بررسی مبلمان اداری و کاربردهای آن

05 اردیبهشت ، 1397
مبلمان اداری فضا گویا

از مهم ترین جنبه هایی که باید در فضای کار به آن توجه کرد تجهیزاتی می باشد که در آن استفاده می شود؛ این مکان باید چیدمان درستی داشته باشد و از بهترین امکانات در آن استفاده شده باشد. مبلمان اداری را می توان از نمونه های تجهیزات اداری و کاری دانست که بر روی فضای کار بسیار تاثیر گذار می باشند. ما در این متن سعی داریم تا نقاط مثبت و منفی این تجهیزات را مورد بررسی قرار داده و همچنین نقاط کوری که در مبلمان اداری وجود دارد را روشن کنیم. چنانچه برای محیط کار خود نیاز به مبلمان اداری دارید ما را تا پایان همراهی نمایید.

مفهموم مبلمان اداری چیست؟

شاید بسیاری از افراد بر سر مفهوم مبلمان اداری چالش داشته باشند و به درستی با معنای آن آشنا نباشند. این مبلمان دارای چندین اجزا کوچک و بزرگ می باشند، که با کنار هم چیدن آن ها مبلمان اداری معنا می گیرند. قسمت های مختلف این مبلمان عبارتند از میز، صندلی، پارتیشن های اداری، کمدهای دیواری، فایل ها، مبل های پذیرایی، صندلی های ارباب رجوع و بسیاری از چیزهای دیگر که برای راحتی و نظام دهی به فضای کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی اگر بخواهیم یک تعریف کلی از مبلمان اداری داشته باشیم بهتر است بگوییم، این مبلمان شامل تجهیزاتی می باشند که، به فضای کسب و کار جلوه خاصی داده و برای نظم دادن بسیاری از چیزها مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه هر کدام از قسمت های مختلف مبلمان های اداری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی مبلمان اداری و کاربردهای آن

جایگاه صندلی در مبلمان اداری

ما در ابتدا به صندلی های اداری خواهیم پرداخت، زیرا مهمترین بخش از مبلمان اداری را آن ها تشکیل می دهند. شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آید که صندلی های اداری، که مورد استفاده اکثر کار مندان قرار می گیرد چرا مهم ترین بخش می باشند؟ در جواب این سوال باید گفت به دلیل آنکه کارمندان بیشتر زمان خود را بر روی این صندلی ها می گذرانند،طراحی این صندلی ها باید به گونه ای باشند، که کارمندان از لحاظ مسائل ارتوپدی مانند کمر درد و یا پا درد مشکلی نداشته باشند. صندلی های اداری در گونه های مختلفی موجود می باشند، که متناسب با هر اتاق و یا هر کاری مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است در انتخاب این صندلی ها باید به شکل ظاهری آن ها نیز توجهی ویژه داشته باشید؛ زیرا یک انتخاب درست علاوه بر تاثیری که بر روند کاری کارمندان دارد بر شکل ظاهری محیط نیز تاثیر گذار است.

میزهای مختلف در مبلمان اداری

شاید بتوان گفت بعد از صندلی های اداری، میزها از مهمترین تجهیزات می باشند. اهمیت میزها از آن جهت بالاست که افراد امور اداری را بر روی آن ها صورت می دهند و باید به گونه ای باشد، که کارمندان بر روی آن تسلط کامل داشته باشند. میز اداری، میز مدیریت، میز های کنفرانس و ... از نمونه های میز در مبلمان های اداری می باشند. در هنگام انتخاب این میزها باید توجه داشت، که آن ها را بر اساس اصول ارگونومیک انتخاب کنید. لازم به ذکر است در انتخاب میزها باید به نوع صندلی که پشت آن قرار می گیرد، توجه داشته باشید، این بدین معنا است که صندلی به صورتی باشد، که با میز همخوانی داشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت یکی از ارکان اصلی مبلمان اداری میزها می باشند و در خرید آن ها باید وسواس کامل را به خرج داد.

بررسی مبلمان اداری و کاربردهای آن

اهمیت پارتیشن اداری

یکی دیگر از اجزای مبلمان اداری پارتیشن ها هستند. کلمه پارتیشن به معنای بخش بندی محیط های مختلف می باشد. در بعضی از فضاهای اداری از قبل دیواری تعبیه نشده است و یا این که افراد قصد دارند از یک فضا، دو استفاده داشته باشند، یا به طور مثال برای جداسازی فضای اداری و فضای ارباب رجوع یک پارتیشن کشیده می شود. این پارتیشن ها از تجهیزات مبلمان اداری محسوب می شوند و باید در انتخاب آن ها نهایت دقت را به خرج داد. پارتیشن های اداری در چندین مدل مختلف دوجداره، تک جداره، شیشه ای و ... موجود می باشند.

کمدهای دیوار و کتابخانه ها

یکی دیگر از تجهیزات مبلمان های اداری کمدها و چیزهایی می باشند، که معمولاً بر روی دیوارها نصب می شوند. کارایی این تجهیزات بیشتر در نظم دادن به وسایل است. لازم به ذکر است فایل های اداری را می توان جزو این دسته از تجهیزات دانست. به طور کل این تجهیزات معمولاً از چوب ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به کاربرد فراوانی که این دسته از تجهیزات دارند، استفاده از آن ها در ادارات بسیار لازم می باشند. در انتخاب این نمونه از تجهیزات مبلمان اداری، باید سعی شود تا از بهترین متریال ساخته شده باشند. پس در انتخاب و خرید آن ها نهایت دقت را به خرج دهید.

بررسی مبلمان اداری و کاربردهای آن

سایر تجهیزات مبلمان اداری

مبلمان اداری صرفاً نمونه هایی که در بالا به آن اشاره کردیم نمی باشد؛ این تجهیزات بسیار گسترده هستند. در متون بالا به صندلی های مخصوص راهروها و تجهیزات مربوط به ارباب رجوع یک بار اشاره کردیم. شاید بتوان گفت در کنار میز و صندلی این نمونه ­ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند، زیرا فضای ادارات و محیط کار مخصوص مراجعه ارباب رجوع می باشد. پس این تجهیزات باید به گونه ای باشند که افراد از مراجعه به آن اداره مذکور تجربه خوبی را کسب کنند.

لازم به ذکر است تجهیزاتی دیگر در مبلمان های اداری وجود دارند که افراد باید در انتخاب آن ها نهایت دقت را داشته باشند.

بحث پایانی و نتیجه گیر از مبلمان اداری

چنانچه متن بالا را به دقت مورد مطالعه قرار داده باشید، به خوبی با اهمیت مبلمان های اداری آشنا شده اید. این تجهیزات در محیط های اداری و کاری استفاده های بیشماری را دارند. مزایای استفاده از این مبلمان های اداری، بالا بردن بهره وری و راندمان کاری می باشد.

استفاده از این تجهیزات معایبی را به همراه ندارند، اما در کل اگر بخواهیم موشکافانه آن ها را بررسی کنیم، قیمت بالای آن کمی خریداران را مشوش می کند. توصیه ما به مدیران و روسای اداره جات این است، که نسبت به قیمت بالای آن بی توجه باشند، زیرا همانطور که اشاره کردیم استفاده از این تجهیزات بهره وری و راندمان را بالا برده و هزینه های مبلمان اداری با این موضوع جبران خواهد شد.

ما در این متن به صورت خیلی مختصر مبلمان های اداری را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم توانسته باشیم نقاط قوت و ضعف این مبلمان ها را برایتان آشکار کرده باشیم. از این که ما را تا پایان متن همراهی نمودید بسیار سپاس گذاریم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi