5 روش برای مرتب کردن میز کار چیست

18 دی ، 1398
مبلمان اداری فضا گویا

روش های مرتب کردن میز کار چیست

مرتب کردن میز کار برای بسیاری از افراد به یک کار ملال آور و سخت تبدیل شده است. شاید علت این امر، نداشتن اطلاعات لازم درباره تمیز نگه داشتن میز کار و محیط اطراف باشد. ما امروز سعی خواهیم کرد تا شما با 5 روش ساده برای مرتب نگه داشتن میز کار آشنا کنیم. شما با انجام این کارها می توانید صاحب یک میز کار تمیز و مرتب شوید و کارهایتان را با انگیزه بیشتر انجام دهید.

راهکارهایی برای مرتب کردن میز کار

همیشه تمیز و مرتب کردن میز کار و اتاق، بسیار دشوار است. اما شما با کمی نظم و خلاقیت می توانید یک میز کار مرتب داشته باشید. برای این کار روش های بسیاری وجود دارد. اما چیزی که بیشتر از انجام این راهکارها اهمیت دارد، استمرار و مداومت و پیوستگی در مرتب کردن میز کار است. اما اگر بخواهیم شما را با راهکارهای تمیز کردن میز کار آشنا کنیم، باید به این موارد اشاره کنیم:
ایجاد یک فضای شخصی و اختصاصی، مرتب کردن مداوم و روزانه، برنامه ریزی برای انجام کارها، دیجیتالی کردن کاغذها و مدارک، پاکسازی میز کار از وسایل اضافه و غیر قابل استفاده، استفاده از روش دو جعبه برای انجام درست کار ها و نظم بخشیدن به میز کار و....

یک فضای شخصی برای خودتان اختصاص دهید

اختصاص دادن یک فضای شخصی برای خودتان می تواند به مدیریت بهتر کارها و مرتب کردن میز کارتان کمک فراوانی بکند. اما وقتی که چند نفر به صورت مشترک از میز کار شما استفاده می کنند، دیگر به راحتی نمی توانید میز تان را همواره مرتب نگه دارید و قطعا با چالش های دشواری برای نظم دهی به میز کارتان مواجه خواهید شد. گذشته از این ها اگر شما هم از وسایلی به صورت روزمره استفاده می کنید و در آخر کار آنها را روی میز رها می کنید، می بایست همین حالا فکری به حالشان بکنید تا بتوانید یک میز کار اختصاصی برای انجام کارهای خود داشته باشید. به عنوان مثال شما می توانید از یک باکس یا ترمینال برای قرار دادن وسایل های اضافه و دم دستی استفاده کنید. در این حالت از سردرگمی رها شده و میز کار منظمی خواهید داشت. مرتب نگاه داشتن میز کار گروهی یکی از دشوارترین کارها در محیط کار است، هرچقدر هم از بهترین نوع میز کار گروهی استفاده کرد! تصور کنید 4 نفر روی یک میز کار گروهی مشغول به کار هستند و هرکدام از آنها نیاز دارد که 2 وسیله روی میز قرار دهد، ببینید که چه میز کار شلوغی ایجاد می شود. ولیکن می توان با برنامه ریزی درست و ایجاد همکاری و استفاده از راهکارهایی میز کار گروهی را نیز همیشه مرتب نگه داشت.

میز کار گروهی شلوغ و نامرتب
مرتب كردن میز کار چیدمان روی میز اداری 

مرتب کردن میز کار را به صورت روزانه انجام دهید

این همان نکته ای است که در ابتدای کار به آن اشاره کردیم. شما باید در همه کارها پیوستگی و مداومت داشته باشید تا بتوانید به موفقیت برسید. برای تمیز نگه داشتن مداوم میز کار هم در وهله اول باید سعی کنید از بی نظم شدن و آشفتگی آن جلوگیری کنید و در وهله دوم سعی کنید به طور روزانه آن را مرتب کنید. شما می توانید یک زمان خاص را برای انجام این کار در نظر بگیرید. البته پیشنهاد می شود که مرتب کردن میز کار را به پایان کار و یا اول کار اختصاص دهید. اگر این کار به طور پیوسته انجام شود به یک عادت خوب تبدیل خواهد شد و شما هر روز زمان بسیار کمی را برای مرتب کردن میز اختصاص می دهید و دیگر لازم نیست، زمان زیادی را برای نظم دهی به میزتان صرف کنید. چنانچه شما مهمترین نکات انتخاب میز اداری را رعایت کنید می توانید به بهترین شکل ممکن وسایل کارتان را سامان دهی نمایید تا همیشه میز کار مرتبی داشته باشید.

