جزئیات طراحی دفتر کار و مبلمان اداری یک شرکت تجاری

خلاقیت و عملکرد بالا مشخصه یک شرکت تجاری موفق است. یکی از مهمترین روش ها برای اینکه شرکتی موفق باشد، استفاده درست از فضای فیزیکی شرکت است. طراحی فضای فیزیکی باید به گونه ای باشد که هم بر مشتری و هم بر کارکنان تاثیر مثبت بگذارد. از مهمترین قسمت هایی که باید حین طراحی بدان دقت شود منطقه پذیرش می باشد. این منطقه باید نشان دهنده حس تداوم، پیچیدگی زیبایی شناسی، خوش آمدگویی و نوع فعالیت مجموعه باشد. اگر طراحی این محل به درستی صورت گیرد، مشتری در نگاه اول در می یابد که شرکت، دارای تجربه، اعتبار، ساختار منظم و ایمن است.

مبلمان اداری

واحد پذیرش اولین مکانی است که مشتری در شرکت با آن برخورد می کند. این قسمت بیان گر برند و سابقه شرکت است. از این رو دارای اهمیت فراوانی می باشد. بهتر است در طراحی آن از موادی با بهترین کیفیت و پایداری استفاده شود. در واقع هرچه کیفیت طراحی بالاتر باشد نشان دهنده این است که آن شرکت تجاری از سایر رقبای خود پیشی گرفته است. در این قسمت می توانید مانیتوری تعبیه کنید و اهداف عمده و سرویس هایی که شرکت ارائه می کند را به نمایش بگذارید. همچنین می توانید نمونه ای از کارهای این شرکت را در اطراف قرار داده و اجازه دهید خود مشتری به آن ها بنگرد بدون اینکه مسئول پذیرش صحبتی در مورد آن ها بکند. میز پذیرش نیز باید تا حد امکان مناسب فضای ورودی باشد. بهتر است میز با فاصله بیشتری از درب ورودی قرار داشته باشد و به مشتری اجازه تحلیل و بررسی فضای شرکت داده شود. معمولا در جلوی میز لوگو شرکت با مقیاسی درشت قرار می گیرد. بهتر است میز پذیرش طوری طراحی شود که کاغذ ها و اسناد اداری بر روی میز پذیرش دیده نشوند و مشتری تنها به مسئول پذیرش توجه کند تا به اسناد قرار گرفته بر روی میز.

میز اداری

نکته مهم دیگر در طراحی دفتر کار شرکت های تجاری رعایت اصل تکریم و مهمان نوازی است. مهمان نوازی بسیار بیشتر از قرار دادن فنجانی قهوه برای مشتری است. اینکه صندلی مخصوصی برای وی در اتاق انتظار قرار گیرد یا بروشورهایی از فعالیت های شرکت در دسترس او باشد نیز به عنوان مهمان نوازی به حساب می آیند. البته ساختار اتاق انتظار نباید به گونه ای باشد که به راحتی صحبت های داخل اتاق اصلی به بیرون راه یابد در این صورت مشتری در هنگام مذاکره احساس می کند حرف هایشان خصوصی نیست و افراد حاضر در اتاق انتظار آنها را استماع می کنند.

به منظور راحتی کارکنان نیز بهتر است اتاق هایی مخصوص استراحت برایشان در نظر گرفته شود تا به دور از فضای کار قادر باشند کمی به استراحت بپردازند یا چیزی بخورند و بنوشند. بهتر است در اتاق استراحت مبلمان اداری راحت تری قرار گیرد. همچنین می توان پنجره ای به بیرون در نظر گرفت تا کارمند چشم اندازی به بیرون نیز داشته باشد. طراحی اتاق استراحت های مناسب باعث می شود کارمند فشارهای ناشی از کار را از خود دور کند و راندمان عملکرد او در طول روز پایین نیاید.

طراحی دفاتر خصوصی و اتاق های عقد قرارداد نیز باید به گونه ای باشد که مشتری با قرار گرفتن در آن مکان ها حس آسودگی در مورد سفارش خود داشته باشد. استفاده از میزاداری شیک به همراه صندلی های راحت این حس آسودگی را فراهم می آورد.

میز کنفرانس

میز کنفرانس نیز برای برقراری جلسات کاری بین اعضای هیئت مدیره و یا مشتری و شرکت بسیار مهم می باشند. استفاده از میزهای مرغوب و با امکانات زیاد مثل مکان قرار دادن USB یا میکروفون می تواند به پیش برد جلسات کمک کند. با اینحال طراحی اتاق نباید به گونه ای باشد که تمرکز حضار برهم بخورد. البته پیشنهاد می شود در وسط میز، جایی که کسی بدان دسترسی ندارد، برای اینکه فضا از حالت خشک و بی روح خارج شود، دسته گلی قرار گیرد. همچنین می بایست فضایی برای پذیرایی از مهمان ها بر روی میز کنفرانس تعبیه شود.

اگر به دنبال یه دفتر کار خاص و منحصر به فرد هستید که علاوه بر اینکه تمام استانداردهای طراحی در آن لحاظ شده باشد، زیبایی چشمگیری نیز به همراه داشته باشد، با کارشناسان با تجربه فضاگویا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آنها بهره مند شوید، همچنین از نمونه کارهای این مجموعه دیدن نمایید.

سایر مقالات
انواع میز در دسته بندی مبلمان اداری
انواع میز در دسته بندی مبلمان اداری
مبلمان اداری از میزهای مختلفی برخوردار هستند که هریک کارایی متفاوتی دارند. میز پذیرایی , میز کارشناسی و گیشه از محصولات مبلمان اداری محسوب می شوند.
ادامه مطلب
توضیحاتی در مورد پارتیشن اداری
توضیحاتی در مورد پارتیشن اداری

قیمت پارتیشن اداری در مقایسه با دیگر جداکننده های کاذب بسیار مناسب می باشد. براساس طراحی های خاص پارتیشن ها در قیمت های بسیار متفاوتی به فروش می رسد. پارتیشن یکی از جداکننده های پرطرفدار می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد.

ادامه مطلب
معماری پایدار و به‌کارگیری آن در طراحی داخلی فضای اداری
معماری پایدار و به‌کارگیری آن در طراحی داخلی فضای اداری
معماری پایدار یا سبز سبکی از معماری است که لازمه دنیای مدرن امروز است. این معماری مانند سایر مقولات این صنعت اصول و قواعد مربوط به خود را دارد
ادامه مطلب
تفاوت دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی چیست؟
تفاوت دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی چیست؟
دکوراسیون داخلی اغلب با طراحی داخلی اشتباه گرفته می شود و این دو عبارت به جای هم بکار گرفته می شوند. شباهات بسیاری بین این دو شغل وجود دارد. در واقع تفاوت اینها بسیار کم است و تنها چند مورد از این اختلافات وجود دارند که برخی از اینها بسیار ظریف، برخی دیگر اختلافات قابل توجهی هستند.
ادامه مطلب