نظافت و تمیز کردن درست انواع مبلمان اداری

16 بهمن ، 1401
مبلمان اداری فضا گویا

نظافت و تمیز کردن درست انواع مبلمان اداری از مهمترین کارهای یک اداره و سازمان محسوب می‌شود. از آن‌جایی که تمیز بودن یک اداره به نشانه احترام گذاشتن به ارباب رجوع است، نظافت آن اهمیت بسیار بالایی دارد و تاثیر زیادی در جلب مشتری می‌گذارد و حتی باعث بالا رفتن درآمد هم می‌شود. مبلمان اداری از مهم‌ترین اجزای یک اداره یا سازمان هستند و برای تمیز کردن انواع مبلمان باید به نکاتی توجه کرد و به روش های درست نظافت کردن دقت داشت. چرا که عدم آگاهی از انجام درست تمیز کردن مبلمان اداری باعث خرابی مبلمان خواهد شد و برای خرید مجدد نیاز به پرداخت هزینه بیشتر دارید. در ادامه این مقاله با روش‌های نظافت و تمیز کردن درست انواع مبلمان اداری آشنا خواهید شد.

office

روش تمیز کردن مبلمان اداری

مبلمان اداری انواعی دارد و معمولا از چوب ام دی اف، چرم و پارچه استفاده می شود که برای تمیز کردن هر کدام از این اجناس باید به روش هایی عمل کرد که منجر به آسیب دیدن مبلمان نشو. برای تمیز کردن مبلمان اداری ابتدا باید به نوع مبل توجه کرد و بر اساس آن اقدام به تمیز کردن و نظافت مبل کرد. در ادامه به انواع مبلمان اداری می پردازیم و راه های تمیز کردن آنها را بیان خواهیم کرد.

تمیز کردن انواع مبلمان اداری

برای نظافت مبلمان اداری روش‌های بسیاری وجود دارد که با توجه به جنس مبلمان متغیر است. از انواع مبلمان اداری، مبلمان چوبی، مبلمان ام دی اف، مبلمان شیشه‌ای، مبلملن فلزی، میز لمینیت و مبلمان چرم هستند که برای نظافت هر کدام باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. در ادامه چند نمونه را برایتان توضیح خواهیم داد. تمیز کردن مبلمان اداری یک امر بسیار مهم است و نظافت صحیح مبلمان امری مهمتر است. شما می توانید برای نظافت بهتر از مراکزی که عمل تمیز کردن مبلمان اداری را انجام می دهند کمک بگیرید تا مبلمان شما آسیب نبیند و همواره تمیز و مرتب باشد.

تمیز کردن چوب ام دی اف

از چوب ام دی اف معمولا برای میز و صندلی هایی در راهرو ادارات استفاده می کنند که برای تمیز کردن این نوع باید به نوع آلودگی آن دقت کرد. اگر گرد و غبار روی آن را فرا گرفته است بهتر است از یک دستمال نرم استفاده کنید و از تمیز کننده های بدون روغن هم استفاده کنید. البته تمیز کننده های چوب و ام دی اف وجود دارند که می توانید از آنان استفاده کنید. اگر کثیفی زیاد است می توانید از آب و صابون استفاده کنید. از صابون های معمولی و ساده استفاده شود. دستمال نرم و خشک را در آب و صابون زده و میز یا صندلی را تمیز کنید سپس به وسیله یک دستمال نرم و خشک اقدام به خشک کردن کنید و اثری از آب یا خیسی را بر روی مبلمان ام دی افی نگذارید. اگر لکه ای بر روی مبلمان ام دی افی وجود دارد و به روش های بالا رفع نشد می توانید از نوشابه استفاده کنید. نوشابه را بر روی لکه ریخته و سپس با آب گرم نوشابه را بشویید.

مبلمان اداری کلاسیک

نظافت مبلمان چرم

برای تمیز کردن مبلمان اداری از جنس چرم باید دقت زیادی داشت و از وسایل درست استفاده کرد. از این نوع مبل معمولا در دفترها استفاده خواهد شد و تمیزی آنان بسیار مهم است. ابتدا آشغال های کوچک را به وسیله جارو برقی تمیز کنید و تمامی قسمت ها را به خوبی جارو بکشید سپس از سر مویی جارو برقی استفاده کنید و بر روی چرم مبل به آرامی تکان دهید از قلم موی نرم استفاده کنید. و بعد با استفاده از یک دستمال نرم  مبلمان را تمیز کرده و گرد غبار آن را تمیز کنید. اگر کثیفی مبل چرم زیاد است شما می توانید یک کاسه سرکه سفید و یک لیتر آب مقطر را ترکیب کنید و بجوشانید و سپس در دمای اتاق خنک کنید و با یک دستمال تمیز اقدام به تمیزکردن مبل نمایید و از بالا به پایین کشیده بعد از آن با یک دستمال تمیز خشک کنید.

مبلمان اداری لوکس

نظافت مبلمان پارچه ای

نظافت مبلمان اداری که از جنس پارچه هستند هم روش های خاص خود را دارد. ابتدا از جاروبرقی برای تمیز کردن آشغال ها استفاده کنید. تمامی سطح مبل و بالشتک ها را به خوبی تمیز کنید. از برس سفت برای تمیز کردن لکه ها استفاده کنید و محکم بر روی سطح لکه بکشید و سپس از شوینده های شیمیایی می توانید استفاده کنید. همچنین دستگاه بخار شور هم  به خوبی می تواند مبلمان پارچه ای را تمیز کند. استفاده از شامپو فرش هم بسیار مفید است.

تمیز کردن مبلمان اداری

نظافت میزهای لمینیت

از آنجایی که این میزها و مواد مورد استفاده در آن توسط انسان ساخته شده، نسبت به چوب توانایی بیشتری در مقابل خط و لک دارند و آسان‌تر هم تمیز می‌شوند. مز لمینیت را به راحتی می‌توان با پد شست وشو و یا ترکیبی از آب گرم و مواد شوینده نظافت کرد.

نظافت مبلمان فلزی

نظافت و تمیز کردن مبلمان فلزی از تمام انواع مبلمان اداری آسان‌تر است. درست است که این نوع مبلمان مانند گزینه‌های دیگر گرد و غبار و لک می‌گیرند، اما تنها با یک پارچه خیس می‌توان این لکه‌ها و گرد و غبار را از روی آن‌ها پاک کرد. به همین دلیل هم هست که بیشتر مبلمان های اداری پایه‌هایی از جنس فلز دارند.

نتیجه گیری

پس نتیجه می‌گیریم که مبلمان اداری همیشه باید تمیز نگه داشته شود. چرا که ادارات و سازمان‌ها بهتر است که دائما تمیز نگه داشته شوند تا هم کارکنان و هم ارباب رجوع حس خوبی در آن محل داشته باشند. در این مقاله در مورد اهمیت نظافت انواع مبلمان اداری و روش‌های آن توضیح دادیم تا در صورت نیاز از این مقاله استفاده لازم را ببرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfBTsEgAAAAAEvlpP4Oay2SEtjUl7CEqpLtX4Hi