مرتب کردن میز کار
مرتب کردن وسایل روی میز کار 

برای کارهایتان برنامه ریزی داشته باشید

برنامه ریزی بهترین موهبت برای داشتن نظم است. البته برنامه تنها به نظم دهی به کارها کمک نمی کند؛ بلکه به طور غیر مستقیم می تواند به مرتب کردن میز کارتان نیز کمک کند. وقتی تمام کارها را بر اساس اولویت و به نوبت انجام می دهید، به نوعی در حال پاکسازی محیط تان نیز هستید و از هر وسیله تنها در یک بخش خاصی استفاده می کنید و پس از انجام کار به سراغ ابزارهای دیگر می روید اما اگر بخواهید چند کار را همزمان با هم انجام دهید، آنگاه ممکن است در یک لحظه به خود بیایید و ببینید و ابزار و وسایل مختلفی را روی میز قرار داده اید و از بیشترشان هم استفاده نمی کنید. پس سعی کنید برای کارهایتان برنامه ریزی داشته باشید و آنها را به ترتیب اولویت انجام دهید. شرکت فضاگویا با ارائه بهترین خدمات در کنار شما همراهان گرامی می باشد.

برنامه ریزی کارها
اصول چیدمان میز کار 

دو جعبه در کنار میز خود قرار دهید

یکی از روش های بسیار خوب برای مرتب کردن میز کار و نظم دهی به فضا، استفاده از سیستم Two- Tray می باشد. در این سیستم شما می بایست دو یا چند باکس یا فایل را در کنار میز خود قرار دهید. یک جعبه مخصوص کارهایی که انجام شده و به پایان رسیده اند و جعبه دیگر مخصوص کارهایی که هنوز انجام نشده و در صف اجرا هستند. به این شکل شما می توانید کارها و ابزارهای لازم را به نوبت انجام دهید و از شلوغی میز جلوگیری کنید. شاید تصور کنید که این سیستم برای نظم بخشیدن به محیط کار، خیلی قدیمی شده است. اما همین ایده ساده می تواند به تنهایی شما را از کوهی از مشکلات و آشفتگی ها رها کند. این سیستم در حال حاضر نیز استفاده شده و به سیستم دو جعبه نیز مشهور می باشد. توصیه می کنیم شما هم برای نظم بخشیدن به میز کارتان یک بار این روش را امتحان کنید. بهتر است هنگام انتخاب میز کارتان به مدل و جنس میز اداری خود دقت نموده و سپس با توجه به آنها جعبه های خود را انتخاب کنید چرا که جعبه و فایل فلزی کنار میز چوب راش جلوه زیبایی ندارد! تنها به فکر مرتب سازی نباشید و به طراحی و چیدمان و زیبایی دفتر کارتان نیز اهمیت بدهید.

فایل بندی اداری
مرتب کردن میز کار با فایل بندی اداری 

مدارک و اسناد تان را دیجیتالی کنید

علاوه بر داشتن فایل اداری، یک روش عالی دیگر برای مرتب کردن میز کار دیجیتالی کردن کارها است. برای مثال وقتی می توانید از یک تقویم در سیستم تان استفاده کنید، قرار دادن یک تقویم بزرگ روی میز کار، چندان توصیه نمی شود. ضمن این که باعث شلوغی میزتان نیز می شود. همچنین برای انجام برخی کارهای تخصصی شخصی نیز می توان از نرم افزارهای تخصصی استفاده کرد و در این حالت استفاده از کاغذ و قلم و... علاوه بر این میز شما را شلوغ می کند، می تواند هزینه بسیاری نیز برای شما در پی داشته باشد. حتی شما می توانید بخشی از اسناد و مدارک تان را اسکن کرده و در سیستم ذخیره کنید و هر وقت که احتیاج داشتید از آنها استفاده کنید. شما با انجام همین چند راهکار ساده می توانید تا حد زیادی میز کارتان را تمیز کنید.

دیجیتالی کردن اسناد و مدارک کار
مرتب کردن میز کار شلوغ 

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi