آیا گوش دادن به موسیقی می تواند راندمان کاری را بالا ببرد

28 آذر ، 1398
مبلمان اداری فضا گویا

8 دلیل اینکه چرا موسیقی در محیط کار باعث پیشرفت کار می شود

دو پزشک هنگامی که درباره گوش دادن به موسیقی در زمان کار صحبت می کردند و یکی از آنها اظهار داشت اکثر مواقع از هدفون استفاده می کند، دچار اختلاف نظر شدند، سپس تصمیم گرفتند که این موضوع را در صفحه شبکه مجازی "Linkedin" خود آن را به اشتراک بگذارند تا نظر کاربران و بیماران خود را بدانند. طوفانی از اظهارات و نظرات مختلف و دیدگاه های بسیار جالب و متنوعی به راه افتاد. نظر عده ای این بود که کاملاً اشتباه است، عده ای می کفتند که ایرادی ندارد ولی از یکی از گوشی ها باید استفاده شود و یکی از گوش ها آزاد باشد، برخی ذهنیتشان درباره موسیقی این بود که گوش دادن به موسیقی به بهره وری کار آسیب وارد می کند و بعضی دیگر می گفتند راندمان کاری را بالا می برد و بنابراین به بهره وری کار آنها کمک می کند.

پزشکی که بیشتر مواقع هنگام کار به موزیک گوش می کرد تحقیقات بسیاری را درباره این موضوع انجام داد چرا که نظر همکار دیگرش این بود که این موضوع ذهنی است و تاثیر مثبتی ندارد. وی مطالعات گسترده و واقعی را پیدا کرد که ثابت می کرد موسیقی می تواند بهره وری را در کار افزایش دهد.

این تحقیقات و مطالعات نشان داد که 8 دلیل قاطع در این جهت وجود دارد، باهم به بررسی آنها می پردازیم.

1- موسیقی بر تولید و نگرش افراد تاثیر می گذارد

ترزالسوویک این مطالعه را از "دانشگاه ویندزور کانادا" منتشر کرد که 56 برنامه نویس را که در یک شرکت نرم افزاری کانادایی مشغول به کار بودند، مورد بررسی های فراوان قرار داد. این یافته ها نشان داد که تاثیر مثبت و کیفیت کار در زمانی که آنها به موسیقی گوش می دهند زیاد می شود و کیفیت کار آنها در پایین ترین حالت خود دیگر قرار ندارد و مدت زمان کار آنها بیشتر و طولانی تر می شد. به صورت کلی تغییرات مثبت در خلق و خو و افزایش بهره وری با پخش موسیقی در پشت میز اداری مشهود بود، بنابراین این مطالعه یک استدلال قوی برای طرفداران موسیقی به شمار می رود.

تاثیرات موسیقی بر مغز

2- موزیک به شما کمک می کند تا روی کار متمرکز شوید

هیچ چیز بدتر از این نیست که در محیط کار صداهای اطراف باعث حواس پرتی شود. دستگاه فوتوکپی، زنگ مکرر تلفن، مکالمات همکاران که در نزدیکی هم می نشینند گاهی باعث می شود که در این صداها و هم همه ها غرق شوید و تمرکز خود را از کار از دست بدهید. دکتر سود در کلینیک مایو اعتقاد دارد که تنها 15 دقیقه تا 30 دقیقه گوش دادن به موسیقی می تواند تمرکز از دست رفته را بازیابی کند. وی گفته است که موسیقی بی کلام معمولاً به بهترین شکل تاثیر می گذارد.

3- موسیقی متناسب با محیط، کار را بهبود می بخشد

صنعت موسیقی اثبات جدیدی را بیان کرده است که هنگام کار باید موسیقی گوش دهید! البته این موضوع فارق از علاقه شخصی افراد است، به عبارتی این اثبات هم برای افرادی است که علاقه دارند و هم برای آنهایی که علاقه ندارند. این موضوع به بهبود کارکرد مغز اشاره دارد. در نظرسنجی که توسط سازمان های مجاز موسیقی انگلیس "PPL" و "PRS" انجام شده است، 77درصد از مشاغل مورد بررسی قرار گرفتند و بیان داشتند که پخش موسیقی در محل کار روحیه کارکنان را افزایش می دهد و جو حاکم بر فضا را بهبود می بخشد. خود شما کدام مورد را برای روز کاریتان انتخاب می کنید: کار با صداهای بیشمار محیط اطراف - کار با صدای خیابان و جیرجیرک و یا موسیقی؟ (البته که من به شخصه موسیقی را انتخاب می کنم)

اثرات موسیقی بر کار

4- موزیک به شما کمک می کند سریع تر و به مراتب با کیفیت بیشتر کار کنید

پزشک اول می گوید: برای من به شخصه هنگامی که به موسیقی گوش می دهم، بهترین زمانی است که می توانم کار انجام دهم. به عنوان مثال کارهای روزمره و تکراری که هرروز انجام می دهم. هنگام گوش کردن به موزیک و کار انجام دادن، مغز من به صورت خودکار ادامه می دهد و این امر باعث می شود که متوجه گذشت زمان نشوم. آیا این حرف من را نمی توانید باور کنید؟ در اینجا یک مطالعه انجام شده را برایتان بازگو می کنم که این امر را اثبات می کند:
فاکس و امبری مطالعه ای در سال 1972 انجام داده اند که از آن دریافتند، گوش دادن به موسیقی باعث پیشرفت و بهبود روند کاری انجام فعالیت های تکراری را در بردارد. این مطالعه به طور خاص نشان داد، زمانی که موسیقی در محیط کار به صورت همگانی پخش شود، افزایش بهره وری را در پی خواهد داشت.

5- موزیک به ایجاد فضای شخصی کمک می کند

امروزه دفاتر کاری دارای فضای باز بسیاری هستند و فضاهای اشتراکی همکاران گسترده شده است، بنابراین زمان غذاخوردن می توان حتی صدای خوردن و جویدن آنها را شنید. این موضوع به افراد این ذهنیت را می دهد که حریم شخصی ندارند و باعث عدم تمرکز افراد می شود. برخی از شرکت ها با استفاده از پارتیشن اداری سعی بر این دارند تا حدی فضاها را باهم تفکیک کنند ولیکن باز هم موفق نمی شوند.
موسیقی بخش عظیمی از ذهن و مغز افراد را دربرمی گیرد و این امر باعث می شود بتوانند تمرکز بیشتری به کارهایشان داشته باشند. وکیل، آقای اندرز گفته است: من کارهای جدی دارم و مسئولیت کاری من سنگین است. بیمه نامه ها را بررسی می کنم و خطر زیادی در کار من وجود دارد و نیاز به تمرکز و دقت بسیار زیادی دارم. قسمت بزرگی از شخصیت من هنری است و موسیقی به من آرامش بی اندازه ای می دهد تا بتوانم کارم را به خوبی و با دقت زیاد انجام دهم.

موزیک و ایجاد فضای شخصی

6- موسیقی بی کلام جوابدهی بیشتری دارد

شاید شما هم همانند من این سوال برایتان پیش آمده باشد که چه نوع موسیقی بهترین کاربرد را دارد؟ از آنجا کخ موزیک هایی که خواننده دارند می تواند باعث حواس پرتی شود و ذهن فرد را منحرف کند، موسیقی های بی کلام بهترین بهره وری را برای انجام کارها خواهند داشت. از همه این ها که بگذریم، متوجه می شویم که گوش دادن به کلام در موسیقی به راحتی می تواند باعث حواس پرتی شود. بهتر است بدانید که گوش دادن به موسیقی در حین تحصیل و یا کار کردن در فضای اداری و روی مبلمان اداری، باعث افزایش تمرکز و راندمان کاری بالاتر می شود.

7- تاثیر موسیقی بر رفتار شما

آیا تا به حال دقت کرده اید که در رستوران های فست فود موسیقی بسیار جذاب تر است؟ اما اگر به فروشگاه مواد غذایی و یا فروشگاه های دیگر برای خرید بروید آرامتر و ملایم تر می شود؟ دلیل قاطع و محکمی برای این امر وجود دارد و آن هم این است که رستوران های فست فود برای ترغیب به جنبش و فعالیت بیشتر و سریع تر از موزیک های جذاب و تند استفاده می کنند . فروشگاه ها دارای موسیقی های آرام با صدای ملایم هستند چرا که شما را کندتر کند. تحقیقات نشان داده است که هرچه بیشتر در فروشگاه بمانید، بیشتر خرید خواهید کرد و این امر به نفع فروشنگان است.
موزیک تاثیر مستقیمی بر روحیه و تصمیم گیری شما خواهد گذاشت. شرکت هایی هستند که بر اساس این علم، موسیقی متن را برای مشاغل مختلف ارائه می دهد که البته از این راه می توان پول زیادی را بدست آورد. بگذارید این موضوع را به روش دیگری بیان کنم! هنگام دویدن تمایل شما به چه سبک موزیک است؟ آرام همانند لالایی؟ خیر! شما به موسیقی های تند و پر تحرک گوش می کنید و فعالیت خود را تسریع می بخشید.

8- موسیقی تاثیر مهمی در فرهنگ دارد

تا به امروز به تفاوت های زیاد موسیقی در دوره های مختلف فکر کرده اید؟ منظورمان دوره های جامعه است. هر موسیقی دان به شما به صورت واضح می گوید که در دوره خودش وضعیت اقتصاد، فرهنگی و روحیه مردم در جامعه به چه شکل بوده است.
بنابراین همانطور که مشاهده می کنید، موسیقی و موزیک در بسیاری از شرایط بر گردش کار تاثیر می گذارد. البته که عوامل مهم دیگری در داشتن دفتر شاد و پربارتر وجود دارد که می توانید از آن مطلع شوید، ولیکن تا همین جا بهتر است بدانید موسیقی تاثیرات بسزایی در بهره وری کار افراد می گذارد.

پخش موسیقی در محیط کار

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi