اهمیت نورپردازی در محیط کار و چیدمان مبلمان اداری

امروزه به دلیل بالا رفتن هزینه های خرید و اجاره زمین و ملک، اهمیت استفاده بهینه از فضا به مسئله ای بسیار مهم و غیر قابل انکار بدل شده است. به همین منظور، فضای در دسترس در یک محیط کار باید به بهترین شکل ممکن تقسیم شود و مبلمان اداری در این راستا نقش غیر قابل انکاری دارند. همچنین در کنار چیدمان، مسئله نور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. چیدمان یک دفترکار باید به نحوی باشد که نور به صورت مناسب والبته غیر مستقیم به نقاطی از محل کار که کارمندان در آن فعالیت دارند، برسد. همچنین اگر نور طبیعی و کافی در محل موجود نیست باید به واسطه طراحی روشنایی در محیط کار ، نور کافی و بعضا ترکیبی را به کارمندان حاضر در محل کار رساند. نورپردازی تکنیک های زیاد و ریزی دارد که با توجه به آگاهی نسبت به تاثیرات آن، بهتر است با رعایت استانداردهای روشنایی در محیط کار با توجه به جدول استاندارد شدت نور از آن بهره مند شویم.

اهمیت نورپردازی در فضاهای اداری چیست؟

نور یکی از المان های طراحی داخلی است که با دادن جلوه بیشتر به وسایل موجود در یک محل، زیبایی دوچندانی به آن ها می بخشد. نور علاوه بر جلوه بخشیدن به محیط، یکی از امکان هایی است که با تزریق جریان انرژی به محیط موجبات بهبود فضا را فراهم می کند. اگر استفاده صحیح و اصولی از روشنایی مصنوعی در محیط بسته انجام شود بی شک تاثیرات آن بر کارمندان بسیار ملموس خواهد بود. تحقیقات علمی بسیاری در مورد ارتباط نور و مشکلات جسمی انجام شده است که نشان می دهد عدم وجود نور موجب ابتلاء کارمندان به سردرد، افسردگی و مشکلات جسمی می شود؛ لذا استفاده هوشمندانه از روش های اندازه گیری روشنایی محیط کار و تکنیک های نورپردازی تا حدودی در بر طرف کردن این مشکلات کمک می کند.

اهمیت نورپردازی در محیط کار و چیدمان مبلمان اداری

چگونه نورپردازی استاندارد بهره وری محیط کار را افزایش می دهد؟

نور طبیعی یکی از موهبت های الهی است که به افزایش انرژی و چشم نوازی محیط، کمک شایانی می کند. ضمن این که اهمیت روشنایی در محیط کار به حدی است که تاثیرات مثبتی نیز بر افراد گذاشته و موجب طولانی تر شدن ساعاتی می شود که آن ها برای کار انرژی دارند. این انرژی به طور مستقیم بر بهینه سازی کیفیت کار پرسنل موثر است.

چگونه می توان به واسطه نورپردازی به چیدمان مبلمان اداری در دفتر کار شکل بهتری داد؟

با توجه به این که بیشتر ساعات سپری شده عمر انسان در دفتر کار او است، از این منظر می توان گفت که نورپردازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همانطور که می دانید افراد بخش عمده از قسمت های آفتابی روز را در دفتر کار خود می گذرانند و از این دیدگاه می توان برای نورپردازی یک محیط کاری به تلفیق نورهای طبیعی و مصنوعی برای گرفتن نتایج بهتر با توجه به جدول استاندارد شدت روشنایی امیدوار بود. در نورپردازی یک محیط کاری چندین مولفه بسیار مهم است که نادیده گرفتن آن ها ممکن است موجب ایجاد احساس خستگی و ناراحتی در محیط و دفتر کار شود. یکی از این مولفه ها تشخیص درصد میزان نور طبیعی و مصنوعی است که با توجه به شرایط قرار گرفتن دفتر کار و روحیات پرسنل می توان آن را تعیین کرد. نور طبیعی همیشه منبعی از انرژی و الهام بی کرانی را برای مشتریان فراهم می کند از این رو بهتر است هرچند کم از این مورد در طراحی یک دفتر کار به منظور بالا بردن تاثیر مثبت مبلمان اداری آن دفتر بهره مند شد.

شرکت مبلمان اداری مدرن فضاگویا با سال ها تجربه در زمینه ساخت مبلمان ارگونومیک و سازگار با بدن انسان، امروزه به یکی از بزرگترین شرکت های صنعت مبلمان اداری تبدیل شده است. وجود محصولات مختلف با طرح ها و رنگ های متفاوت برای سلایق گوناگون، موید این امر است که فضاگویا مسیر خود را به درستی طی کرده است.

سایر مقالات
مبلمان اداری مهم ترین ابزار فضاسازی در مکان های اداری
مبلمان اداری مهم ترین ابزار فضاسازی در مکان های اداری
مبلمان اداری یکی از وسایلی است که در هر محیط کاری بیشتر از وسایل دیگر خودنمایی می کند. چیدمان و نوع مبلی که بیشترین فضا را پوشش داده و در نگاه اول نحوه استفاده از مبلمان اداری شیک می تواند یک نگاه مثبت در افراد خارج از آن محیط به وجود بیاورد.
ادامه مطلب
آیا پارتیشن اداری دست دوم انتخاب مناسبی است؟
آیا پارتیشن اداری دست دوم انتخاب مناسبی است؟
خرید پارتیشن اداری و مبلمان اداری برای صاحبان کسب و کار یک دغدغه است. ممکن است به دلیل بالا بودن هزینه‌ها این فکر به ذهن برسد که می‌توان برای کم کردن آنها دست به خرید مبلمان اداری دست دوم زد
ادامه مطلب
قیمت پارتیشن اداری بر چه اساسی مشخص می‌شود؟
قیمت پارتیشن اداری بر چه اساسی مشخص می‌شود؟
مزیتی که پارتیشن اداری نسبت به سایر جداکننده‌ها دارد این است که علاوه بر داشتن قابلیت جا به جایی می‌توان نور فضا را نیز با آنها تنظیم کرد. اما قیمت پارتیشن‌ها بر چه اساسی تعیین می‌شود؟ چگونه است که برخی از پارتیشن‌های اداری قیمت بالاتری نسبت به دیگر پارتیشن‌ها دارند؟
ادامه مطلب
معرفی انواع مبلمان های اداری مدرن
معرفی انواع مبلمان های اداری مدرن
مبلمان اداری مدرن از ملزومات امروزی اداره جات به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با انواع مبلمان اداری مدرن با این مطلب همراه باشید.
ادامه مطلب