آیا می خواهید راز یک دفتر شادتر و پربارتر را بدانید

18 دی ، 1398
مبلمان اداری فضا گویا

بازده کاری دفتر خود را با گل ها بیشتر کنید!

ما انسان ها به لحاظ بیولوژیکی تمایل دارین که به طبیعت و سایر موجودات زنده نزدیک باشیم. در واقع یک اصطلاح برای آن وجود دارد، فرضیه بیوفیلی.
با این حال جایی که اکثر روزهایمان بیشترین ساعات خود را در آنجا سپری می کنیم، غالباً بی روح، خسته کننده است که از هرچیز مربوط به طبیعت خالی می باشد. داشتن گل های رنگارنگ و تازه در محیط کار بسیار مفید است و می تواند در روحیه کارمندان و به تبع بازدهی آنان در کار تاثیر مثبتی بگذارد. در صورتی که کارمندانی دارید که از آنها کار بیشتر و بهتر می خواهید می توانید از گل و گیاه در محیط کاریتان استفاده نمایید.

دلایل لزوم استفاده از گیاه و گل در محل کار

گل ها استرس را کاهش می دهند: گل خاصیت ضد افسردگی بسیار زیادی دارد. تنها حضور داشتن در اطراف آنها می تواند تاثیرات مثبتی در روحیه افراد بگذارد و استرس را از بین ببرد. حتی گفته شده است که مشاهده گل ها ماده شیمیایی احساسات مغز، دوپامین، در بدن آزاد می کند. همه افراد از دیدن چیدمان با وجود گل های رنگارنگ و رنگ های روشن و متنوع لذت می برند. با دیدن گل ها احساس ترس و استرس و فشار عصبی جای خود را به آرامش می دهند. گل ها به شما کمک می کنند تا به زیبایی جهان و پیرامون خود متمرکز شوید و این امر باعث می شود که اضطراب و تنش از پس زمینه ذهن شما دور شود. گل و گیاه در محل کار یکی از بهترین تزئینات مبلمان اداری به شمار می روند که می توان با استفاده از آنها محیط کاری را به جایی دلنشین و زیبا تبدیل کرد.

استفاده از گیاه در محل کار

گل ها یک محیط کاری سالم ایجاد می کنند: هنگامی که افراد استرس کمتری داشته باشند، روحیه شادتری دارند و به تبع سلامتی در آنها بیشتر خواهد شد. مدت هاست که ثابت شده که شاد بودن و زندگی در لحظه راه را برای یک زندگی سالم باز می کند. هنگامی که گل و گیاه در دفتر کار وجود داشته باشد، کارمندان با بیماری دست و پنجه نرم نخواهند کرد. چنانچه به دنبال تامین روحیه شاد برای کارمندانتان هستید، به فکر تهیه گل برای آنان در محیط کار باشید. 

گل ها هوای پاک تولید می کنند: قسمتی از یک محیط سالم، هوای پاک محسوب می شود. گل ها در محیط کار کیفیت هوا را بهتر می کنند. آنها سموم هوا همانند دی اکسید کربن را جذب می کنند و اکسیژن طبیعی و تازه تولید می کنند. همچنین گل ها تعداد آلاینده های مضر در هوا را کاهش می دهند که باعث می شود کمتر به آلرژی و حساسیت های پوستی دچار شوید.

گل باعث افزایش بهره وری می شود: اخیراً ثابت شده است که گل ها باعث افزایش بهره وری برای کارمندان دارند. در اتاق کارمندانتان گل و گیاه بگذارید تا مزایای آن را مشاهده نمایید. افراد مثبت همواره با احساس خوشبختی دارای بازده کاری و موفقیت بیشتری در کار هستند. داشتن گل های تازه در محیط کار به این احساس آنها کمک بیشتری می کنند. 

گل ها دفتر کاری را جذاب تر جلوه می دهند: گل های تازه و رنگارنگ حس نشاط و زندگی را در افراد بالا می برد. افراد با قدم زدن در محیطی که دارای گیاهان زنده و تازه هستند احساس لذت می کنند. مراجعه کنندگان به محیط اداری شما با دیدن گیاهان احساس رضایت بیشتری برای همکاری با شما خواهند داشت. همچنین افرادی که برای مصاحبه کاری به دفتر شما می آیند با دیدن آنها تمایل بیشتری نسبت به پذیرش پیشنهاد کاری با شما خواهند داشت.

گل خلاقیت را تقویت می کند: گزارشات و تحقیقات نشان داده است که خلاقیت در دفاتری که دارای گل و گیاه بوده اند، بیشتر می باشد. این تئوری توضیح می دهد که مشاهده طبیعت به مغز آرامش بیشتری اعطا می کند و پردازش مغز را بهبود می بخشد. کارمندانی که مغزشان در آرامش کار می کند بهتر روی کارشان متمرکز می شوند و به تبع می توانند خلاقیت بیشتری در کار خود داشته باشند.

گل ها روحیه را جلا می دهند: یک کارمند خوشحال باعث می شود که محیط کاری بهتری ایجاد شود. رضایت شغلی یک کارمند در طول همکاری یکی از مهمترین گزینه هاست که در کار باید رعایت شود. داشتن گیاهان متنوع و رنگارنگ باعث شادابی کارمندان می شود و لذت بیشتر آنها در نهایت منجر به رضایت کاری آنان خواهد شد. گل ها همواره حس قدردانی و تشکر آمیزی را القا می کنند که این امر به پیشرفت کاری کارمندانتان می افزاید. 

داشتن گیاه در محل کار یکی از سرگرمی ها در دفتر کار می باشد که با استفاده از آنها می توان تنش ها و مشغله های روزمره را از ذهن کارمندان دور کرد و محیط آرامبخش را به افراد هدیه داد تا از کار کردن در محیط نهایت لذت را ببرند.

استفاده از گل روی میز کار

بهترین نوع گل ها برای فضاهای اداری

چند مورد از بهترین و کارآمدترین گل ها که می توانند باعث پیشرفت کاری و همچنین رضایت و شادابی کارمندان می شوند را برایتان آماده کرده ایم. از این گل ها می توانید روی میز اداری برای کارمندانتان استفاده نمایید.

 • انواه گل های بابونه
 • گل میخک صد پر
 • گل های رز در رنگ های متنوع
 • گیاه پتوس
 • گیاه عنکبوتی یا گندمی
 • گیاه فیکوس بنجامین
 • گیاه سانسوریا شمشیری
 • گیاه زامیفولیا
 • انواع کاکتوس

گیاهان در دفتر کار

نحوه مراقبت از گل و گیاه در محل کار

داشتن یک سرویس ویژه از گل فروشی می تواند کمک بسیار بزرگی به شما کند، ولیکن برای نگهداری روزانه می توانید خودتان اقداماتی انجام دهید تا گل هایتان چند روزی تازه بمانند. این اقدامات به شرح ذیل می باشد:

 • قانون اول: دور نگاه داشتن از دمای شدید. گل ها و گیاهان باید در شرایط کنترل شده آب و هوایی نگهداری شوند.
 • قانون دوم: دور نگه داشتن گل ها و گیاهان از دود. بهتر است محیط نگهداری شما از گیاهانتان جایی باشد که دود و گرد و خاک کمتری به آنها برسد.
 • قانون سوم: دور نگه داشتن از تابش مستقیم. درست است که گیاهان نیاز به نور خورشید دارند، ولیکن تابش نور مستقیم هم باعث پژمردگی گیاهان می شود.
 • قانون چهارم: به محض اینکه گل یا برگی پژمرده شد، آن را بردارید و از بقیه دور کنید.
 • قانون پنجم: نحوه آبیاری. چنانچه گل دارید، باید تمام ساقه گل ها در آب باشد، در صورت داشتن گیاه باید هنگام خرید از میزان و زمان آبیاری آن مطلع شوید. بیش از اندازه و یا کم آب دادن به گیاه آن را خراب خواهد کرد.

در چیدمان و طراحی اتاق کار مدرن همواره استفاده از گیاهان در اولویت قرار می گیرد چرا که می توانند در روحیه افراد تاثیر مثبت بگذارند و بازدهی آنان را بیشتر و بهتر کنند. بنابراین پیشنهاد می کنیم چنانچه دنبال کارایی بهتر کارمندانتان هستید و راندمان بالایی از آنها انتظار دارید، استفاده از گیاه و گل را در محل کار حتماً در نظر داشته باشید.

دفتر کار شادتر با استفاده از گل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi