اهمیت نورپردازی در محیط کار و چیدمان مبلمان اداری

امروزه به دلیل بالا رفتن هزینه های خرید و اجاره زمین و ملک، اهمیت استفاده بهینه از فضا به مسئله ای بسیار مهم و غیر قابل انکار بدل شده است. به همین منظور، فضای در دسترس در یک محیط کار باید به بهترین شکل ممکن تقسیم شود و مبلمان اداری در این راستا نقش غیر قابل انکاری دارند. همچنین در کنار چیدمان، مسئله نور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. چیدمان یک دفترکار باید به نحوی باشد که نور به صورت مناسب والبته غیر مستقیم به نقاطی از محل کار که کارمندان در آن فعالیت دارند، برسد. همچنین اگر نور طبیعی و کافی در محل موجود نیست باید به واسطه طراحی روشنایی در محیط کار ، نور کافی و بعضا ترکیبی را به کارمندان حاضر در محل کار رساند. نورپردازی تکنیک های زیاد و ریزی دارد که با توجه به آگاهی نسبت به تاثیرات آن، بهتر است با رعایت استانداردهای روشنایی در محیط کار با توجه به جدول استاندارد شدت نور از آن بهره مند شویم.

اهمیت نورپردازی در فضاهای اداری چیست؟

نور یکی از المان های طراحی داخلی است که با دادن جلوه بیشتر به وسایل موجود در یک محل، زیبایی دوچندانی به آن ها می بخشد. نور علاوه بر جلوه بخشیدن به محیط، یکی از امکان هایی است که با تزریق جریان انرژی به محیط موجبات بهبود فضا را فراهم می کند. اگر استفاده صحیح و اصولی از روشنایی مصنوعی در محیط بسته انجام شود بی شک تاثیرات آن بر کارمندان بسیار ملموس خواهد بود. تحقیقات علمی بسیاری در مورد ارتباط نور و مشکلات جسمی انجام شده است که نشان می دهد عدم وجود نور موجب ابتلاء کارمندان به سردرد، افسردگی و مشکلات جسمی می شود؛ لذا استفاده هوشمندانه از روش های اندازه گیری روشنایی محیط کار و تکنیک های نورپردازی تا حدودی در بر طرف کردن این مشکلات کمک می کند.

اهمیت نورپردازی در محیط کار و چیدمان مبلمان اداری

چگونه نورپردازی استاندارد بهره وری محیط کار را افزایش می دهد؟

نور طبیعی یکی از موهبت های الهی است که به افزایش انرژی و چشم نوازی محیط، کمک شایانی می کند. ضمن این که اهمیت روشنایی در محیط کار به حدی است که تاثیرات مثبتی نیز بر افراد گذاشته و موجب طولانی تر شدن ساعاتی می شود که آن ها برای کار انرژی دارند. این انرژی به طور مستقیم بر بهینه سازی کیفیت کار پرسنل موثر است.

چگونه می توان به واسطه نورپردازی به چیدمان مبلمان اداری در دفتر کار شکل بهتری داد؟

با توجه به این که بیشتر ساعات سپری شده عمر انسان در دفتر کار او است، از این منظر می توان گفت که نورپردازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همانطور که می دانید افراد بخش عمده از قسمت های آفتابی روز را در دفتر کار خود می گذرانند و از این دیدگاه می توان برای نورپردازی یک محیط کاری به تلفیق نورهای طبیعی و مصنوعی برای گرفتن نتایج بهتر با توجه به جدول استاندارد شدت روشنایی امیدوار بود. در نورپردازی یک محیط کاری چندین مولفه بسیار مهم است که نادیده گرفتن آن ها ممکن است موجب ایجاد احساس خستگی و ناراحتی در محیط و دفتر کار شود. یکی از این مولفه ها تشخیص درصد میزان نور طبیعی و مصنوعی است که با توجه به شرایط قرار گرفتن دفتر کار و روحیات پرسنل می توان آن را تعیین کرد. نور طبیعی همیشه منبعی از انرژی و الهام بی کرانی را برای مشتریان فراهم می کند از این رو بهتر است هرچند کم از این مورد در طراحی یک دفتر کار به منظور بالا بردن تاثیر مثبت مبلمان اداری آن دفتر بهره مند شد.

شرکت مبلمان اداری مدرن فضاگویا با سال ها تجربه در زمینه ساخت مبلمان ارگونومیک و سازگار با بدن انسان، امروزه به یکی از بزرگترین شرکت های صنعت مبلمان اداری تبدیل شده است. وجود محصولات مختلف با طرح ها و رنگ های متفاوت برای سلایق گوناگون، موید این امر است که فضاگویا مسیر خود را به درستی طی کرده است.

سایر مقالات
میز اداری مدرن
میز اداری مدرن
همان طور که می دانید بخش زیادی از ساعات افراد در محل کارشان صرف می شود و فضای محل کار می تواند نقش به سزایی در
ادامه مطلب
معرفی انواع مختلف پارتیشن های اداری
معرفی انواع مختلف پارتیشن های اداری

اگر تا به حال به ادارات دولتی گوناگون یا شرکت های خصوصی مراجعه کرده باشید، پارتیشن اداری را مشاهده کرده اید که قسمت های مختلف اداره را تشکیل می دهد و برای جدا کردن اتاق ها از پارتیشن ها شده است. این پارتیشن ها بخش مهمی از مراکز دولتی و شرکت های خصوصی را تشکیل می دهند و کاربرد فراوانی دارند. در ادامه با انواع پارتیشن های اداری و کاربردها و مزیت های استفاده از آن ها آشنا می شویم.

ادامه مطلب
میز اداری یکی از مهمترین عناصر مبلمان اداری
میز اداری یکی از مهمترین عناصر مبلمان اداری
وجود میز کار اداری استاندارد برای کارکنان بسیار حائز اهمیت است زیرا کارمندان ساعات زیادی از روز را پشت این میزها مشغول به کارند که اگر مناسب نباشد موجب خستگی، فرسودگی و به مرور زمان بیماری می شود
ادامه مطلب
معرفی انواع میزهای اداری مدرن
معرفی انواع میزهای اداری مدرن
میزها یکی از ملزومات در فضاهای اداری می باشند، شرکت فضا گویا تولید کننده مبلمان اداری و انواع میز های مدیریتی مدرن، کارمندی مدرن، میزکار گروهی، میز منشی مدرن و میز پذیرایی با بهترین قیمت می باشد
ادامه مطلب