مشخصات و ویژگی های بهترین اتاق استراحت فضای کار

18 دی ، 1398
مبلمان اداری فضا گویا

اتاق استراحت فضای کار چه ویژگی های باید داشته باشد

اتاق استراحت فضای کار یکی از ترندهای معماری و طراحی فضای داخلی برای محیط کار و آفیس است که باید مشخصات خاصی داشته باشد. با توجه به اینکه تایم استراحت در فضای کار کوتاه و موقت است و از سوی دیگر باید آرامش خاصی در آن حاکم باشد تا فرد مجدد آماده کار شود ما در این نوشته، مهم ترین ویژگی های اتاق استراحت آفیس و دفتر کاری را برایتان شرح داده ایم. با ما همراه باشید.

اتاق استراحت
رست روم یعنی چی یا رست روم چیست 

کلیاتی درباره اتاق استراحت فضای کار

ابتدا می خواهیم کمی از کلیات اتاق استراحت در فضای کار برای شما بگوییم. همانطور که می دانید محیط کار، محیطی استرس زا و پر تنش است، در نتیجه شاغلانی که تنش زیادی را تحمل می کنند بهتر است حتما فضایی برای استراحت داشته باشند. فضای استراحت یا رست روم در ساختمان و در محیط کار فضای چندانی ندارد ولی بهتر است تاریک و البته آکوستیک باشید. به این ترتیب اولین شرط استراحت یعنی سکوت و تاریک بودن را دارد. شما در این فضا می توانید به راحتی حتی چند دقیقه چشم هایتان را ببندید و به دور از هر فکر و تنش کاری استراحت مختصری داشته باشید و حتی قهوه ای بنوشید تا برای کار مجدد آماده شوید.
پس بهتر است پیش از طراحی یا بازسازی دفتر فضایی را طراحی کنید که از کمترین نور برخوردار باشد یا پنجره نداشته باشد. این محیط بهتر است کمترین ارتباط را بیرون داشته باشد و صدایی به آن نرسد تا در صورت نیاز بتوان حتی چند دقیقه ای خوابید. در واقع می توان گفت تفاوت های مبلمان مهمان و اداری به این بخش از محیط کار نیز می رسد و مبلمان و طراحی و چیدمان اتاق استراحت با دیگر مکان های دفتر کاملا تفاوت دارد.

غذا خوردن را فراموش نکنید

اتاق استراحت و فضای کار دو امر جدا نشدنی هستند. شما در طول روز بنا بر وظائف کاری بین 6 تا 8 و گاهی اوقات حتی ده ساعت در دفتر هستید، پس بهتر است برای خود و کارمندان فضای مناسب غذاخوری را در نظر بگیرید. اگر وسعت دفتر اجازه میدهد این محیط را به غذا خوری تبدیل کنید ولی آرامش آن را نیز مدنظر قرار دهید. بهتر است که اتاق استراحت فضای کار برای غذا خوردن، چای و قهوه نوشیدن و گپ های دورهمی همکاران نیز کاربردی باشد. به این ترتیب در اواسط روز افراد میت وانند از پشت میز بلند شده و استراحت موقتی داشته باشند. چیزی بنوشند و برای کار مجدد آماده شوند.

طراحی رنگ و نور فضای رست روم

طراحی رنگ غذاخوری و رست روم محل کار بهتر است با رنگ های لایت، ملیح و آرام باشد. این محیط با آکوستیک بودن و بدون مزاحمت صداهای بیرونی برای هر دفتری لازم است. در عین حال اما طراحی چنین فضایی به مساحت دفتر کار بستگی دارد و در هر شرکتی به چشم نمیخورد. طراحی و چیدمان مبلمان اداری مدرن و کلاسیک با هم متفاوت می باشد ولیکن می توان در هر کدام از آنها با استفاده از وسایل مناسب محیطی برای استراحت افراد در نظر گرفت.
اما یکی دیگر از جزئیات مهم اتاق استراحت فضای کار، طراحی نور است. اگر رست روم از غذاخوری جدا است بهتر در طراحی نور آن دقت به خرج دهید. از هرگونه نور تند و تعداد زیاد لامپ ها پرهیز کنید. فضایی که برای استراحت کوتاه، گوش دادن به موسیقی و صحبت های دوستانه طراحی می شود بهتر است با نورهای کم روشن شود تا تنش بیشتری را همراه نداشته باشد. 

بهترین رنگ و نور در اتاق استراحت
اتاق استراحت کارکنان 

جای خالی گیاهان در اتاق استراحت فضای کار

یکی از مهمترین عناصر و المان هایی که معمولا در طراحی اتاق استراحت آفیس فراموش می شود، گیاهان هستند. این مهم را هیچ وقت فراموش نکنید که چه در محیط های تجاری و بیزینسی و چه منازل مسکونی گل و گیاه میتواند موجب طراوت و شادابی فضا باشد. از سوی دیگر تعداد قابل توجه گلدان علاوه بر آرامش محیط، چشم نواز است. تقریبا همه می دانیم که وجود گیاهان چه اندازه خوب است و استرس های بیهوده را کاهش میدهد. استفاده از گیاهان مناسب محیط کار، یکی از بهترین تزئینات مبلمان اداری به شمار می رود.
بهتر است که اتاق استراحت فضای کار حتما با گلدان تزئین شود. این امر علاوه بر زیبایی از استرس ها و تنش های کاری کم می کند و فضایی چشم نواز ایجاد خواهد کرد. می توانید با گذاشتن گلدان بر روی میز شروع کنید و اگر در حین کار لذت بردید این طراحی را برای رست روم دفتر کار نیز پیاده کنید.

استفاده از گیاه در اتاق استراحت
اتاق رست چیست 

فضای دوستانه

اگرچه ما تا به اینجا بر روی سکوت و آرامش اتاق استراحت فضای کار تاکید کردیم و حتی در ابتدا به لزوم طراحی فضایی که برای خواب و استراحتی کوتاه باشد، اشاره کردیم ولی در عین حال این محیط باید فضایی دوستانه هم داشته باشد.
یکی از ویژگی های مهم اتاق استراحت در آفیس دور بودن از تنش های کاری و بیزینسی است. پس بهتر است فضایی دوستانه را برای کارمندان طراحی کنند تا در عین کار علاوه بر استراحت و غذا خوردن بتوانند از هم صحبتی لذت ببرند. کتاب بخوانند و یا به موسیقی گوش دهند. فضای استراحتی که دوستانه باشد پوئنی مثبت در رفع تنش های بیهوده است و بیش از آنچه فکر کنید می توانید به آرامش منجر شود. اگرچه محیط کار باید رسمی و جدی باشد ولی خنده و روابط دوستانه در اتاق استراحت فضای کار بدون شک بهره وری بیشتری همراه خواهد داشت. فضاگویا با ارائه بهترین مبلمان اداری در کنار شما همراهان گرامی می باشد. 

اتاق استراحت با فضای دوستانه

نگاهی به جزئیات 

ما تلاش کردیم تا نگاهی به کلیات داشته باشیم اما در نظر داشته باشید که اتاق استراحت فضای کار جزئیات بسیاری دارد که بر اساس سلیقه شما و نظر طراح و البته ساعات کاری و نوع فعالیت کاری شما مشخص می شود.
این جزئیات را خودتان هستید که مشخص می کنید. به عنوان مثال اتاق استراحت فضای کار شما می توانید کتابخانه ای با موضوعات کاری مربوطه باشد که استفاده آن برای همه پوئنی مثبت است. میتوانید از موسیقی نیز استفاده کنید. این مهم که موسیقی آرامش را همراه دارد و از تنش ها می کاهد تقریبا برای همه اثبات شده است همچنین ایجاد آرامش بیشتر با استفاده انواع عودها و خوشبو کننده نیز از آپشن هایی است که می توانید برای اتاق استراحت فضای کار استفاده کنید. حتی می توان برای دور شدن از مشغله های روزانه چند سرگرمی در دفتر کار و اتاق استراحت در نظر گرفت که همکاران بتوانند در زمان استراحت سرگردم شده و لحظاتی خوش باشند.
شما به لیست بلند بالای اتاق استراحت فضای کار میتوانید به گزینه های بسیاری را اشاره کنید. در این لیست حتما به ساعات کار و نوع بیزینس توجه کنید تا بتوانید مطابق با آن گزینه های بهتری را داشته باشید تا به رفع هرچه بهتر تنش های کاری کمک کند.

جزئیات لازم در اتاق استراحت
اتاق استراحت کارکنان در محیط اداری

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi