در فضای اداری استفاده از پارتیشن بهتر است یا دیوار

28 بهمن ، 1399
مبلمان اداری فضا گویا

آیا پارتیشن ها بهتر از دیوار هستند؟

چنانچه به دنبال طراحی مجدد و بازسازی فضای اداری خود هستید، ممکن است به این فکر باشید که برای ایجاد حریم خصوصی و یا یک اتاق مجزا از دیوار استفاده کنید بهتر است یا پارتیشن؟
تا به امروز هیچ تست و آزمایش موفقیت آمیز کلی و همگانی درباره طراحی و بازسازی محیط اداری وجود نداشته است. طراحی مجدد یک دفتر کار به عوامل زیادی از جمله بزرگی و کوچکی ابعاد دفتر، میزان نورگیر بودن فضا، اندازه و نوع کف دفتر و همچنین وجود ستون ها و دیوارهای نامناسب سر راه بستگی دارد که حتی وجود یکی از موارد ذکر شده می تواند کلیه ایده ها را دستخوش تغییرات کند. بنابراین نمی توان برای طراحی یا بازسازی دفترهای کار یک ذهنیت ثابت داشت.
با این حال ایجاد و خلق حریم خصوصی در یک دفتر کاری چه در محیط های کوچک و چه در دفاتر بزرگ کاری، چیزی است که می توان با استفاده از پارتیشن های اداری امکان پذیر باشد. سوالی که ممکن است ذهن هر کسی را به خود مشغول کند این است که پارتیشن ها کافی هستند یا کشیدن دیوار کامل گزینه بهتری خواهد بود؟
این انتخاب تماماً بسته به فضایی است که قرار است حفظ حریم شخصی برای آن ایجاد شود. چنانچه قصد دارید یک فضای مجزا برای نشستن یک مدیر ایجاد نمایید، شاید دیوارکشی گزینه بهتری محسوب شود. بسیاری از بحث های محرمانه دفاتر کاری در اتاق مدیران انجام می شود، همچنین می خواهید مطمئن شوید که کارمندانتان به هنگام مراجعه به دفتر مدیریت احساس راحتی می کنند و چنانچه بخواهند در مورد موضوع حساس و مهمی صحبت کنند، می توانند راحت باشند. البته امروزه پارتیشن های دوجداره و آکوستیکی طراحی شده است که می توانند جای دیوارها را بگیرند ولیکن مقداری هزینه خرید و نصب آنها بیشتر از دیوارکشی به شمار می رود. بنابراین می توان گفت که برای چنین شرایطی دیوارکشی گزینه مناسب تری به شمار می رود، هم از نظر کارایی و هم از نظر اقتصادی.
با این اوصاف چنانچه به راحتی قصد دارید دو محل را در دفتر کاریتان از هم جدا کنید می توانید از پارتیشن و جداکننده آکوستیکی در طرح ها و مدل های متفاوت استفاده نمایید.

جداکننده محیط

نگاه دقیق تری به پارتیشن اداری می اندازیم

چنانچه شما منظور ما را در مورد پارتیشن اداری هنوز درک نکرده اید، بهتر است توضیحاتی درباره این نوع جدا کننده فضا به شما بدهیم. پارتیشن درواقع یکی از اجزای مبلمان اداری است که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید در فضای گسترده و باز، مناطقی را ایجاد کنیم و قسمت هایی جداگانه را برای کارمندان محیا کنیم. 
پارتیشن و جدا کننده های فضا می تواند دارای طبقه بندی و فضای ذخیره سازی باشند، یا به سادگی و تنها کارایی دیوار متحرک را داشته باشند. آنها می توانند دارای شیشه های شفاف، نیمه شفاف، مشبک و یا کاملاً پوشیده باشند. انتخاب شما هرکدام از این گزینه ها باشد فرقی نمی کند! در واقع کارایی تمام موارد بالا یکسان است و روش بسیار موثری است برای جدا سازی قسمت های دفتر اداری، تنها بسته به سلیقه و نوع کار آن انتخاب با شماست. 
در برخی از کارها که معمولاً تعداد همکاران زیاد است و تعامل بین آنها نیز زیاد است بیشتر نیاز به پارتیشن اداری حس می شود چرا که لازم است محیط آرامی برای فعالیت کارمندان، محیطی که همکاران باهم تبادل نظر داشته باشند و همچنین فضایی برای مدیریت تعبیه شود. شما می توانید  از دیوار برای تمام این منظورها استفاده نمایید ولیکن در کارهایی همانند نمونه ذکر شده که نیاز است تعدادی از همکاران به صورت مداوم همفکری کنند و تعداد دیگری کار کنند، دیوارکشی می تواند کار را برای آنها دشوار کند. در این صورت استفاده از پارتیشن ها می تواند فضای اداری را برای تعامل حفظ کند در کنار آن هم می تواند حریم شخصی برای دیگران را ایجاد کند. این امر می تواند باعث شود تا کارهای خود را با سطح کیفی بالاتری انجام دهید.

پارتیشن اداری

بنابراین، پارتیشن اداری بهتر است یا دیوار؟

همانطور که در بالا ذکر شد استفاده از دیوار یا پارتیشن بنابه محیط اداری و کارایی تعیین می شود. در واقع در دفاتر کاری اساسی، وجود دیوارها و درها بسیار لازم است تا مبلمان اداری لوکس به خوبی خود را نشان دهد، از طرفی باید قسمت هایی وجود داشته باشد که برای صحبت ها و کارهای محرمانه و حساس قابل اعتماد باشد. با این حال از لحاظ جداسازی مناطق مخلف کاری وجود دیوارها ممکن است تفکیک بیش از حد ایجاد کند که این امر باعث عدم همکاری خواهد شد.
پارتیشن های اداری اجازه روابط همکاری متقابل را به کارمندان می دهد زیرا در آنها همواره کارمندان معلوم هستند و هیچ چیز پنهان نیست. این در حالی است که برای کارایی بهتر و بیشتر آنها می توانند حریم خصوصی بیشتری داشته باشند. این بدان معناست که چنانچه کسی نیاز به صحبت و بحث در مورد یک پروژه و یا مسئله ای را با کارمندی داشته باشد و یا بخواهد سوالی بپرسد می تواند به راحتی آن را انجام دهد، بدون اینکه مشکلی پیش بیاید و یا مسئله ای بزرگ رخ دهد. 

پارتیشن اداری دوجداره

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi