تحولات ضروری در طراحی محیط اداری در سال 2016

سازمان ها بخوبی می دانند که هدف اصلی آن ها افزایش عملکرد و کاربری کارمندان است تا با همان زمان کاری راندمان بالاتری بدست آید. این شرکت ها بر پایه این نظریه اساس سازمان خود را بنا کرده اند که کارمندان همچون موتوری هستند که باعث بهبود، توسعه، سازگاری و نوآوری در شرکت می شوند. از این رو شگفت آور نیست که از طریق طراحی دکوراسیون داخلی ادارات بتوان عملکرد کارکنان را بالاتر برد.

طراحی داخلی اداری

هر چند سال یکبار تغییراتی در طراحی محیط اداری اعمال می شود تا دکوراسیون های مدرن تر و به روز تر اجرا شوند. این روند اهداف خاصی را به دنبال دارند. روند تعیین شده کنونی در سال 2016 و سال های بعد بر پایه طراحی محیط اداری به گونه ای است که باعث بهبود عملکرد و نیز افزایش شوق به کار و سلامتی کارکنان شود.

 به گفته کارشناسان عملکرد تابعی از سه فاکتور اصلی است که باید برقرار باشند تا بهترین عملکرد حاصل شود. این سه فاکتور برابرند با توانایی، انگیزه و فرصت. توانایی به معنای قابلیت فرد به منظور اجرای وظیفه است. انگیزه نشان دهنده مقدار تمایل فرد برای کار مورد نظر می باشد. فرصت نیز به معنای دستیابی فرد به امکان انجام وظیفه است.

طراحی اداری می تواند در صورتی بر توانایی تاثیر بگذارد که محیطی آرام و راحت را برای کارکنان فراهم آورد. طراحی داخلی باید به گونه ای باشد که فرد قادر به کنترل فردی و چیدمان دلخواه وسایل شخصی باشد. تنها در این صورت است که فرد می تواند با آرامش خیال و راندمان حداکثر وظایف محوله را اجرا کند. در صورتی که طراحی به گونه ای باشد که چنین امکاناتی را برای فرد در نظر نگیرد، آنگاه او دچار مشکلات زیادی می شود و توانایی اجرای وظایف خود را نخواهد داشت.

طراحی اداری می تواند با ایجاد شرایطی چون عملکرد موثر مثبت، تعامل روانی و کنترل شخصی باعث افزایش انگیزه در کارمند شود. طراحی اداری مناسب می تواند زمینه های حسی و رفتاری مناسب برای اجرای پروسه کاری ایجاد کند، که این دو با انگیزه رابطه مستقیم دارند.

طراحی اداری به گونه ای که فرد دسترسی مناسب به تجهیزات مورد نیاز داشته باشد، ریسک کاری را به حداقل برساند و امکان خلاقیت را در حل مشکلات به کارکنان بدهد، باعث ایجاد فرصت می شود.

طراحی داخلی مدرن

با قرار دادن راهکارهای مناسب در طراحی محیط اداری می توان ترکیبی از توانایی، انگیزه و فرصت را به منظور بهبود عملکرد و سلامت روحی و روانی کارکنان ایجاد کرد. با این وجود نیاز است تحولاتی در طراحی ایجاد گردد، از این در زیر چند مورد از آنها بیان شده اند:

1- دمای محیط کار و راحتی، ترکیبی از دما، جریان هوا و رطوبت، به اندازه مشخص از هر یک، باعث ایجاد راحتی و دمای کاری مناسب می شود. به منظور راحت بودن از نظر فیزیکی ترکیبی مناسب از این عوامل ضروری است. ترکیب اینها باید به گونه ای باشد که دمای محیط بین21 تا 25 درجه سانتیگراد قرار گیرد.

2- مناظر طبیعی، نور و چشم انداز مناسب، انسان ها به صورت ذاتی دوست دارند با طبیعت در ارتباط باشد و آن را منبع الهام و آرام بخش خود می دانند. با اینحال وجود نور کافی و چشم انداز مناسب باعث افزایش بهره وری کارکنان می شود و نیز محیطی سرزنده تر بدست می دهد.

3- تنوع و تغییرات احساسی، برای ایجاد چنین محیطی می توانید از المان های طبیعی مانند چوب، سنگ، گیاهان و غیره استفاده کنید.

4- فاکتورهای انسانی و ارگونومی

5- رنگ محیط

از نظر روانشناسی اثر رنگ بر کارکنان اثبات شده است. هرچه از رنگ های روشن تر مانند آبی و سبز استفاده شود محیطی مناسب تر و آرام تر به همراه خلاقیت بیشتر حاصل می شود.

7- کنترل سروصدا، به منظور کنترل سرو صدا می توان می توان از مواد جاذب صوت مثل چوب و پارچه یا قسمت بندی مثل پارتیشن اداری و یا پوشش دهی محیط مانند ماسک های عایق صوت استفاده کرد.

8- ازدحام

9- مدیریت کارمندان، محیط باید به گونه ای طراحی شود که قابلیت دیده شدن از سراسر دفتر را داشته باشد و کارکنان بتوانند به سادگی باهم ارتباط برقرار کنند.

در صورتیکه نیاز به طرحی منحصر به فرد و کاربردی برای دفتر کار خود دارید با کارشناسان فضاگویا تماس بگیرید و آنها را به محیط کار خود دعوت نمایید آنها بعد از دیدن فضا و امکانات، بهترین و مناسبترین طرح را متناسب با بودجه مد نظر شما پیشنهاد میدهند.

فضاگویا با سال ها تجربه در تولید و نوآوری در تجهیزات اداری , مبلمان اداری و میز کنفرانس در خدمت شما عزیزان می باشد

میز و مبلمان اداری

سایر مقالات
اهمیت نورپردازی در محیط کار و چیدمان مبلمان اداری
اهمیت نورپردازی در محیط کار و چیدمان مبلمان اداری
فضای در دسترس در یک محیط کار باید به بهترین شکل ممکن تقسیم شود که علاوه بر مبلمان اداری در این راستا نورپردازی نیز نقش غیر قابل انکاری دارند
ادامه مطلب
تاثیر صندلی مدیریتی ارگونومیک در سلامت فیزیکی مدیران
تاثیر صندلی مدیریتی ارگونومیک در سلامت فیزیکی مدیران
صندلی مدیریتی ارگونومیک تاثیر بسیاری در سلامت فیزیکی مدیران دارد. انتخاب صندلی مدیریتی ارگونومیک با ویژگی های کاربردی می تواند یک انتخاب صحیح باشد.
ادامه مطلب
تفاوت های مبلمان اداری لوکس و مدرن
تفاوت های مبلمان اداری لوکس و مدرن
در این مقاله می خواهیم با تفاوت های مبلمان اداری لوکس و مدرن آشنا شویم. دانستن تفاوت های مبلمان اداری لوکس و مدرن سبب می شود انتخاب بهتری داشته باشیم
ادامه مطلب
تفاوت پارتیشن دو جداره و تک جداره چیست؟
تفاوت پارتیشن دو جداره و تک جداره چیست؟
امروزه پارتیشن هابه‌عنوان یکی از ابزار پرکاربرد مبلمان اداری برای تفکیک فضا در شرکت‌ها، تعریف حریمی خصوصی برای کارکنان، شناخته می‌شوند
ادامه مطلب