اطلاعاتی در رابطه با مبلمان اداری و بخش های مختلف آن

14 شهریور ، 1401
مبلمان اداری فضا گویا

 امروزه با توجه به پیشرفت صنعت و استفاده از ابزارآلات فنّاوری مدرن استفاده از مبلمان اداری و ساخت این وسایل نیز با پیشرفت‌های محسوسی همراه بوده است.

توضیحاتی در رابطه با مبلمان اداری

 استفاده از مبلمان اداری همواره یکی از دغدغه‌های مهم مسئولین و مدیران شرکت‌ها و کارخانه‌های متعدد می‌باشد. ازاین‌رو انتخاب انواعی از این مبلمان جهت رفاه حال کارمندان  با در نظر گرفتن هزینه این وسایل و کیفیت محصول جزء دغدغه‌های اصلی مسئولین است؛ اما می‌توان این دغدغه و نگرانی را  با استفاده از مبلمان های اداری پیشرفته کاهش داد. در سال‌های اخیر با پیشرفت صنعت و رشد چشمگیر استفاده از مبلمان اداری کمی خیال مدیران و مسئولین راحت‌تر شده است و آن‌ها می‌توانند با بررسی‌های لازم سفارش‌های خود را به ثبت برسانند.

در این مقاله سعی شده است توضیحات کاملی در رابطه با استفاده از انواع مبلمان اداری و چگونگی طراحی این وسایل ارائه شود. ازآنجایی‌که تنوع وسایل و لوازم اداری زیاد می‌باشد به‌اختصار توضیحاتی در رابطه با این وسایل و مبلمان های اداری داده می‌شود. با ادامه این مطلب همراه باشید تا اطلاعات مفیدی درباره این محصولات به دست بیاورید.

انواع مبلمان اداری (بخش اول)

در این بخش به انواع مبلمان اداری اشاره می‌کنیم.

 پارتیشن: پارتیشن‌بندی انواع مختلفی دارد که نسبت به هر مکان و فضا طراحی و ساخته می‌شوند. استفاده از اطلاعات طراحان در پارتیشن‌بندی بسیار مفید است.

 میزهای اداری: میز اداری دارای تنوع گسترده‌ای است. بسیاری از میزهای اداری را می‌توان برای فضاهای مختلف انتخاب نمود.

 کتابخانه و فایلینگ: یکی از وسایل ضروری و کم‌اهمیت در ادارات این محصولات می‌باشند. توجه به ترکیب و چینش کتابخانه‌ها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

صندلی اداری: این وسیله نیز دارای تنوع بسیار زیادی می‌باشد. می‌توان نسبت به سمت و پست افراد به انتخاب انواع صندلی اداری پرداخت. همچنین کارکرد کارمندان و چگونگی فعالیت آن‌ها نیز در انتخاب صندلی مهم و حائز اهمیت است. در ادامه این بخش همراه ما باشید. در بخش بعدی به دیگر لوازم مبلمان اداری اشاره می‌کنیم.

مبلمان اداری

انواع مبلمان اداری (بخش دوم)

در ادامه بررسی انواع مبلمان اداری به سایر لوازم این بخش اشاره می‌کنیم.

 تریبون: تریبون یکی از وسایل خاص و کم‌مصرف در لوازم و کالاهای اداری محسوب می‌شود. تریبون اداری را می‌توان از جنس چوب و فلز با سایزهای مختلف تهیه کرد.

 مبل اداری: یکی از وسایل محبوب در میان مدیران و معاونان ادارات، مبل اداری است. مبل اداری را می‌توان نسبت به فضاهای اداری ست نمود و از رنگ‌های مختلف و طراحی‌های متنوع استفاده کرد.

میز مدیریت: یکی دیگر از میزهای اداری میز مدیریت است که شکل آن با میزهای اداری مخصوص کارمندان متفاوت می‌باشد. ساخت میز مدیریت نسبت به اتاق مدیر طراحی می‌شود.

 دیوار پوش: از دیگر لوازم مورداستفاده در ادارات معتبر دیوار پوش است که برای الهام بخشی رنگ برند از آن استفاده می‌شود. دیوار پوش در کنار پارتیشن اداری جلوه خاص و زیبا به فضای اداری می‌بخشد.

مبلمان اداری

انواع میز مدیریت در مبلمان اداری

 میز مدیریت اداری انواع مختلفی دارد. در این بخش به توضیحاتی در رابطه با میز مدیریت و چگونگی تنوع آن می‌پردازیم.

میز مدیریت قوس‌دار: از شایع‌ترین و پراستفاده‌ترین میزهای اداری که مورداستفاده مدیران قرار می‌گیرد، میز مدیریت قوس‌دار است. این میز نسبت به‌اندازه فضای اتاق قابل طراحی و ساخت است.

 میز مدیریت امگا با فایل: این نوع از میز مدیریت شبیه به میزهای مدیریت قوس‌دار هستند. با این تفاوت که در این مدل از میزها از فایل‌های جانبی در کنار آن استفاده می‌شود.

 میز مدیریت امگا با فایل همراه: این نوع از میزهای مدیریت یکی از محبوب‌ترین و مدرن‌ترین میزها در میان مدیران به شمار می‌روند، به دلیل اینکه فایل‌های موردنیاز بر روی میز متصل هستند که کار را برای مدیران تسریع می‌نمایند.

میز مدیریت با ال مجزا: این نوع از میزهای مدیریت به عنوان میزهای اسپرت شناخته می‌شوند و شرکت‌های خاص از آن‌ها بیشتر استفاده می‌کنند. توصیه می‌شود برای انتخاب این میزها به‌صورت کلی به رنگ و طراحی آن‌ها توجه لازم داشته باشید.

مبلمان اداری ارگونومیک

 مبلمان اداری ارگونومیک به دلیل اینکه راحت‌تر از مبلمان اداری معمولی است، موردتوجه بسیاری از افراد مخصوصاً مسئولین شرکت‌ها قرار گرفته اند. منظور از ارگونومیک در ساخت وسایل اداری این موضوع است که وسایل و لوازم اداری نسبت به ویژگی‌ها و شرایط بدنی هر فردی سازگاری داشته باشند. این عامل نه‌تنها سلامتی افراد را تأمین و تضمین می‌نماید بلکه باعث افزایش راندمان کاری نیز می‌شود.

 شایان ‌ذکر است که وسایل اداری ارگونومیک گران‌تر از وسایل اداری معمولی می‌باشند. ولی با توجه به موضوع‌های اشاره‌شده ارزش این هزینه را دارند. به دلیل اینکه افراد بخشی از زندگی روزانه خود را بر روی صندلی‌های اداری می‌گذرانند، توجه به موضوع سلامت آن‌ها بسیار مهم و حائز اهمیت است. ازاین‌رو توصیه می‌شود جهت سلامت افراد و افزایش راندمان کاری بررسی‌های لازم جهت خرید مبلمان اداری ارگونومیک انجام شود.

پارتیشن اداری از وسایل پرمصرف در مبلمان اداری

یکی از وسایل پرمصرف که در مبلمان اداری استفاده می‌شود، پارتیشن‌های اداری می‌باشند. پارتیشن‌ها انواع مختلفی دارند. می‌توان در انتخاب پارتیشن‌ها از اطلاعات طراحان در این زمینه نهایت استفاده را برد. در ساخت پارتیشن‌ها علاوه بر چوب می‌توان از اسکلت فلز و شیشه نیز استفاده نمود. البته در استفاده از متریال مختلف برای ساخت پارتیشن باید به فضای موجود توجه کامل داشت. یکی دیگر از نکاتی که در ساخت پارتیشن‌ها باید رعایت شود رنگ آن ها است. استفاده از رنگ‌های مختلف با هدف‌های متفاوت انجام می‌شود.

 به‌عنوان‌مثال برخی از رنگ برند خود جهت رنگ ‌بندی پارتیشن‌بندی استفاده می‌کنند یا برخی جهت ست کردن رنگ موجود در شرکت اقدام به انتخاب رنگ خاص پارتیشن‌ها می‌کنند. به‌صورت کلی پارتیشن‌های اداری از تنوع مختلفی برخوردار هستند. افراد می‌توانند برای ساخت این وسایل با کارشناسان شرکت‌های مختلف تبادل‌نظر کنند و از ایده‌ها و نظرات آن‌ها نیز استفاده نمایند.

پارتیشن اداری

توضیحاتی در رابطه با مبلمان اداری مدرن

به دلیل تنوع استفاده از مبلمان اداری امروزه وسایل این صنعت به شکل‌های متنوعی در بازار عرضه می‌شوند که اصطلاحاً به آن مبلمان اداری مدرن گفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال در ساخت میزهای اداری چوب درخت و شیشه به‌ صورت مستقیم و بدون ابزار کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نمونه‌ از مبلمان های اداری بیشتر از سبک‌های هنری پیروی می‌کنند.

در شاخه دیگری از کاربردهای مبلمان های اداری استفاده از وسایل کم‌توجه در این صنعت می‌باشد. به‌عنوان‌مثال برای ساخت کتابخانه دیگر به سبک گذشته عمل نمی‌کنند که از شیشه و چوب استفاده کنند. در ساخت کتابخانه‌های جدید از فایل‌های ام دی اف استفاده می‌شود که به‌صورت طبقه‌های منظم و نامنظم در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. به‌غیراز صندلی اداری که کماکان به شکل ساده و با جلوه زیباتر ارائه می‌شود. در دیگر وسایل و ابزار اداری می‌توان از سلیقه و ذوق هنری استفاده نمود و برای ساخت آن‌ها به شکل مدرن ایده پردازی کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi