مبلمان اداری مناسب و نقش آن در بازدهی سازمان

14 شهریور ، 1401
مبلمان اداری فضا گویا

مبلمان اداری مجموعه ای از اثاثیه و لوازم مورد استفاده در محیط کار شامل میز و صندلی، میز تحریر، کتابخانه، میز و صندلی کامپیوتر، صندلی اداری، میز جلسات و ... می باشند. شما میتوانید این لوازم را همواره در اطراف خودتان مانند  اتاق کارتان، در کتابخانه، در بیمارستان و حتی در مدرسه ببینید. در این مقاله سعی شده است معرفی اندکی از مبلمان اداری و کاربردهای آن ها ارائه شود. 

مبلمان اداری چیست؟

مجموعه لوازم اداری که در محیط کار مورد استفاده قرار میگیرند را مبلمان اداری میگویند. به اطراف خود نگاه کنید. میز، صندلی، میز کامپیوتر، میز مدیریت، کتابخانه و پارتیشن اداری بخشهایی از مبلمان اداری یک سازمان هستند. نمونه های مشابه آنها را در خانه نیز میتوانید مشاهده کنید.

همچنین در فرودگاه، بیمارستان، ادارات دولتی، رستورانها، ترمینالها  و حتی در دانشگاهها و دفاتر خصوصی نیز انواع مختلف مبلمان اداری را میتوانید مشاهده کنید.

مبلمان اداری چیست؟

اهمیت مبلمان اداری در سلامت کارمندان 

انتخاب مبلمان اداری همواره از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که مبلمان اداری علاوه بر زیبایی و استحکام، باید دارای کارکرد مناسب باشند و بتوانند آسایش کارکنان را در محیط کار فراهم آوردند.

یک صندلی سفت و کوتاه یا بیش از اندازه بلند و نامتناسب میتواند به کمر و گردن کارکنان صدمه وارد کند. یا یک میز بیش از حد بلند یا میزی که امکاناتی متناسب با کاربری آن ندارد، به همان اندازه میتواند آزار دهنده باشد.

به عنوان مثال میز منشی نیاز به تعدادی کشوی قفل دار برای قرار دادن مدارک و پوشه ها در مکانی امن دارد. اما همزمان باید برای استفاده از کامپیوتر نیز قابل استفاده باشد. اگر میز مکان مناسبی برای قرار دادن کیبورد و ماوس کامپیوتر نداشته باشد، علاوه بر اینکه سرعت کار استفاده کننده را پایین می آورد، موجب آسیب دیدن مچ دست و بازو نیز میگردد.

اهمیت مبلمان اداری در پرستیژ سازمان

از طرف دیگر زیبایی مبلمان اداری علاوه بر اینکه در روحیه کارمندان موثر است در حفظ پرستیژ سازمان و جذب مشتریان نیز بی تاثیر نیست. مراجعینی که برای همکاری با اداره یا شرکت شما وارد سازمانتان میشوند، اگر با میز و صندلی های رنگ و رو رفته و نامتناسب روبرو شوند، حس خوبی نسبت به پرستیژ سازمان شما نخواهند داشت.

این احساس بد میتواند در رابطه کاری شما تاثیرگذار باشد. استفاده از مبلمان مدرن و مناسب در محیط سازمان، حتی اگر فضای سازمان کوچک باشد، موجب جلب توجه مشتری و بالا رفتن روحیه کارکنان سازمان میشود. در سازمانهای مدرن انتخاب مبلمان بیشتر از رنگهای روشن و شاد صورت میگیرد تا موجب سرزندگی و انرژی بخشی به افراد شود.

البته همه چیز به انتخاب شما از مبلمان اداری بستگی دارد. مبلمان اداری مدرن حس به روز بودن سازمان را به بازدیدکنندگان القا میکنند. ضمن اینکه برخلاف مبلمان قدیمی، مبلمان اداری مدرن سبک تر هستند و به سادگی قابل جا به جایی می باشند. بنابر این میتوان از آنها در هر نقطه ای از سازمان استفاده کرد.

 پرستیژ مبلمان اداری

استفاده از پارتیشن اداری

در بسیاری از ادارات فضای کار با تعداد کارکنان همخوانی ندارد. اداراتی که در فضای ساختمانهای مسکونی به فعالیت مشغول میشوند، اکثرا با مشکل چگونگی استفاده از یک فضای باز بزرگ و تعداد زیادی کارمند مواجه هستند. چیدن میز و مبلمان در این فضا چندان زیبا نیست.

از طرفی بعضی بخشها نیازمند فضای مجزا هستند و بسیاری از کارها مانند کارهای حسابداری یا روزنامه نگاری به تنهایی و تمرکز نیازمندند. زمانی که در سازمان اتاق کافی وجود نداشته باشد، استفاده از پارتیشن اداری میتواند موثر باشد. به کمک این پارتیشن های زیبا، فضای اداری قابل تفکیک شده و به کارمندان آزادی عمل بیشتری داده میشود. ضمن اینکه انواع متفاوت پارتیشن ها در بازار وجود دارند که قرار دادن درست آنها در سازمان میتواند به زیبایی فضای کار بیفزاید

انواع میزهای اداری

از مهمترین بخشهای تشکیل دهنده یک محیط اداری، میز های موجود در آن است. میز اداری وسیله ای است که همواره مورد استفاده پرسنل قرار میگیرد. امروزه  انواع مختلفی از میزهای اداری وجود دارد که متناسب با کارکرد میز ویژگیهای خاص خود را دارند. از میان میزهای ادارای می توان به میز مدیریت، میز کارشناسی، میز سایت، میز گروهی، میز کارمندی، میز کامپیوتر و میز کنفرانس اشاره کرد.

میزهای اداری

اندازه استاندارد برای میز کنفرانس

امروزه کمتر اداره ای وجود دارد که یک اتاق کنفرانس در آن وجود نداشته باشد. میزی که در یک اتاق کنفرانس قرار میگیرد باید به حد کافی بزرگ باشد. تا جوابگوی تعداد معمول شرکت کنندگان در جلسه باشد.همچنین میز باید متناسب با اندازه و فضای اتاقی که جلسات در آن برگزار میشود انتخاب گردد.

در حالت کلی ظرفیت میز کنفرانس چهار نفره و بیشتر است. میزهای کنفرانس چهار نفره معمولا مربع شکل هستند؛ اما برای میزهای شش نفره معمولا از میزهای مستطیل شکلی استفاده میشود که معمولا تا دو متر طول دارند. البته شکل ثابتی برای میز کنفرانس وجود ندارد و همه چیز به فضای اتاق کنفرانس و دکوراسیون محل مورد نظر و نوع مبلمان اداری که انتخاب میکنید بستگی دارد.

رنگ و اندازه میز مدیریت

یکی از مهمترین بخشهای مبلمان اداری، میز مدیریت است. انتخاب درست رنگ و اندازۀ میز مدیریت بسیار مهم است. میز مدیریت خوب و زیبا موجب زیبایی دکوراسیون اتاق مدیر میشود. به طور معمول اندازه میز مدیریت از میزهای دیگر بزرگتر است. علت این مسئله این است که یک مدیر وسایل بیشتری را روی میز خود جای میدهد. پس فضای بیشتری نیاز دارد.

همچنین کشو ها و کمدهای میز مدیریت نیز از اهمیت برخوردارند. فضای بزرگتر میز، موجب احساس راحتی مدیر میشود. به طور معمول برای میز مدیر از رنگهای تیره استفاده میشود؛ اما این مسئله اجباری نیست و میتواند بسته به دکوراسیون اتاق و سلیقه مدیر متفاوت باشد.

اهمیت صندلی اداری

یکی از مهمترین بخشهای مبلمان یک اداره، صندلی های آن است. زمانی که برای سازمان خود به دنبال خرید مبلمان هستید، یکی از مهمترین لوازمی که باید در انتخاب آنها دقت کنید صندلی های اداری هستند.

بسیاری از افراد از این نکته غافل هستند که استخوان بندی خانمها و آقایان با هم متفاوت است؛ بنابراین صندلی که در یک سازمان برای کارمندان خانم و آقا تهیه میشود نیز باید متفاوت باشد. صندلی های خانمها معمولا سبک تر هستند. همچنین در انتخاب صندلی نحوه قرار گیری پشتی بسیار اهمیت دارد.صندلی اداری باید راحت باشد تا کارکنان در زمان انجام کار ناراحت و ناآرام نشوند. صندلی اداری در حقیقت پشتیبان سلامتی کارمندان است.همچنین صندلی اداری باید از جنسی با دوام انتخاب شود.

معمولاً مبلمان اداری استفاده بلند مدت دارند، پس دوام و کیفیت محصول انتخابی دارای اهمیت بسیاری است. ضمن اینکه صندلی نباید خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد و بهتر است پشتی و پایه صندلی توسط مصرف کننده قابل تنظیم باشد.

رعایت همین نکات ساده میتواند موجب افزایش آرامش کارکنان در محیط کاری شود.


 


 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi