اصول خرید کتابخانه در ادارات

13 دی ، 1399
مبلمان اداری فضا گویا

کتابخانه ها به منظور های متفاوتی ساخته میشوند و یکی از وسایلی است که در تمام ساختمان های اداری استفاده می شود. گاهی اوقات افراد برای خواندن برخی کتاب ها برنامه ریزی طولانی مدتی انجام می دهند، یا می خواهند به کرات به کتابی خاص مراجعه کنند، اسناد مهم شرکتی را در آن نگه داری نمایند، چند بار کتابی را بخوانند و یا حتی در حاشیه آن کتاب ها مطالبی مرتبط یادداشت کنند. در این مواقع ضروری است برای حفظ بهتر کتاب ها، کتابخانه تهیه شود. در ادامه تفاوت های کتابخانه اداری و خانگی و نکات مهم در خریداری آنها بیان شده است.

اصول خرید کتابخانه در ادارات

هدف استفاده از کتابخانه در خرید آن بسیار مهم است. در تمامی ادارات و دفاتر مشاهده می شود که برای حفظ و نگهداری مجلات و دفاتر و کتاب ها از کتابخانه استفاده می شود. اصولا طرز استفاده از کتابخانه در ادارات و کتابخانه های خانگی متفاوت است. در کتابخانه های خانگی مجموعه ای از کتاب ها با موضوعات مختلف نگهداری می شود و ممکن است عناوین کتاب ها هیچ ارتباطی به هم نداشته باشند. اما در کتابخانه های اداری محور اصلی موضوعات کتاب ها، فعالیتی است که در آن اداره صورت می گیرد و اگر کتابی با عنوانی متفاوت وجود داشته باشد حتما دارای ارتباطی با یکی از بخش های اداره می باشد. از دیگر تفاوت های کتابخانه های اداری و خانگی می توان به درب دار و بدون درب بودن آنها اشاره کرد. معمولا کتابخانه های خانگی بدون درب بوده و انتخاب کتاب با نظر شخص صورت می گیرد. در حالی که غالب کتابخانه های اداری دارای درب شیشه ای و چوبی بوده و به علت قفل بودن ان ممکن است دسترسی به آنها به راحتی صورت نگیرد.

اصول خرید کتابخانه در ادارات

یکی از اصول دیگری که در خرید کتابخانه باید در نظر گرفته شود این است که کتابخانه باید بتواند شماعی کلی از فعالیت های اداره ارائه نماید. یعنی فرد مراجعه کننده تنها با یک نگاه کلی بتواند قسمت های مختلف اداره و فعالیت هایی که در آنجا صورت می گیرد را دریابد. تعداد کتاب ها در کتابخانه های خانگی و اداری از دیگر تفاوت ها می باشد. معمولا به دلیل موضوعات محدود، در کتابخانه های اداری کتاب های کمتری به نسبت کتابخانه های خانگی وجود دارد. با اینحال می توان با توجه به همان عناوین محدود هم کتابخانه های اداری را دسته بندی کرد. به عنوان مثال بخشی از آن را به امور فرهنگی ادارات، بخشی دیگر را به قسمت مالی و بخش دیگر را به روابط عمومی اختصاص داد.

کیفیت و مواد مورد استفاده در ساخت کتابخانه نیز باید مورد توجه قرار گیرد. از آنجایی که اغلب گزارشات قرار داده شده در کتابخانه های اداری متعلق به خود اداره می باشد و اسناد مهمی نیز هستند باید از آنها در برابر عوامل خارجی نظیر رطوبت، گرد و خاک و آتش سوزی حفاظت شود. برای این کار بهتر است کتابخانه ها به بهترین شکل ممکن طراحی شوند تا علاوه بر محل قرار دادن کتابها، به زیبایی محل کار کمک کند.

کتابخانه های خانگی معمولا بدون درب می باشند و در تمامی قفسه های آن کتاب قرار می گیرد. اما کتابخانه های اداری چنین نیستند و قسمت پایینی آنها معمولا درب دار و بسته است. دلیل این است که برخی مدارک و اسناد شرکتی و دفتری در آنها قرار دارد که نیازی نیست توسط سایرین مشاهده شود و دسترسی به آن قسمت کتابخانه تنها محدود به چند نفر خاص است؛ در واقع آنجا فقط مکانی برای نگهداری این اسناد می باشد.

اصول خرید کتابخانه در ادارات

شرکت فضاگویا از جمله شرکت های پیشتاز در زمینه طراحی و ساخت کتابخانه می باشد. مشاوره با کارشناسان این مجموعه و دیدن نمونه های شیک و استاندارد آن قطعا در انتخاب بهترینها تاثیر گذار خواهد بود.در شرکت فضاگویا کتابخانه در انواع گوناگون ارائه می شود که شامل کتابخانه با درب ، کتابخانه بدون درب و کنسول و ویترین میباشد.خانگی و اداری برای کتابخانه ها ذکر شده اند که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. در این متن نکاتی در مورد خرید کتابخانه های اداری بیان شده است و به صورت زیر هستند:

  1. اغلب کتابخانه هایی که برای شرکت های خصوصی طراحی می شوند، از جنس ام دی اف و دارای درب از جنس شیشه در بالا و درب چوبی در پایین نیز هستند.برای استفاده از کتابخانه در ادارات از کتابخانه های درب دار به همراه قفل استفاده میشود.
  2. کتابخانه باید بیانگر فعالیت های کلی اداره باشد، از این رو باید کتابخانه ای انتخاب گردد که این وظیفه را به درستی انجام دهد.از آنجا که اغلب تجهیزات سازمان های دولتی به صورت عمومی در اختیار کارکنان قرار می گیرد، باید کتابخانه نیز به گونه ای طراحی شود که دسترسی آن سخت نباشد. کتابخانه در ارگان های دولتی با ابعاد بزرگ طراحی می شود. عموما قفسه های کتابخانه برای سازمان های دولتی بدون درب هستند.
  3. برخی از کتابخانه ها معمولا کنسول یا ویترین نامیده می شوند. این نوع کتابخانه معمولا استفاده مدیریتی و تشریفاتی دارد. مدیران علاوه بر نگهداری اشیا خصوصی از آن برای نمایش تقدیرنامه ها و لوح های اهدایی استفاده می نمایند.
  4. برای طراحی کتابخانه استاندارد، رعایت مواردی از جمله استحکام و مقاومت قفسه های کتابخانه برای تحمل وزن سنگین کتاب و زونکن ، استفاده از متریال های مرغوب از جمله MDF برای ساخت کتابخانه و زیبایی و داشتن طرح های جدید ضرورت دارد

تمامی نکات ذکرشده توسط کارشناسان و مشاوران شرکت فضاگویا به بهترین نحو رعایت و استانداردسازی شده است. شما میتوانید با تماس با تلفن 89387 با ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi