انواع مبلمان اداری و ویژگی های آن

05 اردیبهشت ، 1397
مبلمان اداری فضا گویا
0 کامنت

یکی از اساسی ترین آیتم های دکوراسیون سازمان مبلمان اداری مناسب و شایسته است. در بدو ورود به هر سازمان در دید نخست دکوراسیون آن و عوامل مربوط به آن مانند مبلمان اداری، میز و صندلی و سایر ملزومات اداری به چشم می خورد. وسایل اداری محدود به سازمان ها نیستند و در خانه ها نیز کاربرد دارند. میز و صندلی اداری در همه مکان ها مشاهده می شود. مبلمان اداری به صورت صندلی های انتظار، میزهای پاسخگویی به مشتریان در بانک ها، میز مدیریتی، کمد چوبی، نیمکت و صندلی در مدارس و آموزشگاه ها و سالن های کنفرانس قابل مشاهده است.

مبلمان اداری چیست؟

معمولاً به میز و صندلی هایی که در بخش های مختلف یک سازمان، شرکت یا خانه با چیدمان خاصی قرار می گیرد، به گونه ای که افراد مختلف مانند کارمندان، ساکنین منزل، دانشجویان، مدیریت و ارباب رجوع قادر باشند به راحتی از آن استفاده کنند مبلمان اداری گفته می شود. مبلمان اداری در اتاق کارکنان، مکان های حضور دانش آموزان و دانشجویان، اتاق مدیر، سالن همایش، اتاق کنفرانس و سایر مکان های دیگر استفاده می شود. طرح ها و مدل های مبلمان اداری بسیار متنوع است و متناسب با زمینه کاری سازمان تولید می شود. انواع مبلمان اداری دارای کاربردهای مختلف است و بر اساس نیاز فرد یا سازمان ساخته می شود.

انواع مبلمان اداری

انواع مبلمان اداری

ذهن بسیاری از افراد با شنیدن اصطلاح مبلمان اداری تنها به میز و صندلی های موجود شرکت ها معطوف می شود در حالی که دامنه این گونه وسایل بسیار گسترده تر است و در مکان های دیگر نیز به وفور مشاهده می شود. افراد برای نشستن در جایی راحت و کار کردن نیاز به ابزار و وسایلی دارند که آسایش آنها را فراهم کند. یکی از مهمترین نیازها در محیط کار داشتن میز و صندلی راحت است که ضمن حفظ سلامتی فرد، آسایش کافی را نیز داشته باشد. همه مردم از یک میز اداری در منزل برای انجام فعالیت های مختلف مانند مطالعه کردن، سرگرمی های مختلف، بازی، کار در منزل و ... استفاده می کنند. انواع مختلف مبلمان اداری از جمله میز مدیریت، پارتیشن اداری، میز تحریر، میز مطالعه، صندلی های اداری، قفسه کتابخانه ، قفسه بایگانی اسناد، صندلی و میز کامپیوتر، کمد و انواع پارتیشن در مدل ها و طرح های مختلف تولید می شوند.

کاربرد مبلمان اداری در رستوران ها و غذاخوری ها، مراکز درمانی، فرودگاه و ترمینال ها ، مراکز آموزشی و سایر فضاهای عمومی در سطح شهر می باشد. 

مبلمان اداری مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

انتخاب مبلمان اداری در هر مکانی معرف سلیقه و پرستیژ آن محیط است. برای انتخاب کردن مبلمان اداری، نیاز شخصی یا سازمانی را مد نظر داشته باشید. در نظر گرفتن هماهنگی وسایل انتخابی با دکوراسیون سازمان، استفاده کارکنان و مشتریان و به طور کلی برآوردن نیاز استفاده کنندگان را هنگام خرید مبلمان اداری فراموش نکنید. وسایل انتخابی شما از نظر زیبایی ظاهری، آسودگی استفاده و حفظ سلامتی باید مناسب باشد. در ست های اداری تولید شده طرح و رنگ های متعددی وجود دارد که شما باید مطابق با فضای کاری یا منزل خود و مکان قرار گیری این مبلمان دست به انتخاب بزنید. علاوه بر آن انتخاب مبلمان باید به گونه ای انجام شود که کارکنان هنگام انجام کار روزانه راحت بوده و سلامت جسمی و نیاز شغلی شان تأمین شود.

انواع مبلمان اداری

انتخاب صندلی اداری مناسب

صندلی اداری مناسب سلامتی ستون فقرات شخص را تضمین کرده و برای او خستگی یا صدمه جسمی به همراه نخواهد داشت. یکی از موارد بسیار مهم در استفاده روزانه افراد در زمینه های مختلف صندلی مناسب است. برای خرید صندلی اداری تنها به زیبا بودن آن توجه نکنید و راحتی آن را نیز به خوبی بررسی کنید. اصول نشستن درست بر روی صندلی و کار کردن پشت میز برای پیشگیری از دردهای عضلانی و آسیب های گوناگون بسیار حیاتی است. میز و صندلی کامپیوتر برای استفاده کاربرانی که برای زمان طولانی از آن استفاده می کنند باید استاندارد باشد. برای آسیب ندیدن مهره های کمر صندلی اداری و یا صندلی کامپیوتر باید دارای انحنای مناسب در قوس کمر باشند. میز اداری هم باید دارای ارتفاع و ویژگی های استاندارد مناسب با صندلی باشد. بنابراین موقع خرید صندلی ویژگی ها و استانداردهای آنها را در نظر داشته باشید. 

انتخاب صندلی اداری مناسب

نقش مبلمان اداری در زیبایی و رسمیت محیط

مبلمان اداری در دکور و فضای ظاهری محیط کار و جلب توجه مشتریان نقش بسیار مهمی ایفا می کند. وقتی برای نخستین مرتبه به شرکت یا سازمانی وارد می شوید با دیدن ویژگی های محیطی، دکوراسیون و طرز چینش مبلمان آنجا برداشتی را در ذهن خود از آن مکان دارید که این  برداشت اولیه در تصمیم گیری در مورد آن مکان تأثیر به سزایی دارد. این موضوع در مورد مشتریان شما نیز کاملاً صادق است. صاحبان شرکت ها در مکان های مختلف بر اساس نیاز کاری و دکوراسیون شرکت خود مبلمان اداری مناسب را انتخاب می کنند. پس مدیران باید برای محل کار خود از وسایلی استفاده کنند که در ذهن مشتریان تأثیر مثبتی بگذارد.

مبلمان اداری مدرن که بیشتر در رنگ های روشن و طرح های جدید و متنوع تولید می شوند جلوه زیبایی به دفتر کار می دهند. مبلمان مدرن ضمن شیک بودن ظاهری، به راحتی قابل جابجایی بوده و فضای استفاده زیادی نیز دارد. استفاده از مبلمان مدرن و زیبایی فضا در ذهن مشتری تأثیر مثبت داشته و راحتتر به شما اعتماد می کند. 

نقش مبلمان اداری در زیبایی و رسمیت محیط

میز مدیریتی

میز مدیریت یکی از اصلی ترین قطعات در مبلمان اداری است و در طرح ها و مدل های مختلف طراحی و تولید می شود. برای آسودگی مدیران هنگام استفاده، هنگام خرید میز مدیریتی باید نکات زیر را رعایت نمود:

  • اندازه میزهای مدیریت، نسبت به میزهای ساخته شده برای کارمندان بزرگتر است که فضای کافی برای چیدن ست اداری مدیریتی، رایانه و ادوات آن، تقویم و کاتالوگ را داشته باشد. پس اندازه میز انتخابی برای راحتی کار حائز اهمیت است.
  •  در میان طرح ها و رنگ های متنوع میزهای مدیریتی، معمولاً از رنگ های تیره  استفاده می شود که جلب توجه بیشتری نماید. البته باید دکوراسیون اتاق مدیر را هم در نظر گرفت.
  • ارتفاع میز مدیریت و تناسب با صندلی آن، در دسترسی مدیر به وسایل مختلف اطراف تأثیر دارد. بنابراین ضمن رعایت پارامترهای سلامتی ، باید به ارتفاع میز و مطابقت با صندلی آن نیز دقت کرد. (تصویر6)

میز کنفرانس در مبلمان اداری

در اتاق کنفرانس، میز کنفرانس باید طوری انتخاب شود که افراد زیادی را در پیرامون خود جای دهد. طرح ها و مدل های میزهای کنفرانس بر اساس سلیقه مشتریان طراحی و تولید می شوند. برخی از مدل های میز کنفرانس را می توان تغییر اندازه داد و در مکان های مختلف قرار داد. اندازه میز کنفرانس و طرح آن باید به گونه ای باشد که در اتاق کنفرانس به راحتی جاسازی شود. به همین دلیل به شکل بیضی و یا مستطیل انتخاب می شود که به اندازه کافی بزرگ بوده و در اتاق هم جا داده شود. صندلی های مورد استفاده در گرداگرد میز کنفرانس باید راحت باشد چون بعضی از جلسات برای ساعت های طولانی برگزار می شود. به همین دلیل باید به گونه ای انتخاب شود که باعث خستگی حاضرین نشود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید