت امکان حرکت بدنی بیشتری را در طول روز تشویق می کند
 • اولویت قابلیت استفاده و راحتی بدن در آن بیشتر از زیبایی است
 • استرس مفاصل، استخوان ها و ماهیچه ها را کاهش می دهد

صندلی های اداری ارگونومیک

طراحی مبلمان ارگونومیک

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، ارگونومیک در واقع اشاره به نوع طراحی مبلمان می کند. ارگونومی در مورد طراحی برای افراد است. ارگونومی به عنوان علم مناسب سازی محل کار با نیازهای کاربر تعریف شده است، هدف از ارگونومی افزایش بهره وری و بهینه سازی و کاهش ناراحتی است. 

از نکاتی که در طراحی باید در نظر گرفته شود، می توان گفت:

 • به جای مجبور کردن کمر انسان به شکل C، از وضعیت طبیعی S مانند ستون فقرات پشتیبانی کنید.
 • قابلیت تنظیم ارتفاع برای اطمینان از حالت باسن و زانوها هنگام نشستن 
 • بازوهای صندلی با تنظیمات 180 درجه 
 • مکانیسم های فعال سازی وزن در صندلی ها برای پشتیبانی مناسب
 • پشتی کمری باید به گونه ای باشد که گودی کمر و حالت s مانند آن را پر کند.
 • جای نشستن باید به گونه ای باشد که عرض و عمق کافی را داشته باشد.
 • قابلیت تنظیم شیپ پستی در مبلمان اداری 

مشخصات صندلی اداری ارگونومیک

فواید مبلمان ارگونومیک در دراز مدت

بهزیستی کارکنان- مرکز کنترل بیماری ها - نشان داد که 35٪ افرادی که 8 ساعت یا بیشتر در روز می نشینند احتمالاً دچار نوعی اختلال اسکلتی عضلانی می شوند. ارائه مبلمان متحرک تر با آزادی بیشتر در حرکت از طریق مواردی مانند میزهایی با صندلی ایستاده و قابل تنظیم برای چالاکی و تحرک بیشتر، یک روش موثر برای پایین آوردن مدت زمانی است که کارمندان برای نشستن و عدم تحرک صرف می کنند. تقویت جنبه های سلامت جسمی مانند این باعث می شود به طور طبیعی رفاه روان در محیط کار بهبود یابد و بهزیستی بهتر و مثبت تری برای کارمندان تقویت شود. 

مقالات مرتبط و کارآمد در رابطه با مبلمان اداری مناسب برای محیط کار:

طرز استفاده صندلی های اداری ارگونامیک

فواید مبلمان ارگونومیک در دراز مدت

در کنار فواید بسیار مهمی که مبلمان ارگونومیک برای سلامتی بدن انسان ها دارند، این محصولات سبب فواید دیگری نیز می شوند که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. بهره وری: وقتی فرد احساس راحتی می کند هنگامی است که می تواند بهترین کار ممکن خود را انجام دهد. از این رو وارد کردن مبلمان ارگونومیک در محیط کار شما، عدم رضایت و موارد ناراحتی، ناامیدی، حواس پرتی و حتی غیبت را کاهش می دهد و به بهبود کار کمک می کند.
 2. تنوع و گنجایش: هرچه نیروی کار مدرن از نظر جسمی، ذهنی و اجتماعی متنوع تر شود، باید طراحی فضای کار فراگیرتر شود. مبلمان ارگونومیک از نظر سازگاری بسیار گسترده تر و مناسب تر از میز سنتی و صندلی کار است. بنابراین، این نوع مبلمان بصری ابزاری اساسی برای پیشبرد جذب، حفظ و رعایت سیاست انطباق با محیط خواهد بود.

در نهایت باید گفت خرید مبلمان ارگونومیک یکی از مهم ترین بخشی است که باید برای ادارات و محیط های کاری برای افرادی که کمترین تحرک را دارند در نظر گرفت و متناسب با نوع فعالیت آنها و محیط نسبت به آن اقدام نمود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi