ابعاد استاندارد پیشخوان بانک

01 اسفند ، 1400
مبلمان اداری فضا گویا

ابعاد استاندارد پیشخوان بانک از موارد بسیار مهمی می باشد که با توجه به شرایط محیط و سیاست های مدیریتی تعیین می گردد. در حالت کلی پیشخوان های مورد استفاده برای بانک ها از دو بخش میز کارمندی و ارباب رجوع تشکیل شده است. این دو بخش به دلیل تفاوت در نوع کاربرد، از نظر اندازه و ابعاد با هم تفاوت داشته و باید بر اساس اصول ارگونومیک باشند. فضا گویا در ادامه به ابعاد استاندارد میز و صندلی و پیشخوان مورد استفاده در بانک ها اشاره داشته و نکات مهم در این زمینه را بررسی خواهد نمود.

ابعاد استاندارد پیشخوان بانک

ابعاد استاندارد پیشخوان بانک

چرا ابعاد پیشخوان بانک باید استاندارد باشد؟

پیشخوان یا کانتر به میزهای مقابل باجه بانک گفته میشود که فضای ارتباطی ارباب رجوع و کارمند به شمار می رود. این کانترها از دو قسمت میز اداری و کارمندی و بخش ارباب رجوع تشکیل شده است. بخش ارباب رجوع برای قرار دادن موقت فرم و برگه های مراجعه کنندگان و انتظار برای رسیدگی به درخواست های آنها استفاده میشود. قسمت میز اداری کارمندی فضای بزرگتری داشته و کامپیوتر و سایر وسایل مورد نیاز برای کار روی آن قرار میگیرد. حال سوال این است که چرا ابعاد پیشخوان بانک چه در بخش کارمندی و چه قسمت ارباب رجوع باید استاندارد باشد؟ از مهم ترین دلایل آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کارمندان به طور متوسط حدود 8 ساعت پشت میز نشسته و در حال استفاده از کامپیوتر و تکمیل و بررسی کردن مدارک و فرم های مختلف می باشند. به همین دلیل اگر ارتفاع میز استاندارد نباشد، با گذشته زمان تاثیر منفی بر ساختار بدن آنها ایجاد می گردد. به طوریکه بیماری هایی از قبیل آرتروز گردن و درد شانه و کتف و آسیب وارد شدن به عصب های دست در آنها بروز می کند.
  • ابعاد استاندارد پیشخوان بانک شامل عرض و طول و ارتفاع آن می باشد. اگر طول و عرض میز بخش کارمندان استاندارد نبوده و عرض آن کم در نظر گرفته شود، فضای کافی برای چیدمان وسایل روی آن وجود نخواهد داشت. دقت داشته باشید که نظم روی میز کار ارتباط مستقیم با بازدهی کارمندان و حس خوشایند ارباب رجوع دارد.
  • اگر هدف از خرید پیشخوان بانک، فراهم کردن امکان نشستن ارباب رجوع روی صندلی مقابل کانتر در مرحله انتظار تکمیل درخواست های آن باشد، کارمند باید مقابل مراجعه کننده قرار گیرد. لذا اگر ابعاد پیشخوان بانک استاندارد نباشد، ارباب رجوع ممکن است بالاتر یا پایین تر از سطح روبروی کارمند قرار گیرد که احساس خوشایندی نخواهند داشت.
  • اگر عرض و طول کانتر و پیشخوان بانک در بخش ارباب رجوع کمتر از حد استاندارد باشد، قرار گرفتن فرم و مدارک برای تکمیل آنها در این قسمت با چالش مواجه می گردد.

ابعاد استاندارد پیشخوان بانک قسمت ارباب رجوع

همان طور که اشاره شد، میزهای پیشخوان بانکی را می توان بر اساس نحوه استفاده آنها توسط ارباب رجوع به دو گروه کلی تقسیم بندی کرد. اگر هدف این است که ارباب رجوع در زمان انتظار برای اتمام درخواست ها در مقابل کانتر باید حالت ایستاده داشته باشد، ارتفاع استاندارد آن حدود 120 سانتی متر است. در این صورت طول میز 180 و عرض آن 140 سانتی متر در نظر گرفته میشود.
کانتر و پیشخوان هایی که در مقابل آنها صندلی قرار گرفته و ارباب رجوع تا اتمام درخواست ها روی صندلی می نشیند، ارتفاع استاندارد حدود 75 سانتی متر در نظر گرفته میشود. این ارتفاع باعث میشود مراجعه کننده و کارمند ارتباط چهره به چهره داشته باشند. طول و عرض این کانتر ها نیز به ترتیب حدود 180 تا 140 سانتی متر تعیین می گردد. در نوع خاصی از پیشخوان های بانکی، دیواره شیشه ای روی کانتر نصب میشود که آن پیشانی پیشخوان گفته میشود. ارتفاع این بخش در بازه 90 تا 150 سانتی متر متغیر است.

ابعاد استاندارد پیشخوان بانک بخش کارمندی

ابعاد استاندارد پیشخوان بانک بخش کارمندی

ابعاد استاندارد پیشخوان بانک بخش کارمندی

ابعاد پیشخوان بانکی در بخش مراجعه کننده اگر استاندارد نباشد تاثیر منفی بر سلامت افراد ایجاد نمی کند. این در حالیست که این اندازه و ابعادها ارتباط مستقیم با سلامت کارمندان دارد و به همین دلیل باید به آن توجه ویژه ای داشت. در حالت کلی ابعاد استاندارد کانتر در بخش کارمندان باید به گونه ی باشد که زاویه قسمت آرنج در زمان قرار گرفتن دست روی میز و استفاده از کامپیوتر و تکمیل فرم های کاغذی و غیره 110 درجه باشد. علاوه براین، گردن فرد بیش از اندازه نباید رو به پایین یا بالا باشد.
بر همین اساس می توان گفت، اندازه استاندارد کانتر و پیشخوان بانک در قسمت کارمندان باید به صورت زیر باشد:

  • ارتفاع بخش کارمندان پیشخوان بانک حداقل 75 سانتی متر
  • حداقل عرض میز 80 سانتی متر
  • حداقل طول پیشخوان حدود 160 سانتی متر
  • شیب سطح میز و کانتر بهتر است حدود 10 تا 15 درجه باشد.

با توجه به شرایط جسمی کارمندان و قد آنها ارتفاع مناسب برای میز ممکن است کمی تغییر کند. در این شرایط می توان با تغییر در ارتفاع صندلی شرایط را برای نشستن های طولانی مدت کارمندان پشت میز و کانتر تنظیم نمود.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

ارتفاع استاندارد صندلی مقابل پیشخوان بانک

به همان اندازه که ابعاد پیشخوان و کانتر می تواند حائز اهمیت باشد، صندلی نیز مهم است. چون صندلی استاندارد می تواند تا حد زیادی نقص های موجود در پیشخوان را برطرف کند. صندلی اداری که برای کارمندان و ارباب رجوع انتخاب میشود، بهتر است ارتفاع قابل تنظیم داشته باشند. در این صورت می توان بر اساس قد شخص ارتفاع آنها را مشخص و تنظیم کرد. بر اساس یک استاندارد کلی ارتفاع صندلی باید حدود یک سوم قد شخص در نظر گرفته شود.
چون کارمندان بانک برای مدت طولانی از رایانه استفاده می کنند، به همین دلیل بهتر است قسمت پشتی صندلی آنها با بیرون زاویه 110 درجه داشته باشد. به عبارت دیگر، پشتی این صندلی ها باید کمی به بیرون خمیده شده باشد. این در حالیست که پشتی صندلی های بخش ارباب رجوع مقابل پیشخوان بانک باید کمی به جلو خمیده شده باشد. همچنین لازم به ذکر است، ارتفاع استاندارد صندلی مقابل پیشخوان بانک باید به گونه ای تنظیم میشود که کف پای فرد با زمین زاویه 90 درجه ایجاد کند.

ابعاد پیشخوان بانک

ابعاد پیشخوان بانک

طراحی و ساخت پیشخوان بانک با ابعاد استاندارد

فضا گویا یکی از با سابقه ترین تیم های فعال در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات اداری ز قبیل میز مدیریت، میز اداری و پیشخوان و کانتر در جنس و رنگ بندی های مختلف می باشد. این مجموعه محصولات متنوع را بدون واسطه با قیمت مناسب به صورت عمده و جزئی به سراسر ایران ارسال نموده و دارای تضمین و گارانتی می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان فروش فضا گویا تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi